Czy IPN zablokuje budowę pomnika w Łodzi?
Pod znakiem zapytania stanęła budowa pomnika legendarnego prezesa Widzewa Ludwika Sobolewskiego. Monument miał stanąć przed nowym stadionem przy Alei Piłsudskiego.
Pomnik jest jednym ze zwycięskich projektów w tegorocznym Budżecie Obywatelskim.Do łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęło pismo z Urzędu Miasta z pytaniem, czy budowa pomnika nie stoi w sprzeczności z ustawą o dekomunizacji? – Urząd Miasta Łodzi zaznacza, że z biuletynu informacji publicznej IPN wynika, iż w latach 1945-1952 Ludwik Sobolewski był oficerem informacji korpusu bezpieczeństwa wewnętrznego w Łodzi, a następnie w Lublinie i Rzeszowie. W lipcu 1952 roku, w randze kapitana został przedstawiony do dyspozycji szefa korpusu bezpieczeństwa wewnętrznego – mówi rzeczniczka IPN Marzena Kumosińska. Poinformowałarównież, żeinstytut wyda taką opinię w ciągu dwóch tygodni i jednocześnie zaznaczyła, że następnie decyzja co do realizacji pomnika należy już do Rady Miejskiej.
Ludwik Sobolewski prowadził Widzew w latach 1977-1987, 1992-1993 i 1998. Razem z Leszkiem Jezierskim i Stefanem Wrońskim stworzył wielki Widzew. To za czasów tego prezesa Widzew zdobył pierwsze mistrzostwa Polski i awansował do europejskich pucharów.
Posłuchaj relacji:
Nazwa | Plik | Autor |
Kontrowersje wokół pomnika Ludwika Sobolewskiego | audio (m4a) audio (oga) |