Piątek, 11 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Noc wielokulturowa w Piotrkowie Trybunalskim. Edukacyjne spacery i gry miejskie
Zbliża się 3. Noc Traktu Wielu Kultur. Jej organizatorzy żartują, że zmienią nazwę, ponieważ z nocnej imprezy, zrobiło się trzydniowe wydarzenie.
Wszystko zacznie się w piątek (11.05) o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej koncertem poświęconym 10 rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej. – Chcielibyśmy bardzo zaznaczyć tę postać, ponieważ była związana z Piotrkowem. Pani Irena nie nazywałaby się Sendler, gdyby nie to miasto, ponieważ tutaj poznała swojego męża Mieczysława. Rozpoczynamy od koncertu ku jej pamięci, który będzie też związany z kulturą żydowską – mówi Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej.
Noc Traktu Wielu Kultur to przede wszystkim koncerty, ale nie tylko. W sobotę (12.05) o godz. 15:00 przewidziano spacer Traktem Ormiańskim, podczas którego będzie można poznać dziejeOrmian piotrkowskich. W niedzielę (13.05) organizatorzy zapraszają na Trakt Grecki i Tygiel Narodów. W czasie trwania imprezy będzie można dowiedzieć się wiele o Szwedach, Szkotach i przedstawicielach innych narodowości, którzy występowali w poprzednich edycjach.
Zaplanowano także gry miejskie, m.in. Nocny Kulturower. Tematyka zabawy związana będzie z wielokulturowością miasta. Dokładny program 3. Nocy Traktu Wielu Kultur można znaleźć na stronie piotrkowskiego Centrum Informacji Turystycznej –www.cit.piotrkow.pl.

Wystawa Kuby Grzybowskiego “Wczoraj, dziś, jutro”
Artysta od ponad 40 lat jest związany z “Kalejdoskopem”. Można będzie oglądać rysunki, grafikę warsztatową i użytkową (m.in. plakaty dla łódzkich instytucji kultury i do ogólnopolskich wydarzeń), malarstwo z lat 1958-2018, na wystawie znajdą się też: poezja artysty i egzemplarze Kalejdoskopu z lat 70., gdy Ryszard Kuba Grzybowski był redaktorem graficznym pisma.
To jeden z najaktywniejszych łódzkich artystów, od ponad pół wieku komentujący w swojej twórczości lokalne życie artystyczne, ale też zachodzące przemiany społeczno-obyczajowe. Urodzony w Warszawie w 1933 r., w 1946 r. wraz z rodziną zamieszkał w Łodzi. W latach 50. studiował na Wydziale Grafiki Propagandowej w Katowicach – filii ASP w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego
Pokazowi towarzyszyć będą oprowadzania z udziałem artysty (21 IVi 26 IV opowie o kilku spośród pokazywanych prac) oraz promocja książki artystycznej z reprodukcjami prac twórcy, tekstami Janusza Zagrodzkiego i Piotra Groblińskiego, a także po raz pierwszy publikowanymi wierszami Ryszarda Kuby Grzybowskiego z ostatnich dziesięciu lat.
Wystawę będzie można oglądać do 13 maja.
