Łódzkie obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [ZDJĘCIA]
Uroczysta msza święta w intencji ofiar stanu wojennego w Polsce była kolejną częścią łódzkich obchodów 36. rocznicy wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku.
Homilię zakończoną brawami osób zgromadzonych w kościele Ojców Jezuitów wygłosił arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś. Arcybiskup podkreślał między innymi, by rocznicowe spotkania nie były okazją do pielęgnowania gniewu, ale do szukania chrześcijańskiego miłosierdzia. – W życiu wiecznym się dowiemy, jaka była siła napędowa przemian w Polsce i co w tym procesie zmian w latach osiemdziesiątych ważyło najbardziej, co jest twórczą siłą, co jest mocą – miłosierdzie. Patronem tej refleksji, tego wspomnienia zostanie ksiądz Jerzy. Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj – mówił metropolita łódzki.
W rocznicowych uroczystościach wzięli także udział ówcześni działacze Solidarności, zatrzymani i więzieni w stanie wojennym, Andrzej Słowik i były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. – Dla mnie dzień trwał raptem kilka godzin. Zdążyłem napisać ulotkę z apelem wzywającym do podjęcia strajku na terenie całego regionu. Podpisał ją Andrzej Słowik i ja. Zdążyliśmy doprowadzić do tego, że została wydrukowana w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy, następnie do budynku wkroczyło ZOMO i w kajdankach trafiliśmy najpierw na Lutomierską – wspomina Jerzy Kropiwnicki.
Po mszy uczestnicy przeszli pod Pomnik-Krzyż poświęcony Ofiarom Stanu Wojennego przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tuwima. Tam złożono kwiaty i znicze. Była to także część ogólnopolskiej akcji Instytutu Pamięci Narodowej Zapal światło wolności.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Łódzkie obchody 36.rocznicy wprowadzenia stanu wojennego | audio (m4a) audio (oga) | |
Happening przed siedzibą NSZZ Solidarność z okazji 36. rocznicy stanu wojennego | audio (m4a) audio (oga) |
Przed historyczną siedzibą Zarządu Regionalnego NSZZ Solidarność” Ziemi Łódzkiej przy ulicy Piotrkowskiej przypomniano wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku.
Najważniejsza jest pamięć i prawda historyczna – podkreślał przewodniczący łódzkiej Solidarności, Waldemar Krenc. – Tu 13 grudnia w 1981 roku była pacyfikowana siedziba związku. Byli stąd wywożeni liderzy, aresztowani i więzieni. To jest przypomnienie historii i biegu tamtych wydarzeń. Mamy słynne zdjęcie jak ZOMO rozbijało drzwi Zarządu Regionu. To jedno z najsłynniejszych zdjęć na świecie – mówił Krenc.
W ramach rocznicowych uroczystości zaplanowano również mszę świętą w Kościele Ojców Jezuitów i akcję “Zapal światło wolności” przed Pomnikiem poświęconym Ofiarom Stanu Wojennego.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Stan wojenny w Polsce, Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Jego celem była likwidacja protestów społecznych i wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, rozpoczętych w sierpniu 1980 roku.
Stan wojenny kosztował życie około 100 osób, internowanych zostało prawie 10 tysięcy, tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, przynależność do “Solidarności” czy tylko jej popieranie. Setki tysięcy osób musiały opuścić Polskę i pozostać na emigracji.