Zdaniem członków Stowarzyszenia Sieć Solidarności z Małopolski wybory z 1989 roku zasługują na upamiętnienie. Jak mówią to był początek demokratycznych zmian w Polsce, chociaż – jak przyznają – same wybory nie były w pełni wolne.
– Chcemy, żeby to było święto co najmniej porównywalna, może nawet i ważniejsze, jak rocznica Konstytucji 3 Maja dla I RP, czy 11 listopada dla dla II RP. Uważamy, że III Rzeczpospolitej po 35 latach naprawdę wielkich sukcesów naszego narodu i państwa należy się święto po prostu. A data, która nam się jakby najbardziej kojarzy, która miała absolutnie przełomowy charakter, jest właśnie 4 czerwca – tłumaczy Edward Nowak, prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności z Małopolski.
Stowarzyszenie przygotowało projekt ustawy i zbiera podpisy pod swoją inicjatywą. Wolny dzień mógłby być okazją do wspólnego świętowania.
skończyła się komuna – podkreśla druga kobieta.
Na mocy porozumień zawartych przy okrągłym stole 299 – z 460 miejsc w Sejmie zagwarantowano dla PZPR i jej koalicjantów. Inaczej było w przypadku Senatu – wybory były tu w pełni wolne. Zapoczątkowały one wiele zmian w Polsce.
oprac. gama
Posłuchaj:
- 2024-06-04 I 4 czerwca świętem państwowym i dniem wolnym od pracy I Monika Gosławska