Poniedziałek, 10 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Parkatoniki
Ostatnia odsłona mobilnych przedstawień, w II edycji projektu Fundacji ależ Gustawie!
Parkatoniki to mobilne skrzynki teatralne. Kształtem przypominają stary skrzynkowy aparat fotograficzny na statywie. Ta niewielka rozmiarem przestrzeń stanie się miejscem wyjątkowego mini spektaklu teatralnego dla pojedynczego widza. Tak, by każdy zainteresowany uczestnictwem miał możliwość bezpośredniego i bliskiego spotkania z aktorem i nawiązania z nim szczególnej, bo podmiotowej, twórczej więzi. Parkatoniki są wyposażone w specjalnie przygotowane na potrzeby projektu elementy scenografii, lalki i rekwizyty. Każdemu spektaklowi towarzyszy również muzyka klasyczna.
Tegoroczna edycja została wzbogacona o dodatkową skrzynkę teatralną (łącznie wykorzystywano 3 Parkatoniki) i nowe lokalizacje.
Ostatnie z planowanych przedstawień zorganizowane zostaną 10 lipca, w godz. 14 – 16, w Świetlicy Podwórkowej (ul. Pomorska 54)
Wystawa na ekranie: Święty Piotr i inne papieskie bazyliki Rzymu
Silver Screen, godz. 18.00
Ten film to fascynujący spacer po czterech bazylikach papieskich Rzymu: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Santa Maria Maggiore (św. Marii Większej) i św. Pawła za Murami.
Monumentalnej bazyliki św. Piotra, która jest jednym z 25 miejsc na świecie najczęściej odwiedzanych przez turystów, nikomu nie trzeba przedstawiać. Żaden z turystów nie ma jednak możliwości zajrzeć tam, gdzie mogły zaglądać kamery realizatorów filmu. Rozpoczynając od wczesnośredniowiecznych elementów budowli, na której zbudowano Bazylikę, poprzez prezentację bezcennych zabytków sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej dojdziemy do przebogatych barokowych wnętrz głównej nawy świątyni. W toku narracji pojawią się m.in. cytaty z dzienników francuskiego pisarza Henriego Stendhala, który na początku XIX wieku zwiedzał Włochy, a swoje uwagi odnotował m.in. w Przechadzkach po Rzymie.
Zajrzymy do zwykle niedostępnych dla zwiedzających miejsc wewnątrz Watykanu: zobaczymy ośmiokątne sale Zakrystii i Skarbca bazyliki, Kaplicę Sykstyńską i Bibliotekę Apostolską Watykanu oraz Salę Ducale (Książęcą) w Pałacu Apostolskim. Narratorzy opowiedzą o historii i ewolucji budowli z własnej perspektywy, nawiązując do zgormadzonych tam najsłynniejszych dzieł sztuki, żywotów i historii papieży i tworzących dla nich artystów – od Giotta do Bramantego, od Michała Anioła po Francesco Borrominiego, od Berniniego do Domenica Fontany, od Arnolfa di Cambio do Jacopa Torritiego.
W ciągu 90 minut filmu po kolejnych świątyniach i ich skarbach oprowadzą widzów eksperci: Antonio Paolucci, dyrektor Muzeów Watykańskich, poprowadzi nas przez bazylikę św. Piotra, Paolo Portoghesi, światowej sławy architekt, przedstawi pogłębioną analizę budynku św. Jana na Lateranie, Claudio Strinati, znany historyk sztuki, odkryje historię i legendy dotyczące Santa Maria Maggiore, a Micol Forti, dyrektor Kolekcji Sztuki Współczesnej Muzeów Watykańskich, zaprezentuje widzom bazylikę św. Pawła za Murami.
Helios na scenie
Kino Helios Sukcesja, godz. 18.30 – spektakl Święta Joanna
Dwa razy w miesiącu, w poniedziałkowe popołudnia na Widzów kin Helios czekać będą wielokrotnie nagradzane spektakle w gwiazdorskiej obsadzie, zarejestrowane w systemie HD z udziałem publiczności w najbardziej cenionych teatrach Europy:
Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie.
Znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 roku dał swoją pierwszą premierę Hamleta Williama Shakespearea. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Sir Laurence Olivier, znany aktor i reżyser teatralno-filmowy, określany mianem największego aktora szekspirowskiego swojej epoki.
Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła Shakespearea), a także obcą i dramaty współczesne. Do tej pory zespół przygotował ponad 800 premier. W jednym sezonie daje ponad tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów (nie licząc tych, którzy zasiadają w salach kinowych). Obecnie na deskach brytyjskiej sceny narodowej występuje zespół liczący 150 aktorów.
Comdie-Franaise (Komedia Francuska)
Comdie-Franaise bywa także nazywana czasem Domem Moliera, bo jej istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Jest to również jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Najstarsza scena francuska powstała w 1680 roku na mocy dekretu króla Ludwika XIV, który połączył dawny zespół Moliera z zespołem Htel de Bourgogne. Od 1799 roku do dziś teatr ma siedzibę w Thtre des Varits-Amusantes, w przepięknej Salle Richelieu, będącym częścią kompleksu pałacowego Palais-Royal w samym centrum Paryża.
Komedia Francuska była pierwszym w Europie teatrem narodowym, czyli grającym przedstawienia w języku narodowym, a nie w językach oryginału. Stała się pierwowzorem takiej działalności artystycznej dla innych krajów, w których także zaczęły powstawać sceny narodowe.
Pokazy spektakli w Polsce odbywają się pod honorowym patronatem długoletniego aktora Comdie-Franaise – Andrzeja Seweryna.