Czwartek, 4 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Przedpremierowy pokaz “Strażników Galaktyki 2”
Już w czwartek (4 maja) będzie okazja do przedpremierowego obejrzenia filmu “Strażnicy Galaktyki 2”. Dla fanów serii przygotowano niespodzianki.
Ta historia to prawdziwy kosmos. Druga część przygód paczki galaktycznych przyjaciół powraca na ekrany kin 5 maja, a sieć kin Cinema City już 4 maja zaprasza na pokazy przedpremierowe. Miłośnicy ekstremalnych wrażeń mogą wybrać pokaz w technologii 4DX, która oddziałuje na wszystkie zmysły i pozwala całkowicie wciągnąć się w wir kosmicznych przygód. Bilety są dostępne w kasach kin oraz na www.cinema-city.pl. Dodatkowo Cinema City ma dla fanów “Strażników Galaktyki” wyjątkową niespodziankę! Na widzów, którzy pojawią się z ważnym biletem na seansie filmu przedpremierowego 4 maja o godz. 22.00 w kinie IMAX, będą czekały unikalne, limitowane plakaty.
Zwiedzanie “Dętki” jedynie przy świetle latarek
Znajdujące się pod placem Wolności Muzeum Kanału “Dętka” w zaczynającym się sezonie będzie można zwiedzać jedynie przy świetle latarek, a we wnętrzu będą organizowane nowe wystawy.
Muzeum Kanału Dętka będzie otwarte przez siedem dni w tygodniu. Powstało ono w 2008 roku i jest najmłodszym oddziałem Muzeum Miasta Łodzi. Mieści się ono pod pl. Wolności w zabytkowym owalnym zbiorniku na wodę deszczową, wybudowanym w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów.
Korytarzem Dętki, wykonanym z czerwonej cegły można obejść pl. Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy placu Wolności kilkoma kanałami
Okrutna kamera prof. Józefa Robakowskiego. Pożegnalna wystawa
Prof. Józef Robakowski żegna się z łódzką Szkołą Filmową i zaprasza na wystawę “Okrutna kamera” w Galerii Szklarnia przy ul. Targowej 61/63.
– Po wielu własnych doświadczeniach z materią filmową twierdzę, że kameraw rękach krytycznego operatora może być okrutnym narzędziem. Potrafi bezwzględnie analizować mentalność obserwowanego. Obecnie jest ona bezszelestna, rejestruje prawie wszystko, co chce zobaczyć i usłyszeć. Potrafi świetnie podejść człowieka poza jego wolą. Niezauważona, ale celnie skierowana, odziera nas ze wszelkich tajemnic.Taka analityczna maszyna zainteresowała mnie już pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku – mówi prof. RObakowski
Wystawa “Okrutna kamera” to prezentacja doświadczeń multimedialnego artysty. Prof.Józef Robakowski realizuje się w fotografii, filmie, instalacjach artystycznych. Jest historykiem sztuki, twórcą grup artystycznych, między innymi legendarnego Warsztatu Formy Filmowej. Na wystawę składają się filmy i fotografie z różnych okresów twórczości Robakowski. To także symboliczne pożegnanie profesora Robakowskiego z łódzką Szkołą Filmową, na której wykładał.
Ekspozycję oglądać można do 15 maja w Galerii Szklarnie przy ul. Targowej 61/63.
Superorganizm. Supernazwiska w Muzeum Sztuki w Łodzi
Na wystawie można zobaczyć prace takich twórców, jak Piet Mondrian, Edvard Munch, Max Ernst, Wasily Kandyński, Le Corbusier, Robert Delaunay, Paul Klee, Kazimierz Malewicz, Lubow Popowa, Man Ray, Aleksander Rodczenko czy Władysław Strzemiński.
Nieczęsto mamy w Polsce możliwość oglądania prac tylu znanychartystów w jednym miejscu. Wystawa“Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody” w Muzeum Sztuki w Łodzi jest przeglądem tego, jak sztuka awangardowa rejestrowała zmiany w relacji człowieka do środowiska inspirowane rozwojem nauk przyrodniczych i technologii, ale też tekstami filozoficznymi i samą sztuką. Na ekspozycji można zobaczyćokoło 150 dzieł wypożyczonych z kolekcji publicznych i prywatnych, w tym eksponaty udostępnione przez czołowe muzea sztuki nowoczesnej: Tate w Londynie, Centre Georges Pompidou w Paryżu, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, The State Museum Of Contemporary Art Costakis Collection w Salonikach czy Moderna Museet w Sztokholmie.