Sobota, 8 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Kolory Polski
Kolory Polski to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Niemal każdy z około dwudziestu koncertów odbywa się w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, a często w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie. Rozbrzmiewa tam muzyka znacznie swobodniejsza i bardziej różnorodna od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny. W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. Występują zarówno słynni artyści o ustalonej renomie, jak i młodzi muzycy, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę. Wiele projektów powstaje specjalnie dla festiwalu. Rzadko spotykane instrumenty, artyści ludowi na estradzie razem z profesjonalistami, odważne improwizacje to propozycja dla tych, którzy nie boją się wyjść poza utarte ścieżki obcowania z muzyką.
8 lipca 2017, godz. 19.00,KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI, kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny,pl. Kościuszki 4/5
BEREK
Mateusz Smoczyński Quintet w składzie: Mateusz Smoczyński skrzypce, skrzypce barytonowe; Konrad Zemler gitara; Jan Smoczyński fortepian; Wojciech Pulcyn kontrabas; Michał Miśkiewicz perkusja
W programie koncertu utwory: Przebiórka, Berek, Mleko i miód, Otwarte E, Pożegnanie z Teksasem, Odcinki (fortepian solo); Gdybyś tylko chciał, Gruby kot, Jakoś leci, Jazda, Ballada dla M., Empiria, Odcinki.
Harmonogram Festiwalu dostępnytutaj.
Historia Łodzi sprzed Łodzi
W ramach zadania realizowanego z Budżetu Obywatelskiego 2017, na terenie Osiedla nad Nerem, zorganizowany zostanie cykl warsztatów dotyczących wczesnego średniowiecza.
Zajęcia oraz wszystkie materiały potrzebne na zajęciach będą bezpłatne, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników, obowiązują zapisy za pomocą formularza on-line decyduje kolejność zgłoszeń.Wydarzenia będzie organizowała fundacja FERSO.
8 lipca, ul. Chocianowicka 76
11.00-14.00 WCZESNOŚREDNIOWIECZNY SZYK STROJE i BARWIENIE NATURALNE (szycie i barwienie lnianych toreb).
14.00-17.00 WCZESNOŚREDNIOWIECZNY SZPAN (Wzory z okresu wczesnego średniowiecza. Sposoby haftowania dla tego okresu oraz dekorowanietkaniny stemplami drewnianymi)
Nowe szycie makatki
Łódzki Dom Kultury we współpracy z Muzeum Okręgowym w Sieradzu organizują konkurs zatytułowany “Nowe szycie makatki”. Ma on wyzwolić kreatywność hobbystów, twórców, artystów, którzy przy zastosowaniu tradycyjnych technik stworzą nowe wzornictwo oraz aktualne sentencje będące współczesnym credo życiowym. Zadaniem uczestników będzie wykonanie makatki tradycyjnej (w zakresie formy i techniki wykonania) lub innowacyjnej, zinterpretowanej zupełnie na nowo pod względem formy, techniki i funkcji. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (do pobrania na stronie Łódzkiego Domu Kultury) i przesłać bądź złożyć prace konkursowe w Dziale Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionów Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18, Łódź) do 22 września lub w Muzeum Okręgowym w Sieradzu do 8 września.
Spotkanie edukacyjne:
8.lipca, godz. 11.00 Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, pl. Wolności 14
Czym jest makatka?
To dekoracyjny element wystroju wnętrz, współcześnie zapomniany. Żyje w naszych wspomnieniach z dzieciństwa, a poprzez powstające kolekcje muzealne i wystawy przywracamy jej etnograficzną wartość. Makatka pełniła rolę estetyczną, dekoracyjną i symboliczną, była wskazówką postępowania, przypomnieniem norm i zasad, jakimi człowiek powinien się kierować. Obecnie stała się nośnikiem naszych tradycji. Jest to nieodzowny element wystroju polskiej kuchni. Najdłużej zachowała się w tradycyjnych wnętrzach na wsi.
Makatki pojawiły się na naszych ziemiach po I wojnie światowej, ale rozpowszechniły się w latach 50-tych i 60-tych XX wieku, by ustąpić innym modom wyposażenia wnętrz już w latach 70-tych. Makatki ze względu na ich wykonanie można podzielić na haftowane i drukowane. Jej kompozycja odzwierciedlała naiwny sposób patrzenia: był to obrazek w centralnym miejscu ze scenką rodzajową, otoczony bordiurą, w górnej części, najczęściej kwiatową, u dołu z napisem – przesłaniem o różnej treści świeckiej lub religijnej. Mogły to być pozdrowienia, powitania, życzenia, sentencje, dedykacje, tzw. złote myśli, ale zdarzały się również bez napisu. Makatki zaadaptowane do nowych wnętrz stają się oryginalną, staroświecką ozdobą, dodającą domowi ciepła i swojskości.
FESTIWAL KOLORÓW W ŁODZI
8 lipca, Błonia Łódzkie, Start o godz 16:00
Punktem kulminacyjnym festiwalu jest jednoczesny wyrzut w powietrze kolorów holi. W momencie wyrzutu nad kilkutysięcznym tłumem tworzy się barwna chmura, która po chwili opada kolorując uczestników od stóp do głów.
Na Festiwalu poza kolorową energią i koncertową muzyką, będzie wiele innych ciekawych atrakcji.Zagra m.in. popowo – rockowa formacja Beniamin, rockowa grupa Spring Rolls i DJ Dan z house-owym brzmieniem.
Kolory Holi będą do nabycia na miejscu.