Czy rewitalizacja obszarowa ograniczy smog w Łodzi?
Rewitalizacja obszarowa w Łodzi ma pomóc w ograniczeniu smogu w mieście. Będzie to możliwe dzięki remontowi kamienic, a także posadzeniu drzew i krzewów w Śródmieściu.
Dyrektor biura ds. Rewitalizacji Marcin Obijalski mówi, że pierwsze zmiany dał program Mia100 Kamienic. Rewitalizacja pozwoli na dalszą poprawę łódzkiego powietrza.- Kolejnych 57 budynków nieruchomości będzie podłączonych do sieci centralnego ogrzewania, to jest blisko 140 budynków. W ramach tych inwestycji, będzie zlikwidowanych prawie dwa tys. kolejnych pieców węglowych w indywidualnych mieszkaniach. Kolejne tysiące ton węgla, które nie będą musiały być spalone w tych piecach w centrum miasta dadzą bezpośrednie przełożenia na jakość powietrza, którym oddychamy – ocenia Obijalski.
Krzysztof Honkisz z Łódzkiego Alarmu Smogowego dodaje, że powietrze poprawiło się także dzięki trzem milionom złotych dofinansowania na wymianę pieców w łódzkich kamienicach.- Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi dokonują wizji lokalnych u wszystkich beneficjentów, którzy otrzymali dotację. Nie stwierdziliśmy w tym zakresie żadnych uchybień. Wracając do tematu związanego z badaniem punktowym pomiarów zanieczyszczenia powietrza, jesteśmy na etapie procedury przetargowej. Zostanie wyłoniony operator, który w 56 punktach naszego miasta dokona stosownych pomiarów. Wyniki te będą brane pod uwagę przy przyznawaniu stosownych dotacji.
Operatora poznamy na przełomie stycznia i lutego.