Badania prenatalne szansą na szybką diagnozę i leczenie
O tym jak ratować noworodki, u których jeszcze w badanach prenatalnych wykryto wadę serca, rozmawiali w Łodzi specjaliści z całej Polski.

Jak podkreśla profesor Maria Respondek Liberska z Instytutu Centrum Zdrowia Matki współczesna medycyna daje ogromne możliwości, ale pod warunkiem, ze mama jeszcze przed porodem zostanie objęta opieką całego zespołu specjalistów. -Chcielibyśmy, żeby noworodki nie jeździły karetkami. Chcielibyśmy nad nimi tutaj dobrze pracować, żeby mogły skorzystać z wielkiej szansy jaką daje im ten szpital, kardiochirurgia i chirurgia.
Lekarze apelują by właśnie w Instytucie powstała klinika kardiologii płodu, w której pomoc znajdą mamy i dzieci z całej Polski. W konferencji wzięli udział także rodzice maluchów, które przeszły już specjalistyczne leczenie. -Za naszych czasów badania prenatalne nie były jeszcze dostępne w Polsce. My dowiedzieliśmy się dopiero po fakcie, więc w ogóle nie byliśmy przygotowani na to co nas spotkało – mówili.
W Polsce każdego roku rodzi się cztery tysiące dzieci z wadami serca. Pół tysiąca z nich zaraz po urodzeniu wymaga leczenia operacyjnego. Lekarze apelują by wszystkie te maluchy były pod specjalistyczną opieką.
Nazwa | Plik | Autor |
Badania prenatalne | audio (m4a) audio (oga) |