Czwartek, 11 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Kurs z mistrzem. I Międzynarodowy Festiwal Open Music [PROGRAM]
Spotkania z mistrzami są skierowane do młodych pianistów i wokalistów chcących skonfrontować swoje umiejętności z wiedzą i doświadczeniem pedagogów. To także szansa na zaprezentowanie się przed publicznością.
Do poprowadzenia pianistycznych i wokalnych mistrzowskich kursów interpretacyjnych zaproszeni zostali wybitni artyści i uznani pedagodzy:
Maria Korecka-Soszkowska i Natalya Pasichnyk fortepian,
Olga Pasiecznik i Dariusz Grabowski śpiew.
W salach Instytutu Europejskiego w Łodzi odbędą się także wykłady Aleksandry Leszczyńskiej z psychologii występu scenicznego oraz autorskie zajęcia Moniki Kolasy Hladikovej Emocje ciało głos.
11 maja o godz. 19:00 odbędzie się drugi koncert z udziałem uczestników kursów mistrzowskich.
“Sprusiak jakiego nie znamy”. Nieznana twórczość łódzkiego artysty [wernisaż]
Wystawa “Sprusiak jakiego nie znamy” jest pierwszą w Polsce ekspozycją ukazującą Tadeusza Sprusiaka nie jako malarza, ale przede wszystkim jako projektanta.
Na ekspozycji oprócz blisko 130 projektów wzorów, zobaczymy ich współczesne realizacje w postaci kuponów drukowanych tkanin, ale też w formie gotowych sukienek uszytych w muzealnej pracowni. Projekty pochodzą z lat 50. XX wieku, a fasony sukienek odpowiadają ówczesnej modzie. Dominują tu motywy roślinne i kwiatowe o wyrazistych kolorach. Z kolei tkaniny koszulowe to przeważnie motywy geometryczne, chociaż Sprusiak chętnie sięgał też po wzory o intensywnej kolorystyce.
Na wystawie znajdą się również trzy jego obrazy: dwa z motywami abstrakcyjnymi i jeden pejzaż, dzięki którym zobaczymy wszechstronność artystyczną Tadeusza Sprusiaka. Całość ekspozycji dopełni cykl fotografii z prywatnego archiwum córki artysty, prezentujących go w codziennych sytuacjach, w gronie rodzinnym lub w pracowni.
Ekspozycję “Sprusiak jakiego nie znamy” będzie można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 29 grudnia.
Jazda na scenę! 35. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi [spektakle]
15 spektakli, pokazy filmowe i spotkania z gośćmi – to program jubileuszowej, 35. edycji Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
Oprócz studentów wydziałów aktorskich państwowych uczelni z Łodzi, Warszawy, Krakowa i Wrocławia, na festiwalu po raz pierwszy zaprezentują się: wrocławski Wydział Lalkarski, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu oraz Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. – Wyboru spektakli, które prezentowane są na festiwalu, dokonują poszczególne szkoły. W tym toku zobaczymy aktorskie dyplomy wyreżyserowane między innymi przez Mikołaja Grabowskiego, Maję Kleczewską, czy Mariusza Grzegorzka – mówi prodziekan Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej Piotr Seweryński. Publiczność zobaczy też jeden dyplomowy film. Będzie to “Soyer” w reż. Łukasza Barczyka, dyplom studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi.
Sprawdź harmonogram 35. FST w Łodzi: kliknij
Młodych aktorów oceni jury, w którym zasiada Anna Augustynowicz (reżyserka teatralna, Dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie), Kinga Preis (aktorka teatralna i filmowa), Monika Strzępka (reżyserka teatralna), Adam Orzechowski (reżyser teatralny, Dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku) oraz Wioletta Laszczka (przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Studenci walczą o Grand Prix festiwalu, nagrody publiczności, ministerstwa kultury i symboliczną nagrodę Jana Machulskiego, aktora i pomysłodawcy festiwalu. Swoje spektakle dyplomowe zaprezentują na scenach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka oraz Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi.- To jest dla nas wielkie święto, ale gdzieś tam w tyle głowy jest myśl, że jest to też taki moment weryfikacji – mówi Piotr Choma, student IV roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.
35. Festiwal Szkól Teatralnych potrwa do14 maja.
Sprawdź repertuar tegorocznych XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych [teatr]
Do 20 czerwca na deskach łódzkiego Teatru Wielkiego będzie można zobaczyć siedem programów przygotowanych przez sześć zespołów o ogólnoświatowej sławie. Wszystko w ramach XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych.
Zaprezentują się między innymizespoły z Kuby, Kanady i Chin. Jak podkreśla kurator Spotkań Stanisław Bromilski, w tym roku organizatorzy postawili na różnorodność programu, aby skonfrontować elementy nowoczesności z tym, co najpiękniejsze w klasycznym balecie.
Tegoroczne XXIV Łódzkie Spotkania Baletowe otworzył English National Ballet. Brytyjscy artyści, którzy przyjechali do Polski po raz pierwszy, zaprezentowali dwa spektakle: trzyczęściowy wieczór baletowy Ballet Bold i widowisko Korsarz, które jest jedną z największych produkcji podczas dotychczasowych edycji Spotkań.
Sprawdź repertuar tegorocznych XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych
W Łodzi wystąpi także grupa Akram Khan Company jeden z najbardziej innowacyjnych zespołów tańca współczesnego. Until the Lions to choreograficzna interpretacja opowieści zaczerpniętej z sanskryckiego eposu Mahabharata. Najmłodszy zespół na festiwalu to istniejący od roku kubański Acosta Danza, którego założycielem jest Carlos Acosta, wieloletni artysta Royal Opera House w Londynie. Goście zaprezentują spektakl zatytułowany Debut, na które składa się pięć różnych choreografii.
Montrealska RUBBERBANDance Group wystąpi ze spektaklem Vics Mix, który jest niezwykłym połączeniem tańca klasycznego i hip-hopu. Ostatni występ gościnny to spektakl Beyond the Horizon chińskiego Beijingdance/LDTX.
XXIV Łódzkie Spotkania Baletowe zakończą się w czerwcu premierą baletu “Spartakus” Arama Chaczaturiana przygotowywaną pod kierunkiem Emila Wesolowskiego przez balet Teatru Wielkiego w Łodzi.