Środa, 21 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

Spotkanie z Piotrem Gajdzińskim – autorem książki “Gomułka. Dyktatura ciemniaków”
To kolejna odsłona cyklu “Plus czy minus – konfrontacje historyczne w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi”.
Trwa posiedzenie Biura Politycznego PZPR, na którym Józef Cyrankiewicz ma ogłosić rezygnację Władysława Gomułki z funkcji szefa Partii. Nagle otwierają się drzwi i do sali na wózku inwalidzki wjeżdża towarzysz Wiesław blady, z obrzękniętym okiem. Rzuca tylko do widzenia i z powrotem znika za drzwiami. Nie ma w nim nic z człowieka, który najpierw rozpalił w Polakach autentyczną nadzieję na zmiany, by później stać się wręcz podręcznikowym przykładem dyktatora, autorem antysemickiej nagonki, w wyniku której Polskę opuściło często na zawsze nawet 20 tys. obywateli.
21 lutego, o godzinie 18, zapraszamy doMuzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzina spotkanie Mikołaja Mirowskiego z Piotrem Gajdzińskim – autorem książki “Gomułka. Dyktatura ciemniaków”. Wydarzenie objęte zostało patronatem Radia Łódź.

Japonia – mocarstwo na rozdrożu. Kolejną odsłona serii spotkań Świat Z Innej Beczki
Po wojennej klęsce i tragedii, której symbolem były ataki atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, Japonia weszła w erę gospodarczego rozkwitu, stając się synonimem nowoczesności. Trzecia gospodarka świata doświadcza jednak wielu problemów, które dotykają tamtejsze społeczeństwo. Problem wykluczenia czy śmierci z przepracowania to tylko niektóre z chorób, które trapią współczesną Japonię.
O tym, jak Japończycy poradzili sobie z następstwami tej tragedii, jak dużym zagrożeniem są rosnące w siłę Chiny, i jakie problemy trapią współczesną Japonię opowie dr Marcin Socha (adiunkt w Zakładzie Azji Wschodniej WSMiP UŁ i koordynator w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Łodzi). Spotkanie poprowadzą: Oliwia Kacprzak (przewodnicząca SKN Azji Wschodniej i Pacyfiku UŁ) i Konrad Jęcek (podróżnik, fotograf oraz autor bloga GUN for HIRE).
Wydarzenie odbędzie się 21 lutego o godz. 18:30 w pubie Z Innej Beczki przy ul. Moniuszki 6 w Łodzi.

Pokaz przedpremierowy z DKF Wysokie Obcasy: “W ułamku sekundy”
Gutek Film i magazyn “Wysokie Obcasy” zapraszają na specjalne, przedpremierowe pokazy w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego “Wysokich Obcasów”, będącego zrzeszeniem miłośników sztuki filmowej poprzez projekcje filmów o wysokich walorach artystycznych oraz poznawczych. Tym razem Kino Charlie włączając się w akcję zaprezentuje “W ułamku sekundy” w reż. Fatih Akin.
Thriller Fatiha Akina (“Głową w mur”) z Dianą Kruger (“Bękarty wojny”) w roli głównej. W ułamku sekundy życie bohaterki eksploduje i rozpada się bezpowrotnie. W ułamku sekundy bezkresna miłość zmienia się w bezgraniczną nienawiść.
Najnowszy film Fatiha Akina, twórcy “Głową w mur”, “Soul Kitchen” i “Na krawędzi nieba”. W roli głównej: Diane Kruger (“Bękarty wojny”, “Troja”, “Kopia mistrza”), której “W ułamku sekundy” zawdzięcza emocjonalne napięcie i wiarygodność. Film znalazł się w programie Konkursu Głównego MFF w Cannes 2017. Jury Festiwalu doceniło genialną kreację Diane Kruger, przyznając jej nagrodę w kategorii: Najlepsza Aktorka. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy przyznało “W ułamku sekundy” Złotego Globa w kategorii: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
“W ułamku sekundy” znalazło się na tzw. shortliście oscarowej w kategorii: Najlepszy film nieanglojęzyczny, co stawia film w szeregu tytułów z największymi szansami na statuetkę Amerykańskiej Akademii.
“W ułamku sekundy”,reż. Fatih Akin / dramat / Francja, Niemcy 2018 / 106′; pokaz filmu odbędzie się 21 lutego o godz. 19:00 w Kinie Charlie przy ul. Piotrkowskiej 203/205 w Łodzi.

Spotkanie z wyjątkowymi gośćmi w Pubie Keja
Piotr Leszczyński, Mariusz Grot i Andriej Nikołajew przybliżą historię “Tragedii na Przełęczy Diatłowa” oraz opowiedzą o projekcie, który chcą zrealizować w czerwcu bieżącego roku.
“Tragedia na Przełęczy Diatłowa” to tajemnicze i poruszające wydarzenia, które miały miejsce w Rosji, zimą, na terenach uralskiej tajgi w 1959 roku. Ośmioro studentów oraz 37-letni przewodnik z Lermantowa na Kaukazie, zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.
Celem projektu jest przeprowadzenie 3-osobowej badawczej ekspedycji na Przełęcz Diatłowa obejmującej odtworzenie szlaku przebytego przez dziewięcioosobową grupę Diatłowa – uczestników nieszczęsnej “tragedii na Przełęczy Diatłowa” z 1959 roku. Do incydentu doszło na terenie Uralu północnego w Związku Radzieckim. Ekspedycja jest próbą rozwikłania tajemniczych wątków z nią związanych. “Tragedia na Przełęczy Diatłowa” to wyjątkowo interesująca karta historii Rosji.
Organizatorem wydarzenia jest Klub Podróżników Keja.
Spotkanie odbędzie się 21 lutego o godz. 18:30 wPubie Keja przy ul. Kopernika 46 w Łodzi.