Matura 2018: Dziś sprawdzian z języka ojczystego
Obowiązkowym egzaminem z języka polskiego rozpoczyna się dziś matura dla prawie 273 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników oraz 130 tys. osób, które nie zdały w ubiegłym roku lub chcą poprawić swój wynik.
Maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny – do wyboru rozprawka i analiza wiersza.
Na egzaminie nie można mieć żadnych urządzeń mobilnych. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik apeluje, aby uczniowie punktualnie przyszli na egzamin.
– Jeżeli zdający spóźnił się, ale to spóźnienie jest na tyle małe, że nie zostały jeszcze otwarte paczki z arkuszami, to dyrektor szkoły może – ale nie musi – zdecydować o pozwoleniu zdającemu na wejście na salę – mówi Marcin Smolik. Dyrektor CKE zaznacza jednak, że jeśli arkusze są już rozdane, to nie ma możliwości wejścia na salę.
Jeśli spóźnienie nie jest z winy maturzysty, to uczeń ma szansę na napisanie egzaminu w czerwcowym terminie. – Jeżeli to wynikało z przyczyn obiektywnych – remonty dróg, awaria komunikacji miejskiej – wówczas maturzysta powinien tego samego dnia zwrócić się z udokumentowanym wnioskiem do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i jej dyrektor może zezwolić na przystąpienie do egzaminu w czerwcu – mówi Marcin Smolik.
Nazwa | Plik | Autor |
Na chwilę przed maturą… | audio (m4a) audio (oga) |
Egzamin trwa 170 minut i zakończy się przed godz. 12. Dwie godziny później rozpocznie się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.
Każdy maturzysta musi przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego oraz do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Żeby zdać uczniowie muszą uzyskać 30 procent punktów z egzaminu. Absolwenci muszą też podejść do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku nie ma wymaganego progu.
Najczęściej uczniowie do zdawania na poziomie rozszerzonym wybierają język angielski. W tym roku wybrało go prawie 54 procent zdających. Druga w kolejności jest geografia, którą zdaje prawie 30 procent maturzystów. W czołówce popularnych przedmiotów dodatkowych są też: matematyka, język polski i biologia.
Wyniki egzaminów maturalnych będą podane 3 lipca.
IAR