Wtorek, 6 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Kim Pan jest, panie Płóciennik?”. Książka, filmy, wystawa [program]
Premiera książki o wybitnym polskim grafiku Henryku Płócienniku i projekcja dwóch filmów dokumentalnych to wydarzenia zaplanowane przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.
Wydawnictwo “Kim Pan jest, Panie Płóciennik???” zawierateksty krytyczne o artyście publikowane w gazetach, czasopismach, katalogach do wystaw w latach 1961-2016. W programie wieczoru znalazły się także dwie projekcje filmów dokumentalnych o Henryku Płócienniku. To “Henrykowa Arkadia” i “Fascynuje mnie niewiadoma”.
Organizatorzy zapraszają też na jednodniową wystawę dziesięciu najmniej znanych autocynkografii i prezentacjęwybranych archiwalnych wydawnictw poświęconychartyście.
Wszystko odbędzie się we wtorek, 6 czerwca o godz. 19 w AOIA przy ul. Zachodniej 54.
Dasz wiarę? 16. Fotofestiwal w Łodzi [fotografia]
“Can you imagine? Dasz wiarę?” – to hasło tegorocznej edycji 16. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Zaplanowano cztery główne wystawy, a także wydarzenia na ulicy Piotrkowskiej.
Zespół kuratorski zaprezentuje prace mistrza artystycznej mistyfikacji – Joana Fontcuberty. Będzie to pierwsza w Polsce tak duża prezentacja dorobku jednego z najbardziej znanych artystów, kuratorów i teoretyków fotografii.Wystawę kuratorską przygotowuje jeden z najbardziej intrygujących twórców młodego
pokolenia – Augustin Rebetez. Jego znakiem rozpoznawczym są czarne ptaki, człekokształtne stwory i niesamowite konstrukcje, które stanęły w czystych galeryjnych salach m.in. Berlina, Paryża, Lozanny, Arles, Mexico City czy Montrealu.
Sprawdź harmonogram: kliknij
W programie znalazły się także projekcje filmów, warsztaty, wystawy książek fotograficznych.
16. edycja Fotofestiwalu potrwa do 11 czerwca.
Body Worlds & The Cycle of Life. Niezwykła ekspozycja anatomiczna [wystawa]
Ekspozycja jest poświęcona budowie człowieka. Pokazuje jak skomplikowanym a jednocześnie finezyjnym dziełem jest nasze własne ciało, jak jest czułe oraz wrażliwe. Zwiedzający mają możliwość poznania zmian ludzkiego ciała od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia.
BODY WORLDS miało szansę podziwiać już ponad 43 miliony odwiedzających w ponad 110 miastach na całym świecie. Ekspozycja od ponad 20 lat rozbudza ogromne emocje i skłania do refleksji nad życiem i własnym ciałem.
Wystawę można oglądaćdo końca czerwca.
“Nie ma dzieci są ludzie. Prawa dziecka to prawa człowieka”. Wystawa w Centrum Dialogu [ekspozycja]
Wystawa nawiązuje do Wielkiej Szpery – mija właśnie 75 lat od dramatycznej akcji wywiezienia wszystkich dzieci poniżej 10 roku życia z łódzkiego getta do obozów zagłady. Zgromadzone prace mówią też o aktualnych wydarzeniach na świecie, których uczestnikami są najmłodsi. Przypominają o trwających wojnach, głodzie i przymusowej pracy.
– Wystawa powinna być pretekstem do refleksji, że prawa dzieci są łamane codziennie w naszym najbliższym otoczeniu. – Warto, aby rodzice, nauczyciele i opiekunowie najmłodszych zdali sobie sprawę z tego, że nie wolno krzywdzić drugiego człowieka -tłumaczy Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu.
Pierwszą część wystawy, zaprojektowanej przez Weronikę Hrynkiewicz, absolwentkę Wydziału Grafiki Malarstwa ASP w Łodzi, stanowi “ścianka edukacyjna”.
Druga część -to indywidualne wypowiedzi artystyczne: interpretacje wybranych praw dziecka: Magdaleny Franczuk, Małgorzaty Pawlak, Ady Bireckiej, Angeliki Korzeniowskiej, Agnieszki Kozi Kozłowskiej, Agaty Wieczorek i Katarzyny Świstek.
Wystawę można zwiedzać bezpłatnie o 18 lutego2018 roku.