Sobota, 26 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Ostatni koncert w Dekompresji [muzyka]
Dekompresja żegna się z publicznością. Na ostatnim koncercie zagra łódzki zespół COMA.
Przed Zespołem COMA, publiczność rozgrzeje grupa MANUKA.
Grupa COMA została założona w 1998 roku w Łodzi przez gitarzystę Dominika Witczaka i perkusistę Tomasza Stasiaka.Do zespołu dołączyli basista Rafał Matuszak, następnie gitarzysta Wojciech Grenda i w końcu wokalista Piotr Rogucki. Muzycy od lat cieszą się ogromną popularnością a sale koncertowe wypełnione są rzeszą wiernych fanów. Zespół nagrał sześć albumów studyjnych i dwa koncertowe.
Manuka to łódzka formacja tworząca swego rodzaju miszmasz muzyczny łączący elementy funku, popu, muzyki klubowej czy nawet rocka. Kwartet obecnie jest w trakcie tworzenia materiału na debiutancką płytę.
Zespół tworzą: Emilia Kudra – klawisze, wokal; Dominik Hamerski – bas; Krzysztof Grala – gitara i Tomasz Stachurski – perkusja.
Koncert rozpoczyna się o godzinie 19:00 (drzwi będą otwarte od 17:30), a cała impreza wraz z afterparty potrwa do białego rana.
Dekompresja, ul. Limanowskiego 200

Smolik, Skubas i Kasia Kurzawska w Wytwórni [koncert]
W Wytwórni usłyszymy nowe, zaskakujące aranżacje utworów Smolika – od transowo tanecznych po melancholijno ambientowe.
Starsze piosenki zyskały nowe formy, zaś znakomici wokaliści gwarantują pełen muzycznych wrażeń wieczór. Na koncercie w Łodzi usłyszymy nie tylko Smolika, ale także Skubasa, wokalistę o wyjątkowej, bardzo charakterystycznej barwie głosu, a także Katarzynę Kurzawską, wokalistkę, autorkę tekstów i muzyki, związaną z zespołem SOFA.
Smolik jest niekwestionowaną gwiazdą wśród polskich producentów muzycznych; produkował utwory i krążki dla takich artystów, jak Krzysztof Krawczyk, Kasia Nosowska, Robert Gawliński, Maryla Rodowicz i Maria Peszek.
Przy autorskich płytach współpracował m.in. z Emmanuelle Seigner, Arturem Rojkiem, Noviką, Miką Urbaniak, Kasią Kurzawską. Jego albumy osiągają statusy Złotych i Platynowych .
Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29
26 kwietnia, godz. 20:00
Slow Art, czyli Dzień Wolnej Sztuki [wystawa]
Galerie sztuki oraz muzea historyczne, archeologiczne i etnograficzne w całej Polsce pokażą pięć wybranych dzieł ze swoich kolekcji. Tym samym chcą przekonać, że sztukę można oglądać świadomie i z rozmysłem.
Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia o godzinie 12:00. W Łodzi do akcji przystąpiły cztery muzea.
- Centralne Muzeum Włókiennictwa
- Muzeum Kinematografii w Łodzi
- Muzeum Miasta Łodzi
- Muzeum Sztuki w Łodzi
Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, a później nie pamiętamy, co obejrzeliśmy.
Tak narodziła się idea Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki. 26 kwietnia, poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki.

