Piątek, 4 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wielka ANIMAjówka
4 maja, godz. 20.00, pokaz plenerowy na Księżym Młynie w Łodzi, przy ul. Przędzalnianej 51.
Objazdowe kino dla dzieci (małych i całkiem dużych). W programie: animacje i konkursy, pokazy jednego odcinka z serii Przytul mnie oraz Żubr Pompik; pokaz animowanego filmu Niedoparki w wersji z dubbingiem. Niedoparki zajmują się skakaniem na jednej nodze, robieniem kawałów, śpiewaniem śmiesznych piosenek i wymyślaniem niebezpiecznych zabaw. Są stałymi bywalcami ludzkich mieszkań. Zatem ginące skarpetki, zwłaszcza tez naturalnych włókien, nie powinny nikogo dziwić. Jedno można powiedzieć na pewno w ich życiu nie ma miejsca na nudę!
Wstęp bezpłatny.
Boombox – jak kiedyś słuchaliśmy muzyki?
W Porcie Łódź ruszyła wystawa poświęcona kultowym odtwarzaczom muzyki. Mowa o boomboxach, czyli przenośnym sprzęcie z dużymi głośnikami, na którym muzyka odtwarzana jest za pomocą kaset magnetofonowych. Wystawę zlokalizowaną w korytarzu obok strefy restauracyjnej oglądać można bezpłatnie przez najbliższe trzy miesiące.
Wystawa boomboxów jest trzecią z kolei tego typu inicjatywą zorganizowaną przez Port Łódź. Wcześniej we współpracy z Łódzkim Centrum Filmowym, oglądać można było wystawę kostiumów filmowych – produkcji w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz – trwająca nadal – wystawę historii polskiego oręża.
Wystawa Tkana Łączna
Ekspozycja prac Anny Frąckowicz – łódzkiej rzeźbiarki, absolwentki Akademii SztukPięknych w Łodzi. Projekt Tkanka łączna wynika z jednoczesnej fascynacji człowiekiemi tkaniną. Tak, jak komórka jest elementarną cząstką tkanki ludzkiego ciała, tak pojedynczewłókna tworzą tkaninę. Obiekty figuralne klasyfikowane w obrębie rzeźby miękkiejformowane są na mokro z włókien lnianych. Rzeźby obnażają cielesność i fizjologięczłowieka. Sięgając w głąb fascynującej struktury tkanek, mięśni, ścięgien, nerwów, jednocześnie wyrażają tęsknotę za fizyczną bliskością, dotykiem i głębią relacjimiędzyludzkich. Ściśle połączone ze sobą ciała dwojga ludzi stają się jednością.
Wstęp: bezpłatny
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku, do 15 maja,w godz. 9.00 16.00.
Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13
Zimny Dron
Galeria Punkt Odbioru Sztuki prezentuje prace Krystiana Truth Czaplickiego.
Autor pierwotnie lokujący swoje działania w przestrzeni publicznej, od kilku latkonsekwentnie przenosi się do wnętrz galeryjnych. Bez względu na rodzaj przestrzeni,instalacje w nich umieszczone, zaczynają z nią współgrać, odsłaniają swoje najbardziej
subtelne strony. Oszczędne w formie, opatrzone paradoksalnymi tytułami prace, budujągroteskowy nastrój, jednocześnie zdradzając stany i obsesje artysty. Elementy składające sięna instalacje Czaplickiego, to niejednokrotnie przedmioty powszechnego użytku,zapełniające półki sklepowe czy salony meblowe, jednak przede wszystkim są to nośnikikomunikatów, naszych obaw, radości, frustracji, smutku i samotności, uczuć towarzyszącychkażdemu współczesnemu człowiekowi.
Prace można oglądaćdo 11 maja, w godz. 14-18. Wstęp wolny.
Punkt Odbioru Sztuki, ul.Struga 90.
Ony
Spetakl, który zrealizowanyzostał w ramach Dziecka w sytuacji – autorskiego cyklu dyrektor Ewy Pilawskiej.
,,Ony” to sztuka dla młodzieży, czyli dla ludzi, którzy powoli żegnają się z wiekiemdziecięcym, by w końcu zacząć rozumieć świat i funkcjonować w nim w sposób bardziejświadomy – by stać się dorosłymi. Ale to też sztuka dla dorosłych, którzy pamiętają tenmoment i te wydarzenia, gdy stawali się dopiero dorosłymi. Bo Ony to sztuka uniwersalna.Znakomity, wielopoziomowy tekst Marty Guśniowskiej to bajka rebours. To opowieść owspółczesnym świecie, o naszych zmaganiach, lękach i drzemiących w nas potworach.Główny bohater, po stracie matki wyrusza w podróż w poszukiwaniu ojca, którego nigdy nieznał. Droga, którą przebywa w onirycznej, bajkowej scenerii staje się metaforą dojrzewania.Podczas podróży Ony spotyka korowód bajkowych postaci, zdobywa serce Księżniczki, maniesamowite przygody, by w finale osiągnąć spokój. A może po prostu, aby dorosnąć?Spektakl został nagrodzony podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Korczak.
Reżyseria: Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek/ Iwona Staniek
Obsada: Małgorzata Goździk, Katarzyna Grabowska, Marta Jarczewska, Jarosław Dziedzic,
Jakub Firewicz, Damian Kulec, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik
Spektakl zostanie zaprezentowany 4, 5 i 6 maja o 19:15 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi, ul. Legionów 21.