Nie żartujmy dzwoniąc pod 112, dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego
“112 nie blokuj kolejki po życie” – pod takim hasłem obchodzony jest w niedzielę (11 lutego) Europejski Dzień Numeru Alarmowego. W Polsce działa 17 centrali, które odbierają kilkadziesiąt tysięcy zgłoszeń na dobę. Jedna z nich obsługuje województwo łódzkie.
W ubiegłym roku w Centrach Powiadamiania Ratunkowego zarejestrowano niemal 19 mln zgłoszeń przychodzących. To średnio ponad 1,5 mln połączeń miesięcznie w skali kraju, 93 tys. miesięcznie w każdym centrum. Wciąż jednak duży odsetek tych połączeń to nieuzasadnione zgłoszenia.
– Zdecydowanie zdarzają się nieodpowiedzialne żarty i to są żarty nie tylko wykonywane pod wpływem alkoholu ale również żarty świadome. Mamy po czasie informacje zwrotną na przykład od dyżurnego policji, że w danym miejscu, gdzie lokalizujemy zgłoszenie po prostu nic się nie dzieje – mówi jedna z operatorek numeru 112 w Łodzi Monika Wieloch.
Dzwoniąc pod numerem 112 z konkretnym zgłoszeniem trzeba pamiętać o przekazaniu kilku podstawowych informacji.
– Przede wszystkim muszą to być proste komunikaty. Pamiętajmy o adresie, rozejrzyjmy się, odszukajmy nazwy ulic. Jeśli jesteśmy kierowcami, to patrzmy również na słupki kilometrowe na dłuższych trasach – dodaje Monika Wieloch.
Jeszcze w tym roku wprowadzony będzie pilotażowy program aplikacji mobilnej służącej do wysyłania zgłoszeń alarmowych na numer 112. To rozwiązanie szczególnie oczekiwane przez osoby niedosłyszące.