Niedziela, 4 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Miejski Dzień Dziecka po raz czwarty w Łodzi
Eksperymenty naukowe dla najmłodszych, pokaz karate, balonowe zoo, czy puszczanie wielkich baniek mydlanych – to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Miejskiego Dnia Dziecka w Łodzi.
Wydarzenia będą organizowane na ulicy Piotrkowskiej na odcinku od ul. Tuwima do Nawrot i w pasażu Schillera. – Tory przeszkód, boiska sportowe, wata cukrowa, scena, koncerty, a przede wszystkim tysiące dzieci na reprezentacyjnej ulicy miasta – zapowiada Piotr Kurzawa z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Najmłodsi będą też mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych i filmowych. Przewidziano także naukę chodzenia na szczudłach i gre w kręgle.
Miejski Dzień Dziecka w Łodzi odbędzie sięw niedzielę, 4 czerwca. Atrakcje zaplanowano od godz. 11 do 15.

XX Ogólnopolski Dzień Reymonta
Koncerty, wystawy, konkursy i korowody – w Łodzi i w Lipcach Reymontowskich odbędzie się jubileuszowy Dzień Reymonta.
Pomysłodawcą organizowanych od 1998 roku spotkań jest łódzki aktor i reżyser – Marcel Szytenchelm. Impreza, której patronuje Reymont, rozpoczyna się w Łodzi, aby przenieść się do malowniczej wsi Lipce Reymontowskie. W obydwu tych miejscowościach prowadzone są działania artystyczne. Podczas kolejnych edycji w imprezie wzięło udział wiele zespołów artystycznych, muzycznych i teatralnych. Wśród prezentujących artystów znaleźli się m.in. zespół Ich Troje, satyryk Jerzy Kryszak oraz zespół Nocna Zmiana Bluesa.
Jubileuszowym Dniom Reymonta towarzyszyć będą wystawy okazjonalne i stałe w Muzeum Regionalnym im. Wł. St. Reymonta, Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych, Muzeum Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich, a także kiermasz połączony z warsztatami twórców ludowych.
Ogólnopolska Impreza Artystyczna Dzień Reymonta rozpocznie się w samo południe w Łodzi przy ul.Piotrkowskiej 137/139 w scenerii pomnika Kufer Reymonta. Tutaj odbędzie się m.in. prezentacja Laureatów Konkursu recytatorsko-aktorskiego Mówimy Reymonta, jak również kolejne zbiorowe czytanie wybranego fragmentu powieści Ziemia obiecana. Dwie godziny późniejkorowód wykonawców i widzów przebranych w stroje z czasów Reymonta przejdzieul. Piotrkowską w stronę dworca Łódź Fabryczna, aby tam wsiąść dospecjalnego pociągu do Lipiec Reymontowskich. Po drodze skład będzie sięzatrzymywał nastacjach Koluszki i Przyłęk Duży, gdzie odbędą się występy artystyczne przygotowane przez lokalną społeczność.
Ok. godz. 16 uczestnicy Dnia Reymonta dojadą do Lipiec Reymontowskich i nastąpi oficjalne otwarcie imprezy. W programie artystycznym wystąpią m.in.; Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich,Studio Teatralne SŁUP z Łodzi,Zespołu bez Nazwy z GOKSiR Lipce Reymontowskie. Później odbędzie się prezentacja strojów w ramach konkursu na przebranie za postać z dowolnego utworu Wł. St. Reymonta oraz konkurs – sobowtór postaci literackiej Wł. St. Reymonta.
Zabawa na głównej scenie będzie trwała do północy, kiedy to pociągu specjalny z przystanku Lipce Reymontowskie wróci na dworzec Łódź Fabryczna.

“Lodzer Miszmasz”. W łódzkim labiryncie kultury żydowskiej
Łódzkie Centrum Dialogu zaprasza na opowieść o żydowskiej Łodzi. Przechodząc specjalną historyczną ścieżką można dowiedzieć się m.in. skąd wzięli się łódzcy Żydzi, czym się zajmowali, jak rozwinęli przemysł, jak wygląda ich religia.
– Ekspozycja nosi tytuł “Lodzer Miszmasz”, boszukaliśmy tytułu, który by odpowiadał temu, czym jest ta wystawa -tłumaczy dyrektor Centrum Dialogu, Joanna Podolska- Miszmasz znaczy wjidisz to samo, co w języku polskim, czyli wszystkiego po trochu.To opowieść o łódzkich Żydach: o religii, języku, kulturze, o znanych i mniej znanych artystach, pisarzach, przemysłowcach, o ważnych w historii datach i miejscach, o świętach obchodzonych regularnie każdego roku, o radościach i dramatach, o historii łódzkiego getta i o tym, czym dziś żyją łódzcy Żydzi- wyjaśnia.
Wystawę można zwiedzać w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83 od poniedziałku do niedzieli od 8.00 do 20.00. Ekspozycja będzie czynna przez co najmniej rok.
