Ekohydrolodzy debatują w Łodzi, jak przeciwdziałać globalnemu ociepleniu
Na Uniwersytecie Łódzkim rozpoczęło się Międzynarodowe Sympozjum Ecohydrology for the Circular Economy and Nature-Based Solutions towards mitigation/adaptation to Climate Change.
Klimatolodzy i ekohydrolodzy, z ponad 30 krajów świata, będą szukali metod walki ze skutkami ocieplenia klimatu na świecie. Dotychczas dzięki pracy tych naukowców w Afryce, Azji i Ameryce Południowej przywrócono do życia miliony kilometrów kwadratowych pustyń i nieużytków.
W naszym regionie najlepszymi przykładami działań ekohydrologicznych są czyste zbiorniki wodne w łódzkim Arturówku, oraz wracające gatunki roślin i zwierząt w Zalewie Sulejowskim.Doktorant Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, Paweł Jarosiewicz wymienia przedstawicieli krajów najaktywniej rozwijających badania z dziedziny ekohydrologii. -Etiopia czy Nigeria, ale również Ameryka Południowa czyli Brazylia, mamy dwóch profesorów ze Stanów Zjednoczonych. Bardzo mocno reprezentowana jest cała Europa. mamy wielu przedstawicieli Komisji Europejskiej, dwa potężne instytuty z Chin – Chińskiej Akademii Nauk.
Głównym organizatorem Konferencji jest profesor Maciej Zalewski z Polskiej Akademii Nauk, który stworzył dziedzinę nauki, ekohydrologię.