Środa, 5 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Nazywam się Bond, James Bond”. Letni Kinematograf Rozrywkowy z Agentem 007
Od najstarszego do najbardziej znanych – Letni Kinematograf Rozrywkowy w Łodzi zaprasza na filmowe przygody Agenta 007.
To pierwszy i jedyny tego typu przegląd w Polsce. Projekcje odbywają się w wakacyjne piątki i środy w dwóch lokalizacjach. To Stary Rynek i Park Źródliska. W programie znalazło się w sumie 18 klasycznych obrazów. – Będziemy mogli prześledzić przygody Bonda od najstarszego filmu z Agentem OO7. Będziemy też mogli sobie przypomnieć, kto wcielił się w tą postać. Będzie więcSean Connery, Roger Moore, Timothy Dalton, ale także George Lazenby, który zagrał w tylko jednym filmie o Bondzie – mówi Anna Michalska z łódzkiego Muzeum Kinematografii.
Czytaj także:Polówka 2017. 72 filmy w 44 wieczory w 7 lokalizacjach [PROGRAM]
Przed każdym seansem odbywają się wprowadzenia tematyczne, warsztaty i konkursy. – Chcemy sprawdzić wiedzę łodzian o bondowskich filmach. Poza tym, zaplanowaliśmy też prezentacje krótkometrażowych obrazów z Wytwórni Filmów Oświatowych i z łódzkiej Szkoły Filmowej – dodaje Michalska.
Projekcje rozpoczynają się zawsze o zmroku. Wstęp jest bezpłatny. Letni Kinematograf Rozrywkowy potrwa do 30 sierpnia.
Sprawdź program Letniego Kinematografu Rozrywkowego 2017:
PARK ŹRÓDLISKA
5.07 środa
21.30 Moonraker (1979), Wielka Brytania; 126′, reżyseria: Lewis Gilbert
Krótki metraż: Sport na Księżycu (1968), reż. Janusz Star, prod. Wytwórnia Filmów Oświatowych

XIX Letnia Scena. Przegląd Małych Form Teatralnych w Domu Literatury [festiwal]
Osiem spektakli walczy o nagrodę XIX Przeglądu Małych Form Teatralnych “Letnia Scena” w Domu Literatury w Łodzi. Poza częścią konkursową zaplanowano też przedstawienia towarzyszące.
Teatry walczą o nagrody w wysokości 10 tys zł. Poza tym zobaczymy także realizacje Domu Literatury monodram “Homuś” w wykonaniu Adama Mortasa, a także “O tych, co się za pewnie poczuli” Studia Piosenki Domu Literatury w Łodzi.
Spektakle prezentowane są w każdą środę (plus jeden wtorek) lipca i sierpnia.
XIX Przegląd Małych Form Teatralnych LETNIA SCENA potrwa do 30 sierpnia. Zaprasza Dom Literatury przy ul. Roosevelta 17.
Sprawdź program:
05.07.(śr.)godz.19.00 Teatr Rawa (Katowice)
Daniił Charms “Kabaret Ponurego Żartu”, przekład Jerzego Czecha
Adaptacja i reżyseria: Hubert Bronicki

Kultura na bruku. Pomysł na wakacyjne tygodnie w Łodzi [koncert]
Klasyczne środy, filmowe czwartki i teatralne piątki tak zapowiadają się wakacyjne tygodnie na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Letni program pod hasłem “Kultura na bruku” ma zapewnić rozrywkę tym, którzy lato spędzą w mieście.
– Chcemy żeby ulica Piotrkowska żyła nie tylko w weekendy. Stąd bardzo bogata oferta wydarzeń w tygodniu. Mamy nadzieję, że uda nam się zaspokoić różne gusta – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
W środowe wieczory zaplanowano koncerty muzyki klasycznej w Pasażu Rubinsteina. Czwartek to kino plenerowe na odcinku od ulicy 6 Sierpnia do Zielonej. Piątki z kolei to teatr w Pasażu Róży. Propozycje między innymi z warszawskich scen. -Nie zabraknie też spektaklu z łódzkiego Teatru Nowego. Wydarzenia w Pasażu Róży będą biletowane ze względu na ograniczoną przestrzeń. Wejście na koncerty i seanse są bezpłatne – mówi Piotr Kurzawa z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Projekt “Kultura na bruku” potrwa do 18 sierpnia.
Sprawdź program “Kultury na bruku”:
PIOTRKOWSKA KAMERALNIE,ŚRODY GODZ. 20.00, PASAŻ RUBINSTEINA
5 lipca
Apertus Quartetwystąpił m. in. podczas Letniego Festiwalu Muzycznego w Gironie (Hiszpania 2008), festiwalu “Łódź Czterech Kultur” (2010 – koncertfinałowy), Festiwalu Partnerstwa we Lwowie (2012), festiwalu “Świdnickie Noce Jazzowe” (2011), dwukrotnie
w ramach Festiwalu Filmów Polskich “PodWysokim Zamkiem” we Lwowie (2013, 2014 – Filharmonia Lwowska), podczas trzech edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej “Kolory Polski” (2008, 20012, 2014), z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina w koncercie na klarnet, kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową K.A. Hartmanna (2014), podczas festiwalu “Strefa Ciszy” – Royal Łazienki Music Festival w Warszawie (2015), Festiwalu Najnowszych FilmówPolskich w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej (Ukraina 2015), a także w ramach festiwalu Mes da Musica w Barreiro (Portugalia 2016).
Wartoprzeczytać

Przekazywanie tradycji, czyli 32. Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne [program]
W regionie trwają 32. Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne. Gośćmi festiwalu są m.in. zespoły ludowe z Białorusi, Gruzji, Puerto Rico, Serbii, Republiki Kosowa, Rumunii oraz z Ukrainy.
Zespoły uczą się wzajemnie tańców narodowych oraz prezentują swój program artystyczny na licznych koncertach w Łodzi i regionie. W programie są warsztaty, spotkania przy śniadaniach, kolacjach i wycieczki po regionie. – Warsztaty na początku miały charakter lokalny, ogólnopolski, później przerodziły się w imprezę międzynarodową. Myślę, że mimo tego, że odbywają się w Łodzi co dwa lat, to są rozpoznawalne przez mieszkańców. Nam zależy przede wszystkim na żywym przekazywaniu tradycji – mówi Monika Tabowska z Centrum Kultury Młodych, które jest organizatorem wydarzenia.
Warsztaty odbędą się między innymi w: Dzierżąznej, Rokicinach, Rzgowie, Parzęczewie oraz Rawie Mazowieckiej. Potrwają do 9 lipca.
