Sobota i niedziela, 3-4 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

Teatr Wielki w Łodzi prezentuje balet w dwóch aktach dla dzieci i dorosłych
“Dziadek do orzechów” to ponadczasowe arcydzieło skomponowane przez Piotra Czajkowskiego na podstawie opowiadania dla dzieci autorstwa E.T.A. Hoffmanna.
Wigilia w domu Silberhausów. W świątecznym podnieceniu Klara i jej brat Fritz wraz z rodzicami niecierpliwie oczekują gości. Jak nakazuje tradycja rozdawane są prezenty i upominki. W przebraniu Mikołaja pojawia się Drosselmeyer, ojciec chrzestny Klary i z wielkiego worka wyjmuje prezenty dla dzieci. Na oczach wszystkich Drosselmeyer tworzy figurę Dziadka do orzechów, który natychmiast budzi w Klarze największą sympatię. Radość przerywa jednak Fritz, gdy z zazdrości rozbija jej ukochany prezent. Po kolacji Klara odmawia pójścia do swojej sypialni i zasypia wraz ze wszystkimi zabawkami pod choinką. Ale kiedy zegar wybija północ zaczynają dziać się dziwne rzeczy
Balet “Dziadek do orzechów” odbędzie się wsobotę3 lutego o godz. 18.

“Umrzeć z tęsknoty, najpiękniejsze piosenki żydowskie”
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zaprasza na muzyczno-teatralne widowisko przedstawiające zaklęty w piosenkach świat kultury żydowskiej. Radosne, nostalgiczne, melancholijne melodie i poetyckie teksty przypomną orientalną, fascynującą kulturę jednego z najbardziej niezwykłych narodów.
Spektakle”Umrzeć z tęsknoty, najpiękniejsze piosenki żydowskie” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbędą się 2 i 3 lutego o godz. 19.

Ferie w łódzkim Centrum Dialogu – gra edukacyjna “Tajemnice Alte Szil”
W podziemiach Starego Miasta odnaleziono nieznaną walizkę. Niestety zamknięta jest na kłódkę, którą otworzyć może tylko poprawny szyfr. Co jest w walizce?
Jedne legendy mówią, że jest to ukryta część skarbu Izraela Poznańskiego. Inne, że to pierwszy zeszyt do nut Artura Rubinsteina. Mieszkańcy Starego Miasta opowiadają, że są to zaginione od stu lat przepisy na najlepsze bajgle w Królestwie Polskim. A może walizka kryje inną tajemnicę? By odkryć sekret ukryty w podziemiach Starego Miasta musisz odnaleźć wskazówki ukryte w Centrum Dialogu na wystawie “Lodzer Misz Masz”. Centrum Dialogu im. Marka Eledmana zaprasza do poznania historii wielokulturowej Łodzi i przygody pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Gra przeznaczona jest dla zorganizowanych grup (np. półkolonie), oraz dla rodzin odwiedzających Centrum Dialogu.
Zapisy dla grup: [email protected].

Kino Przytulne ŁDK zaprasza na przegląd filmów z Paulem Newmanem
Lutowa propozycja kina to “Kotka na gorącym, blaszanym dachu” – ekranizacja klasycznego dramatu Tennessee Williamsa.
Członkowie rodziny sędziwego patriarchy z Południa – śmiertelnie chorego właściciela plantacji – spotykają się na jego prawdopodobnie ostatnim przyjęciu urodzinowym. Napięcie stopniowo narasta, gdyż wszyscy bliscy coraz śmielej wysuwają swoje roszczenia w stosunku do spadku. Jedynie Brick, młodszy syn gospodarza, nie chce jego majątku, jednak zarzuca ojcu, że nigdy go nie kochał.
Reżyseria: Richard Brooks.
Wykonawcy: Elizabeth Taylor, Paul Newman, Burl Yves, Jack Carson, Judith Anderson, Madeleine Sherwood.
Projekcje filmu odbędą się w sobotę 3 lutego o godz. 14:15 oraz w poniedziałek 5 lutego o godz. 18:30 w Kinie Przytulnym w Łódzkim Domu Kultury.

Ich czworo G abrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej na kameralnej scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi
Pomimo upływu przeszło stu lat tekst Zapolskiej jest wciąż aktualny ipodejmuje istotny temat kondycji współczesnej rodziny. Pełna komicznych sytuacji sztuka otypowym trójkącie miłosnym iwalce oszczęście zostanie zaprezentowana po raz sety na deskach łódzkiego teatru.
Akcja spektaklu jest osadzona w aurze Wigilii i Sylwestra dni, w których stawiamy sobie nowe wyzwania i deklarujemy zmiany. Tekst wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość poprzez uniwersalność podejmowanych tematów, humor i dramaturgię.
W obsadzie m.in. Michał Staszczak, Gabriela Muskała, Maja Pankiewicz i Sambor Czarnota.
Spektakle w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbędą się 2, 3 i 4 lutego o godz. 19 (sala kameralna).

Fabryka Bluesowych Emocji, czyli FORSAL” w Radomsku
Podczas koncertu na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury będzie można usłyszeć muzykę bluesową, blues-rockową i około bluesową.
“Forsal”jest znany z udziału w wielupolskich festiwalach bluesowych m.in. w Olsztynie, Suwałkach, Siewierzu, Warszawie, Katowicach (Mała Scena Rawy Blues) i Krakowie. Debiutancka płytagrupy pt.Idępowstała w 2015 roku.
Skład zespołu:
Wartoprzeczytać
- Jakub Konieczko – wokal, harmonijka ustna
- Adrian Lewandowski – gitara
- Dariusz Drążkiewicz – organy hammonda
- Wojciech Pachuta – gitara basowa
- Damian Smoliński – perkusja
Koncertodbędzie się wniedzielę 4 lutego o godz. 18 wMiejskim Domu Kultury w Radomsku.