Historia jednej rodziny. Rzemiosła dawnej Łodzi w Muzeum Włókiennictwa [ZDJĘCIA]
Przedwojenny trójgłowicowy automat do haftowania, dziurkarka do odzieży i ręczna maszynka do rysowania szablonów to urządzenia, które tuż po wojnie dały początek rodzinnemu zakładowi przy ul. Więckowskiego 4. Jego historię można poznać dzięki wystawie w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
![Historia jednej rodziny. Rzemiosła dawnej Łodzi w Muzeum Włókiennictwa [ZDJĘCIA] 1 35538 12eaa41e83fd565f56795aa51cd3f8df](/wp-content/archiwum/files/35538-12eaa41e83fd565f56795aa51cd3f8df.jpg)
Krajobraz włókienniczej Łodzi to nie tylko wielkie fabryki, ale także małe, rodzinne zakłady rzemieślnicze. Wystawa przybliży historię pracowni hafciarskiej z ulicy Więckowskiego 4 w Łodzi, założonej w 1958 roku przez Tadeusza i Cecylię Potrzebowskich.
Ekspozycja podzielona na dwie części przedstawi wnętrze niewielkiego zakładu rzemieślniczego.
W pierwszej części zebrano urządzenia, które tuż po wojnie Tadeusz i Cecylia Potrzebowscy znaleźli porzucone w swoim pierwszym mieszkaniu oraz te, które w późniejszych latach udało im się dokupić. Znajdziemy tu przedwojenne maszyny hafciarskie, w tym unikatowy trójgłowicowy automat do haftowania firmy Wrker. Urządzenie to działa w oparciu o zapis wzoru na taśmie perforowanej. Data i numer seryjny świadczą, że jest to jeden z pierwszych egzemplarzy wyprodukowanych przez tą niemiecką firmę. Poza pokaźnym automatem,
w tej części wystawy zobaczyć będzie można również przypominającą dziecięcą zabawkę, ręczną maszynkę do rysowania szablonów. Wygląd pomieszczenia odtworzono na podstawie rodzinnych wspomnień.
W drugiej części ekspozycji prezentowany jestprzedwojenny wzornik hafciarski firmy Wrker oraz księga wzorów stworzona przez rodzinę Potrzebowskich. Znajdą się tu także przykłady gotowych realizacji hafciarskich, w tym chusta z motywem kwiatowym praca dyplomowa jednej z uczennic pracujących w zakładzie. Uzupełnieniem wystawy sąpamiątki i zdjęcia przekazane przez córki Tadeusza i Cecylii Potrzebowskich.
Pracownia haftu, w której pracowały trzy pokolenia rodziny Potrzebowskich działała do końca lat 80. ubiegłego wieku. Odtworzone w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej wnętrza zakładu stały się nie tylko retrospekcją dawnych rodzinnych pracowni i realiów życia łódzkich rzemieślników, ale także miejscem pokazów artystycznego haftu maszynowego oraz spotkań z córkami założycieli. Uczestnicymają szansę poznać tajniki powstawania haftu maszynowego, od stworzenia wzoru po końcowy rezultat pracy. Przede wszystkimjednak mogą wysłuchać opowieści o losach małego, rodzinnego zakładu i trudzie jaki wkładano w jego utrzymanie. W swoim założeniu wystawa poprzez odwołanie do wspomnień i losów jednej rodziny, ukaże szerszy kontekst historii powojennego łódzkiego rzemiosła.
Otwarcie wystawy odbędzie się 20 maja, o godz. 18.00. Wystawę w domku nr 4 Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej można zwiedzać do 29 października br.