Wtorek, 23 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wieczór muzyki filmowej w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Koncert “W starym kinie”
Teatr Muzyczny w Łodzi i Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi zapraszają na wieczór muzyki filmowej – W starym kinie.Podczas koncertu można będzie usłyszeć m.in.: hity z najsłynniejszych zekranizowanych broadwayowskich realizacji XX wieku: Jesus Christ Superstar, West Side Story i Hair.Inne utwory napisane zostały specjalnie do filmów, a wśród nich Moon River ze Śniadania u Tiffany’ego, Always Look On the Bright Side of Life z Żywota Briana czy tytułowy temat z Mission Impossible.
Podczas tego niezapomnianegokoncertu usłyszymy solistów, zespoły wokalne, instrumentalne, big-band, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, wystąpią także tancerze Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi.
Teatr Muzyczny, ul.Północna 47/51. godz. 18.30

Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu w łódzkim Centrum Dialogu.Otwarcie wystawy Obecnie nieobecni – Currently absent”
Projekt Obecnie nieobecni – Currently absent to ogólnopolski projekt historyczno-fotograficzny dotyczący cmentarzy żydowskich, po których nie pozostał żaden materialny ślad. Członkowie grupy tworzący projekt przygotowali przeźroczyste macewy realistycznych rozmiarów z inskrypcjami typowymi dla żydowskich nagrobków. Z tak powstałą instalacją odwiedzają cmentarze żydowskie i fotografują macewy, wśród tego co dziś można zobaczyć na pokirkutowych terenach. Przeźroczystość macew ma pokazać niewidzialną obecność zniszczonej kultury i społeczności żydowskiej, a przejrzyste macewy niczym duchy przeszłości staną w środku współczesnej codzienności. Przestrzeń, która dla dzisiejszych przechodniów jest zwykłym parkiem, placem zabaw czy kawałkiem ulicy jeszcze kilkadziesiąt lat temu była ważnym miejscem sakralnym dla ludzi zamieszkujących tą samą okolicę tylko w innym czasie. Często dzisiejsi mieszkańcy nie są świadomi jak wielkie znaczenie miała ich najbliższa okolica dla przedwojennych obywateli II RP żydowskiego pochodzenia. Artyści chcą przywrócić tą część lokalnej i niestety zapomnianej historii. Projekt ten pozwoli też potomkom polskich żydów rozsianym po całym świecie spojrzeć na stracone miejsca wiecznego spoczynku swoich przodków i w symboliczny sposób przybliży im te miejsca.
Akcja ma pokazać, że Polska do czasów okupacji przez III Rzeszę była miejscem, w którym od wielu pokoleń Żydzi mieli swój dom a dziś podejmowane są działania by te tysiąc lat historii przywrócić do powszechnej świadomości.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul Wojska Polskiego 83: , 23 stycznia, godz.17.30

Spektakl studentów łódzkiej Szkoły Filmowej – “Nasza Kamienica” w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Kulturalnych w Łodzi
Nasza kamienica to dowcipna i wzruszająca muzyczna opowieść o dawnych mieszkańcach łódzkich kamienic. Jest to efekt nocnych prób w ciemnym teatrze szkoły filmowej zainspirowanych miłością do muzyki, tekstów Tuwima i Łodzi.
Obsada: Mateusz Grodecki, Faustyna Kazimierska, Karol Franek Nowiński, Anna Paliga, Robert Ratuszny, Ksenia Tchórzko, Elżbieta Zajko
Reżyseria:Karol Franek Nowiński
AOIA, ul. Zachodnia 54/56. 23 stycznia 2018, godz. 19:00

Koncert Mitch & Mitch w Filharmonii Łódzkiej
Ich muzyka jest określana jako połączenie alternatywnego rocka z elementami jazzu, bluesa i popu. Od 15 lat muzycy koncertują i nagrywają w różnych konfiguracjach (duecie, kwintecie, oktecie, wersji chóralnej i orkiestrowej). Współpracują z wieloma artystami, w ostatnim czasie występowali ze Zbigniewem Wodeckim, wykonując i nagrywając raz jeszcze muzykę z jego debiutanckiej płyty z 1976 roku.. Koncerty Mitch&Mitch są przyjmowane entuzjastycznie zarówno w salach koncertowych, jak i na dużych festiwalach, takich jak katowicki Off Festival, czy Opener w Gdyni.
Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22, godz. 19

Wernisaż 58. dorocznej wystawy Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego
Autorzy:
Piotr Borasa, Paweł Buczek, Dominika Cybuch, Zbigniew Głuszczak, Artur Jastrzębski, Mariusz Jędraszczyk, Dominik Kamiński, Tomasz Kaźmierczak, Jerzy Koba, Marek Krymarys, Piotr Kuczyński, Krzysztof Kurowski, Marta Sara Lityńska, Jacek Migdał, Piotr Nadolski, Mariusz Nowicki, Piotr Pardus, Cezary Pecold, Bartosz Pietrzak, Dobrawa Rutkowska, Ryszard Sąsiadek, Robert Tarczyński, Edward Tomaszewski, Maria Tymińska, Filip Wijas, Tadeusz Wijata, Agnieszka Wojtera, Izabela Zielińska, Krzysztof Ziętkowski.
Wernisażodbędzie się 23 styczna 2018 w galerii fotografii im. Eugeniusza Hanemana przy ulicy Piotrkowskiej 102 w Łodzi o godzinie 18:30. Wystawę będzie można oglądać od 23 stycznia do 12 lutego 2018 r..
