“Ja, pustelnik. Autobiografia”. Piotr Pustelnik opowiedział swoją historię, przeczytał ją Ireneusz Czop [ZDJĘCIA]
Himalaista Piotr Pustelnik oraz aktor Ireneusz Czop promowali audiobook książki “Ja, pustelnik. Autobiografia”. Nagrania zostały zarejestrowane w Radiu Łódź.
Słuchaj rozmowy ze spotkania autorskiego
W ciągu 20 lat stanął na szczycie 14 ośmiotysięczników; jest trzecim Polakiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum; napisał książkę o najwyższych szczytach i cenie, jaką trzeba za nie zapłacić. Legendarny himalaista Piotr Pustelnik opowiedział swoją historię, wysłuchał jej i spisał Piotr Trybalski, a przeczytał łódzki aktor Ireneusz Czop.
– To opowieść o życiu człowieka, który ma bardzo pozytywną obsesję na punkcie gór; o pokonywaniu własnych trudności; o dzieciństwie, które było niełatwe; o pewnego rodzaju mówieniu o tym, że jest się średniakiem wyjaśnia Ireneusz Czop. – Nie czytam tego w ten sposób o człowieku, który ma koronę ziemi – że tak powiem – w kieszeni, w nogach, w płucach, w oczach i w głowie.
Ideę powstania audiobooka wyjaśnia Marcin Wąsiewicz, dyrektor programu Radia Łódź. – Prezentujemy książki, które opisują Łódź lub ich autorzy są łodzianami. Piotr Pustelnik do takich należy. Zdobył, wszystko co było do zdobycia. Teraz szykuje wyprawę na Biegun Południowy. Kiedy w zeszłym roku ukazała się jego autobiografia pomyśleliśmy, że warto nawiązać współpracę. Cieszę się, że czyta ją znany łódzki aktor. I mam nadzieję, że to będzie lektura obowiązkowa dodaje Wąsiewicz.
!["Ja, pustelnik. Autobiografia". Piotr Pustelnik opowiedział swoją historię, przeczytał ją Ireneusz Czop [ZDJĘCIA] 8 44205 6128927a65b03092342380aabf28aba5](/wp-content/archiwum/files/44205-6128927a65b03092342380aabf28aba5.jpg)
Ireneusz Czop przyznaje, że interpretacja autobiografii Piotra Pustelnika to trudne zadanie aktorskie. – Tych zwierzeń wysłuchał Piotr Trybalski i dorzucił parę swoich zdań, często takich dopełniających, których pewnie Piotr Pustelnik nigdy by nie powiedział, ponieważ jest za skromny. Dla aktora jest to na pewno trudne, żeby tak zmienić punkt widzenia i narrację, aby nie była ona tylko autobiograficzna, żeby to była rozmowa zaznacza aktor. I dodaje, że książkę bardzo dobrze się czyta. – Jest napisana klarownym językiem rozmowy.
!["Ja, pustelnik. Autobiografia". Piotr Pustelnik opowiedział swoją historię, przeczytał ją Ireneusz Czop [ZDJĘCIA] 9 44205 52b8bf4f11bb4451e69d89071a333c8a](/wp-content/archiwum/files/44205-52b8bf4f11bb4451e69d89071a333c8a.jpg)
Marcin Baniak, dyrektor promocji Wydawnictwa Literackiego Kraków wydawcy książki Ja, pustelnik, wyjaśnia, że symboliczny tytuł jest propozycją samego himalaisty. – Oczywiście jest to swego rodzaju gra słów nawiązująca do nazwiska głównego bohatera. To także sygnalizowanie, że jest to powieść autobiograficzna dodaje. – Autor prowadzi swoją opowieść od początku, czyli od lat dziecięcych, no i widać, że rzeczywiście albo przez cały czas, albo przez większość swego życia, był osobą raczej skrytą.
Przedstawiciel wydawcy dodaje, że w górach chodzi się z partnerem, a szczyty zdobywa grupą, zwłaszcza te najwyższe. – Jesteśmy teraz świadkami wyprawy na K2, więc widzimy, jak to funkcjonuje. Bardzo ważne jest partnerstwo liny, czyli to, aby mieć kogoś obok siebie. O świetnych partnerach, zwłaszcza tych, którzy, niestety, już nie żyją, Piotr Pustelnik cudownie opowiada. Z tymi wielkimi wspinaczami i himalaistami jest tak, że nawet jeśli są w grupie, to są samotnikami. W tej książce to widać. Oni walczą z własnymi emocjami i marzeniami. W decydujących momentach muszą sami podejmować bardzo trudne decyzje.
Ja, pustelnik to pierwszy audiobook nagrany w Radiu Łódź we współpracy z Wydawnictwem Literackim.
Fragmenty książki od 14 maja 2018 roku na antenie Radia Łódź. Premierowe odcinki o godz. 9.45, powtórki – o godz. 14.45.
”Ja, pustelnik” jest książką niezwykłą, wymykającą się jakiemukolwiek literackiemu zaszeregowaniu. W pierwszym czytelniczym odbiorze to przede wszystkim autobiograficzna opowieść o – nie zawsze odwzajemnionej – miłości do gór. O drodze, jaką trzeba pokonać, by zdobyć najwyższe szczyty świata. O koniecznych wyborach i ustawianiu priorytetów.
Co dla Piotra Pustelnika było ważniejsze: rodzina, kariera naukowa, czy himalaizm? W jakich dramatycznych okolicznościach powstawały te pytania i czy doczekały się odpowiedzi? Ile go kosztowało zdobycie Korony Himalajów i Karakorum? W emocjonalne, chwilami bardzo osobiste tło przedstawionych w książce zdarzeń, wtapiają się elementy powieści przygodowej. Tę misterną literacką konstrukcję zawdzięczamy Piotrowi Trybulskiemu, który spisał zwierzenia łódzkiego himalaisty.
”Góry są środkiem, człowiek jest celem. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt. Robi się to, aby stać się kimś lepszym”. Motto Waltera Bonattiego oddaje istotę tej niebanalnej wielowątkowej lektury.
Ewa Różycka