Redukcja czasu pracy. Bez dodatkowych dyżurów lekarskich
Liczba lekarzy, którzy od stycznia nie będą brać dodatkowych dyżurów, może być znacznie wyższa niż wynika to z oficjalnych wypowiedzeń umów opt-out. Takie wypowiedzenia, czyli wycofanie zgody na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo, według informacji podawanych przez lekarzy, złożyło w województwie łódzkim ponad siedemset osób.

– Trzeba dodać, żelekarze, którzy nie pracują w systemie opt-out również deklarują, że nie podejmą się dodatkowej pracy – mówi dr Jan Czarnecki. – Będą oni redukować czas, który poświęcają na pracę w innych miejscach, np. nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, podstawowej opiece zdrowotnej czy transportach. To są setki osób.
Według służb wojewody umowy opt-out wypowiedziało 442 lekarzy. Zdaniem dr Czarneckiego nie wszyscy dyrektorzy przekazują informacje o sytuacji w szpitalach, dlatego szacunkisą zaniżone. – Wiemy, że ludzie mają dość. Środowisko rezydentów jest bardzo zdeterminowane – podkreśla.
Lekarze domagają się by w Polsce na ochronę zdrowia przeznaczano minimum 6.8 procent PKB. Rząd deklaruje podniesienie tych nakładów ale stopniowo. Do 6 proc PKB w 2025 roku.
W regionie łódzkim pracuje blisko 10 tysięcy lekarzy i ponad dwa i pół tysiąca lekarzy dentystów.