Piątek, 13 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
AfryKamera 2018 w łódzkim Kinie Bodo
Podczas 5 pokazów filmowych będzie można odkryć różne oblicza Afryki – jej absolutne piękno, nowoczesność, komizm, budzące fascynację, oburzenie czy podziw i zazdrość. Sztuka filmowa jest uniwersalnym medium, dzięki któremu zdarzenia i idee dotyczące jednych ludzi stają się częścią życia innych.
W dniach od 13 do 15 kwietnia 2018 roku dzięki festiwalowi filmowemu AfryKamera do Łodzi zawita kultura afrykańska. XIII edycji wydarzenia patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Wybór sloganu nie jest przypadkowy. Misją festiwalu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych ważnych zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata.
Program:
Piątek 13.04.2018
18:00 Nie jestem czarownicą- pokaz przedpremierowy
20:00 Wallay
Nie jestem czarownicą reż. Rungano Nyoni, Francja, Wielka Brytania, Zambia 2017, 93 min.
To znakomity debiut reżyserski Zambijki, który otrzymał nagrodę BAFTA 2018 w kategorii Najlepszy debiutujący brytyjski reżyser, scenarzysta lub producent. Pokazywany mi.n. na MFF Cannes 2017, MFF Sundance 2018 i MFF Londyn.
Mieszkańcy małego miasteczka posądzają kilkuletnią dziewczynkę o bycie czarownicą. Zostaje wysłana do wioski czarownic, gdzie poznaje starsze od siebie kobiety w podobnej sytuacji. Od nich dostaje swoje imię – Shula. To tutaj pierwszy raz poczuje się częścią społeczności. Ale to społeczność wykluczona i zniewolona przez tych, którzy się jej boją i tych, którzy chcą na niej zarobić. Mała Shula będzie musiała podporządkować się zasadom panującym w wiosce. Archaiczne wierzenia i zwyczaje jawią się absurdalnie i czasem zabawnie. Ale ich odbicie wrzeczywistości jest przerażające.
Wallay reż. Berni Goldblat Francja, Burkina Faso 2017, 84 min.
Film pokazywany podczas MFF Berlinale i MFF Londyn, uznany najlepszym filmem wkonkursie międzynarodowym na MFF Zanzibar.
Trzynastoletni Ady mieszka wraz ze swoim ojcem we Francji. Sprawia wiele kłopotów. Dlatego ojciec postanawia wysłać go do rodziny mieszkającej w Burkinie Faso. Na miejscu chłopak zderzy się z zupełnie nieznaną sobie rzeczywistością. To, co wydawało się wakacyjnym wyjazdem, przerodzi się w pasmo nieszczęść, gdy wuj będzie próbował twardą ręką wychować upartego Adyego. Ale to nie ciężka praca czy surowe zwyczaje nauczą chłopaka pokory.
Prawdziwą lekcję życia da mu miłość najbliższych i odkrywanie miejsca, które nazwać można domem.
Wydarzenia odbędą się w Kinie Bodo przy ul. Rewolucji 1905 roku 78/80 w Łodzi.
9. edycja ogólnopolskiej akcji “Dotknij Teatru” w Łodzi
Spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy i koncerty składają się na 9. edycję ogólnopolskiej akcji “Dotknij Teatru” w Łodzi. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem “DZIECI.ŃSTWO”.
Projekt realizowany jest w związku z przypadającym we wtorek 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru. Angażuje się w niego kilkadziesiąt miast w Polsce.- Warsztaty, dyskusje, spektakle – to wszystko jest niezwykłe, dlatego że jest interaktywne. Możemy mocniej niż w czasie jednego widowiska zaangażować się bardzo mocno w to przedsięwzięcie, niemalże wystąpić w roli artysty i mieć wpływ na to, co się dzieje w spektaklu. To wszystko jest możliwe dzięki temu, że projekt jest wszechstronny, multidyscyplinarny, wymyślony i tworzony przez wielu ludzi, a każda z tych osób to inna osobowość, inny talent; razem uzupełniają się i tworzą niezwykłą całość -powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Tegoroczna łódzka odsłona akcji skupia się na promowaniu teatru jako sztuki familijnej. Stąd w programie znajdziemy propozycje zarówno dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat, jak i dla dorosłych. – W ten sposób chcemy przyczyniać się do wypracowania nowej tradycji lub przywrócenia starego zwyczaju rodzinnego chodzenia do teatru. Spośród ponad 60 wydarzeń zawartych w programie, większość jest skoncentrowana na udziale rodzin, dzieci i młodzieży -poinformowałaAnna Ciszowska, koordynatorka programu.
