Nad Polską przechodzą nawałnice. Są ofiary śmiertelne
Do południa strażacy na terenie całego kraju interweniowali blisko trzy i pół tysiąca razy. Wczoraj tych interwencji było dziesięciokrotnie mnie – ponad trzysta.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla 11 województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, a także łódzkiego. Instytut ostrzega, że w ciągu najbliższych godzin nadal prognozowany jest dość silny i silny wiatr o średniej prędkości 30-45 km/godz., w porywach do 90 km/godz., na południu województwa lokalnie do 110 km/godz.. Wiatr południowo-zachodni i zachodni po południu skręcający na północno-zachodni.
W ciągu ostatnich dwóch godzin najsilniejsze porywy wiatru na terenie województwa łódzkiego zanotowano w Sulejowie (86 km/godz.) i w Łodzi (70 km/godz.).
Rzecznik komendanta głównego straży starszy brygadier Paweł Frątczak powiedział, że strażacy przede wszystkim usuwali skutki cyklonu Grzegorz, który przechodzi nad Polską.Strażacy najczęściej interweniowali w województwie dolnośląskim – prawie 1200 razy. Oprócz tego interweniowali też w województwach śląskim, wielkopolskim, lubuskim oraz zachodniopomorskim.
Wwyniku wichury zostało uszkodzonych ponad 500 budynków, w tym około 400 z nich to budynki mieszkalne. Najwięcej takich przypadków odnotowano w województwie dolnośląskim. Rzecznik mówił, że zabezpieczenie budynków mieszkalnych jest priorytetem strażaków, ponieważwichurom towarzyszą opady deszczu.
Wichura powaliła w całej Polsce ponad dwa tysiące drzew – wiele z nich zablokowało drogi. Prądu nie ma obecnie 288 tysięcy odbiorców. Skutki wichury usuwa 16 i pół tysiąca strażaków.
Na skutek nawałnic zginęły dwie osoby.Pierwszą był kierowca samochodu w województwie zachodniopomorskim, który najechał na drzewo, przewrócone przez wiatr. O drugiej ofierze poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu aspirant Karol Brandys – ok. godz. 7.40 na drodze w Dobrzeniu Wielkim na Opolszczyźnie na przejeżdżające auto spadł konar drzewa. W wypadku zginął kierowca, a pasażer jest pod opieką lekarzy.
Wiatr uszkodził m.in. urządzenie do pomiaru ciśnienia skroplonego gazu ziemnego na terminalu gazowym w Świnoujściu. Przewróciła się obluzowana przez wichurę suwnica, rozszczelniając przewód gazu. Doszło do niewielkiego wycieku.
Porywisty wiatr pozrywał linie energetyczne. Mieczysław Atłachowicz, rzecznik Enea Operator poinformował, że w województwie lubuskim prawie 100 tys. mieszkańców nie ma prądu.Na Pomorzu Zachodnim bez prądu jest 21 tys. osób. Zasilania nie ma część mieszkańców Nowogardu i Trzcińska Zdroju. Najwięcej awarii energetycy odnotowali w powiatach stargardzkim, białogardzkim, drawskim, szczecineckim, polickim i gryfickim.
Występują również utrudnienia na kolei. W województwie śląskim powalone drzewa zablokowały szlaki kolejowe. – Na trasach Węgierska Górka – Żywiec oraz Ustroń – Goleszów wprowadzono autobusową komunikację zastępczą – poinformował rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. Z utrudnieniami w kursowaniu pociągów pasażerowie muszą liczyć się również m.in na trasie z Wrocławia do Jeleniej Góry i Wałbrzycha.
Z powodu silnego wiatru władze Gdańska zdecydowały o zamknięciu dziś miejskich cmentarzy i parku Oliwskiego. Rzeczniczka prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek tłumaczyła, że decyzję podjęto w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Rzeczniczka zaapelowała o przełożenie wizyty na cmentarzach inny dzień.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują nadal w 10 województwach.
IAR