Środa, 25 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Ławeczka na Piotrkowskiej
Spektakl Fundacji Kamila Maćkowiaka
Ławeczka to pierwszy dwuosobowy spektakl komediowy przygotowany przez Fundację Kamila Maćkowiaka.W rolach głównych: Ewa Audykowska Wiśniewska i Kamil Maćkowiak.Pewnego ciepłego popołudnia, na jednej z łódzkich ławeczek spotykają się przystojny mężczyzna i piękna kobieta.Przypadkowe spotkanie, rozmowa, flirt, zauroczenie Początkowo banalna historia o samotności i poszukiwaniu miłości przeradza sie w intymną grę pozorów, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji, która prowadzi do zaskakującego dla wszystkich finału.Ławeczka na Piotrkowskiej to sztuka, osadzona w realiach naszego miasta Łodzi. Bohaterowie spotykają się na ulicy Piotrkowskiej i właśnie tutaj, na jednej z miejskich ławeczek, toczy się akcja spektaklu. Dzięki temu widzowie mogą poczuć się jak przypadkowi świadkowie tej historii.
Obsada:
EWA AUDYKOWSKA WIŚNIEWSKA, KAMIL MAĆKOWIAK
reżyseria KAMIL MAĆKOWIAK
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, godzina 19.00.
Wspomnienie o Guciu
Minęło 10 lat od śmierci Gustawa Holoubka jednego z najwybitniejszych aktorów XX wieku, reżysera, pedagoga.
Artystę będzie wspominać żona, znakomita aktorka, Magdalena Zawadzka. Po spotkaniu zostanie wyemitowany film dokumentalny Jana Holoubka, Słońce i cień.
Będzie także możnanabyćksiążki Magdaleny Zawadzkiej: Gustaw i ja, Moje szczęśliwe wyspy oraz Taka jestem i już, które ukazały się nakładem wydawnictwa Margines.
Muzeum Kinematografii, ulica:pl. Zwycięstwa 1, godzina 18.00.
Wstęp wolny
50-lecie debiutu: spotkanie z Leszkiem Szarugą
Spotkanie z Leszkiem Szarugą wokół zbioru wierszy “Zaczyna się” (Convivo, Warszawa 2017/2018), wydanego w 50-lecie debiutu Autora.
Prowadzenie: Rafał Gawin
Wstęp wolny
Leszek Szaruga, właśc. Aleksander Wirpsza (ur. 1946 w Krakowie) poeta, prozaik, tłumacz niemieckiej i rosyjskiej poezji oraz wykładowca uniwersytecki historyk literatury i krytyk literacki. W prasie literackiej debiutował 31 grudnia 1967 roku. Opublikował kilkanaście książek poetyckich, ostatnio “extractum” (2017) i “Zaczyna się” (2017/2018).
W przeszłości m.im. redaktor pism drugiego obiegu, takich jak “Puls” i “Wezwanie”, współpracownik “Kultury”, sekcji polskiej Radia Wolna Europa (pod pseudonimami: Jan Krajnik i Krzysztof Powoski), BBC i Deutsche Welle oraz czasopismami emigracyjnymi. Obecnie wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i redaktor pism “Nowaja Polsza” oraz “Elewator”.Laureat Nagrody Kościelskich (1986) i nagrody literackiej “Kultury” (1999).
Restaurant Week
W Festiwalu bierze udział 40 łódzkich restauracji; są wśród nich zarówno lokale znane, z ugruntowaną pozycją na rynku, jak i smakowi debiutanci.
Aby zarezerwować festiwalowy stolik wystarczy wejść na stronę internetową Restaurant Week i założyć Konto Gościa. Następnie należy wybrać miasto lub region, dzień i godzinę, liczbę osób i restaurację, która zaoferuje nam trzydaniowe menu. Po dokonaniu płatności otrzymamy e-mailem potwierdzenie płatności.
Podczas wiosennej edycji festiwalu oprócz posiłku, oferowana będzie nam także strawa duchowa. – W restauracjach festiwalowych dostępne będą książki. Łodzianie, czekając na przygotowywane potrawy, będą je mogli przynajmniej przekartkować, a może się okazać, że treść ich wciągnie – tłumaczy Marzena Wiśniak z Wydziału Kultury UMŁ. – Zachęcamy do przychodzenia do restauracji z książkami i pozostawiania ich dla innych. Być może mamy takie pozycje, które kiedyś były dla nas inspirujące, a teraz leżą na półce i się kurzą. Warto zrobić z nich użytek.
Festiwal potrwa do 30 kwietnia.
Sprawdź, które restauracje biorą udział w festiwaluRestaurant Week w Łodzi.