BLASKI I CIENIE
Data i godzina wydarzenia: 13 kwietnia od godz. 10:00 do 13:00
Miejsce: Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego ul. Pomorska 171/173
KIJODA WWO/ TULIMISIE
Data i godzina wydarzenia: 13 kwietnia od godz. 10:00 do 11:30
Miejsce: Teatr CHOREA ul. Tymienieckiego 3
KIJODA WWO/ TULIMISIE
Data i godzina wydarzenia: 13 kwietnia od godz. 12:00 do 13:30
Miejsce: Teatr CHOREA ul. Tymienieckiego 3
KIJODA WWO/ RUSZANDO
Data i godzina wydarzenia: 13 kwietnia od godz. 13:45 do 15:15
Miejsce: Teatr CHOREA ul. Tymienieckiego 3
KIJODA WWO/ RUSZANDO
Data i godzina wydarzenia: 13 kwietnia od godz. 10:30 do 17:00
Miejsce: Teatr CHOREA ul. Tymienieckiego 3
CZERWONY KAPTUREK PÓŹNIEJ
Data i godzina wydarzenia: 13 kwietnia od godz. 19:00 do 19:45
Miejsce: Teatr Zamiast Piłsudskiego 135H
Kolejna edycja Frankofonii. Łódź wypełni się kulturą francuską
Co roku, w marcu na całym świecie, odbywa się szereg wydarzeń, które promować mają bogactwo kultur francuskiego obszaru językowego na pięciu kontynentach. Idea Frankofonii zrodziła się 18 lat temu. Jej pierwsza edycja została zorganizowana przez Międzynarodową Organizację Frankofonii. Sam termin “Frankofonia” odnosi się do wspólnoty państwa na całym świecie, które posługują się językiem francuskim. To kraje europejskie, jak Belgia, Szwajcaria i pozaeuropejskie – jak francuska Kanada, czy kilkadziesiąt państw w Afryce.
W Łodzi, w tegoroczne obchody miesiąca Frankofonii, włącza się większość instytucji zajmujących się kulturą francuską, w tym także szkoły.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
13 kwietnia, godz. 10.30 15.00, Sukcesja, al. Politechniki 1
V Turniej w Bule o Puchar Dyrektora XII LO w Łodzi
13 kwietnia, godz. 16.30 19.30, Sukcesja, al. Politechniki 1
XVI Łódzki Festiwal Piosenki Francuskiej Plein Chant (kategoria: szkoła podstawowa klasy 7, 8 oraz gimnazjum)
13-14 kwietnia, Sukcesja, al. Politechniki 1
Sukcesja po francusku 2 dni koncertów i wydarzeń francuskich
Koncert Oratoryjny w Filharmonii Łódzkiej
Koncert wypełni muzyka Franza Schuberta, jednego z pierwszych romantycznych kompozytorów. Jednak pięć pierwszych symfonii Schuberta nawiązuje do klasycyzmu, przede wszystkim do stylu Haydna i Mozarta, w mniejszym stopniu Beethovena.
Dopiero VI Symfonia jest o wiele dojrzalsza i tym przypadku Schubert świadomie korzysta ze spuścizny ostatniego z klasyków, kształtując formę utworu. Jednocześnie symfonia ta stanowi ogniwo między dziełami młodzieńczymi a bardzo już dojrzałymi VII i VIII Symfonią. Szósta symfonia C-dur powstała 10 lat przed następną, Siódmą, także C-dur. Aby więc uniknąć nieporozumień, odróżnia się je nazwami: VI to Mała, VII – Wielka.
Schubert komponował także muzykę religijną, w tym msze i inne formy wokalne. Piąta Msza As-dur (1822), na sopran, alt, tenor, bas, chór i orkiestrę, uchodzi za jedną z najbardziej wartościowych. Jest klasyfikowana jako missa solemnis, czyli msza uroczysta. Warto zauważyć, że Schubert w tej mszy (jak i w pozostałych najwcześniejszych), opuścił słowa: credo in unam sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam. Nie uznawał bowiem niektórych katolickich dogmatów, pozostając jednocześnie człowiekiem głęboko religijnym.
Wydarzenie odbędzie się w piątek 13 kwietnia o godz. 19:00 w Filharmonii Łódzkiej przy ul. Narutowicza 20/22.
Wystawa Kuby Grzybowskiego “Wczoraj, dziś, jutro”
Artysta od ponad 40 lat jest związany z “Kalejdoskopem”. Można będzie oglądać rysunki, grafikę warsztatową i użytkową (m.in. plakaty dla łódzkich instytucji kultury i do ogólnopolskich wydarzeń), malarstwo z lat 1958-2018, na wystawie znajdą się też: poezja artysty i egzemplarze Kalejdoskopu z lat 70., gdy Ryszard Kuba Grzybowski był redaktorem graficznym pisma.
To jeden z najaktywniejszych łódzkich artystów, od ponad pół wieku komentujący w swojej twórczości lokalne życie artystyczne, ale też zachodzące przemiany społeczno-obyczajowe. Urodzony w Warszawie w 1933 r., w 1946 r. wraz z rodziną zamieszkał w Łodzi. W latach 50. studiował na Wydziale Grafiki Propagandowej w Katowicach – filii ASP w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego
Pokazowi towarzyszyć będą oprowadzania z udziałem artysty (21 IVi 26 IV opowie o kilku spośród pokazywanych prac) oraz promocja książki artystycznej z reprodukcjami prac twórcy, tekstami Janusza Zagrodzkiego i Piotra Groblińskiego, a także po raz pierwszy publikowanymi wierszami Ryszarda Kuby Grzybowskiego z ostatnich dziesięciu lat.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 13 kwietnia o godz. 18:00 w Galerii Willa wŁodzi przy ul. Wólczańskiej 31.
WIĘCEJ INFORMACJIOKULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZKALENDARZ WYDARZEŃ. |