Światowy Dzień Książki w Se-ma-for Muzeum Animacji [warsztaty]
Dzięki współpracy Se-ma-for Muzeum Animacji oraz Muzeum Książki Artystycznej będzie możliwość wzięcia udziału między innymi w tematycznych warsztatach.
Po wizycie w pierwszym Muzeum uczestnicy wydarzeń w Se-ma-forze wezmą udział w warsztatach animacji poklatkowej “Animowane słowa”. Przy użyciu profesjonalnych wieloplanów – czyli urządzeń do animacji płaskiej, na których ożywały takie postacie jak Kot Filemon czy Muminki, goście Muzeów wykonają film animowany w technice wycinankowej. Materiałami do filmu będą stare książki oraz wycinki z gazet, z których słów i zdań powstanie zupełnie nowa historia.
Wartoprzeczytać
26.04 (sobota) – obchody dla gości indywidualnych, od 10 roku życia
11.00 – 13.00 – Pobyt w Muzeum Książki Artystycznej
– krótki wykład na temat książki artystycznej (Jadwiga Tryzno)
– oprowadzanie po Muzeum połączone z warsztatem składu ręcznego (Janusz Tryzno)
– krótki spacer z przewodnikiem do Muzeum Animacji
13.00 – 15.00 – Warsztaty w Muzeum Animacji
– warsztat filmowy “Animowane słowa”
Na warsztatach uczestnicy wykonają animację na wieloplanie, wykorzystując do niej elementy związane z liternictwem. Jako materiały posłużą stare książki i wycinanki z gazet. Za pomocą samych liter, słów, zdań znalezionych w książkach goście postarają się stworzyć całkiem nową, wyjątkową historię.
Na warsztaty obowiązują zapisy.

Tak czynią wszystkie, czyli szkoła kochanków [teatr]
Jedna z najpopularniejszych oper typu buffa “Così fan tutte ossia la scuola degli amanti” ze słynnej nowojorskiej Metropolitan Opera zagości na scenie przy Narutowicza.
To już kolejna transmisja z prestiżowej Metropolitan Opera.
Libretto “Così fan tutte”, autorstwa Lorenzo da Ponte, opiera się na znanym motywie zamiany narzeczonych.
W głównych rolach opery Mozarta zobaczymy Susannę Phillips, Isabel Leonard, Rodiona Pogosowa, Matthew Polenzani’ego, Danielle de Niese i Maurizio Muraro.
Transmisja odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia o godzinie 18.155. Zaprasza Filharmonia Łódzka.
Urban Tribes. Tydzień z Kulturą Niezależną [festiwal]
Kultura alternatywna przez tydzień będzie królować w Łodzi.
Od 26 kwietnia do 3 maja w Łodzi organizowana będzie kolejna edycja Urban Tribes – Festiwalu Kultury Niezależnej. To festiwal jednoczący przedstawicieli kultury alternatywnej: street artu, prospołecznych działań muzyków, fotografów, plastyków i innych aktywistów.
Główną ideą przedsięwzięcia jest stworzenie okazji do zaistnienia twórców i zyskania szerszego grona odbiorców. Zaplanowano 86 wydarzeń na terenie Widzewskiej Manufaktury (u. Piotrkowska 135) i w całej Łodzi. Nie zabraknie koncertów, wernisaży, akcji społecznych, warsztatów
Festiwal zakończy Epic May-Days, czyli Mega Majówka- jako pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce- w jednej fabryce przez trzy dni na siedmiu scenach nie zabraknie atrakcji.
26, 27 kwietnia: otwarcie : wernisaże, koncerty
28-30 kwietnia: akcje i działania w całej Łodzi
1-3 maja MEGA MAJÓWKA 7 scen z muzyką, warsztaty, jedzenie, graffiti jam
OFF Piotrkowska na weekend [warsztaty, spotkanie]
Warsztaty dla dzieci i spotkanie z optometrystą to pomysł na weekend w Kawiarni Podróżniczej Daleko Blisko.
Wielkie podróże małych odkrywców
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat. Na pierwszym spotkaniu nasi mali podróżnicy poprzez gry i zabawy przygotują się do wielkiej wyprawy, zdecydują jakie rzeczy są im niezbędne do podroży, poznają różne środki transportu. Dowiedzą się również czym są kontynenty oraz otrzymają paszport podróżnika.
Koszt warsztatów wynosi 10 zł (w cenę wliczony jest poczęstunek dla dziecka).
godz. 10.30-11.30
Okulary od Syberii po Saharę
To opowieść o tym jak zobaczyć świat pomagając innym. Maciej Ciebieta – optometrysta i wolontariusz, który podczas swoich podróży bada wzrok i dostarcza okulary osobom, którym bardzo trudno jest zdobyć pomoce wzrokowe, opowie o swoich doświadczeniach.
godz. 17:00
