Rozpoczął się sezon na kleszcze
Są one niebezpieczne nie tylko dla zwierząt domowych, ale także dla ludzi. Przenoszą m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu, dlatego warto się zaszczepić.
Jeżeli przed wyruszeniem w plener nie udało się tego zrobić, trzeba pamiętać o pewnych środkach ostrożności. – Używajmy repelentów, czyli takich środków, które odstraszają kleszcze. Po powrocie do domu bardzo dokładnie obejrzyjmy swoje ciało. Kleszcze lubią przebywać w pachwinach, pod pachami, w zgięciu łokcia, kolana, a także za uchem – powiedziała Joanna Samburska z bełchatowskiego Sanepidu.
Jeżeli znaleźliśmy kleszcza w naszym ciele, przy jego usuwaniu należy zachować szczególną ostrożność. – Nie należy go wykręcać czy wyrywać. Kleszcza trzeba podważyć odpowiednią pęsetą lub specjalnym urządzeniem – karto kleszczem. Należy też zwrócić uwagę na to, czy cały wyszedł, bo jeśli nie, to trzeba jego odnóża usunąć i zdezynfekować ranę – poinformowała.
Joanna Samburska dodała, że jeżeli kleszcz znajduje się w ciele małego dziecka, warto zwrócić się o pomoc do lekarza.
Kleszcze bytują w trawie. Są maleńkie i dlatego na początku trudno je zauważyć. Najedzony kleszcz może przetrwać z nagromadzonym zapasem nawet 10 lat.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |