Czwartek, 14 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Musica Moderna w Akademii Muzycznej
Tegoroczny program sesji bogaty jest w najnowsze współczesne kompozycje prezentowane przez studentów i wykładowców Akademii Muzycznej w Łodzi oraz zaproszonych gości. W ostatni dzień sesji zaplanowano:
– KONCERT DUETU MARIMBOWEGO – Julianna Siedler-Smuga,Anna Rutkowska.
Artystki zagrają koncert łączący muzykę Wschodu i Zachodu. W programie m.in. utwory słynnej, dziś już 80-letniej japońskiej marimbafonistki Keiko Abe, a także polskich kompozytorek (Marty Śniady, Marty Ptaszyńskiej) i kompozytorów (Marcina Błażewicza, Tomasza Golińskiego, Sławomira Kaczorowskiego).
Godz. 12.00, Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4 wstęp wolny
– KONCERT KOMPOZYTORSKI NAUCZYCIELI AKADEMICKICH I STUDENTÓW AKADEMII MUZYCZNEJ IM. IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO W POZNANIU.
Sepia Ensemble to zespół z Poznania specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Grupa przyjedzie do Łodzi w 6-osobowym składzie i zagra utwory kompozytorów związanych z Akademią Muzyczną w Poznaniu: Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Roberta Gogola, Artura Kroschela, Dominika Puka, Katarzyny Taborowskiej-Kaszuby i Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej. Trzy utwory poznańczyków będą miały swoje prawykonania.
Godz. 18.00, Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4, wstęp wolny

Wystawa “Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” w EC1 w Łodzi
Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt eksponatów i modeli zbudowanych przez współczesnych inżynierów i naukowców, którzy pracowali na bazie szkiców i rysunków Leonarda Da Vinci.
Łódzka odsłona prezentacji ma swoją polską część pokazującą dokonania “Polskich Leonardów” takich jak Jan Szczepanik czy Kazimierz Prószyński, którzy zapisali się w historii projekcji filmowej.
Ekspozycja będzie dostępna w Łodzi do 3 czerwca.

Spotkanie z profesorem Marianem Markiem Drozdowskim i promocja książek poświęconych postaci marszałka Piłsudskiego
Marian Marek Drozdowski jest profesorem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Opolskiego, badaczem dziejów Polski XX wieku, autorem biografii wybitnych Polaków.
Książka Józef Piłsudski (1867-1935) myśl i działalność polityczna ukazała się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Książka Józef Piłsudski. Naczelnik Państwa Polskiego 14 XI 1918-14 XII 1922 – to jedyna taka biografia Józefa Piłsudskiego, w której autor opisuje nie tylko życie i działalność Naczelnika w strategicznych obszarach, ale eksponuje też wątki rzadko poruszane – budowę aparatu państwowego i samorządowego, neutralizowanie konfliktów narodowościowych i wyznaniowych.
Spotkanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Gdańskiej 100 rozpocznie sięo godz. 17.00. Wstęp wolny

Wernisaż wystawy Fabryka na Ogrodowej dwa spojrzenia…
Jest to wystawa prac ośmiu artystów, reprezentujących różne pokolenia: wykładowców oraz studentów ostatniego roku ASP. Temat wystawy zainspirował autorów do wykonania prac zawierających dwoistość w obrębie jednego dzieła, dyptyków oraz tryptyków.
Wernisaż odbędzie się w Muzeum Fabryki, przy ulicy Drewnowskiej 58, o godz. 18.00.
