Koncert Oratoryjny w Filharmonii Łódzkiej
Koncert wypełni muzyka Franza Schuberta, jednego z pierwszych romantycznych kompozytorów. Jednak pięć pierwszych symfonii Schuberta nawiązuje do klasycyzmu, przede wszystkim do stylu Haydna i Mozarta, w mniejszym stopniu Beethovena.
Dopiero VI Symfonia jest o wiele dojrzalsza i tym przypadku Schubert świadomie korzysta ze spuścizny ostatniego z klasyków, kształtując formę utworu. Jednocześnie symfonia ta stanowi ogniwo między dziełami młodzieńczymi a bardzo już dojrzałymi VII i VIII Symfonią. Szósta symfonia C-dur powstała 10 lat przed następną, Siódmą, także C-dur. Aby więc uniknąć nieporozumień, odróżnia się je nazwami: VI to Mała, VII – Wielka.
Schubert komponował także muzykę religijną, w tym msze i inne formy wokalne. Piąta Msza As-dur (1822), na sopran, alt, tenor, bas, chór i orkiestrę, uchodzi za jedną z najbardziej wartościowych. Jest klasyfikowana jako missa solemnis, czyli msza uroczysta. Warto zauważyć, że Schubert w tej mszy (jak i w pozostałych najwcześniejszych), opuścił słowa: credo in unam sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam. Nie uznawał bowiem niektórych katolickich dogmatów, pozostając jednocześnie człowiekiem głęboko religijnym.
Wykonawcy:
Aleksandra Kubas-Kruk – sopran, Anna Radziejewska – mezzosopran, Karol Kozłowski – tenor, Jarosław Bręk – bas
Paweł Przytocki – dyrygent, Dyrygent Artystyczny FŁ
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
Dawid Ber – przygotowanie chóru
Wydarzenie odbędzie się w piątek 13 kwietnia o godz. 19:00 w Filharmonii Łódzkiej przy ul. Narutowicza 20/22.
WIĘCEJ INFORMACJIOKULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZKALENDARZ WYDARZEŃ. |