Brama miasta. Wiemy już, jak będzie wyglądać
Dwa budynki biurowe z przestrzenią publiczną pomiędzy nimi tak będzie wyglądała łódzka Brama miasta, czyli jedna z najważniejszych inwestycji w Nowym Centrum Łodzi tuż obok dworca Łódź Fabryczna.
Wyższy z budynków – 55-metrowy – będzie liczył 15 pięter. Łącznie w całym kompleksie znajdzie się 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych dla 4 tys. osób. Partery będą poświęcone usługom. – Przestrzeń miejska wokół budynku i pomiędzy budynkami będzie zaprojektowana w taki sposób, żeby mieszkańcy, pracownicy budynków i turyści mogli swobodnie z niej korzystać. Będą tam restauracje i kawiarnie – wylicza Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający budującej Bramę miasta firmy Skanska Property Poland. – Chcemy, aby każdy w tej w tej przestrzeni czuł się swobodnie.
Budowniczowie i projektant – architekt ze śląska Przemo Łukasik, który stworzył m.in.popularną warszawską Halę Koszyki – zapewniają, że otwarty plac, miejskie kawiarnie, ogólnodostępne WiFi, zieleń i mała architektura sprawią, że będzie to idealne miejsce do pracy na świeżym powietrzu, mniej formalnych spotkań biznesowych, ale i wydarzeń kulturalnych i inicjatyw takich jak chociażby kino letnie.
Pracownicy Bramy Miasta będą mogli skorzystać również z 230 miejsc parkingowych i ok. 200 miejsc rowerowych w samym kompleksie. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się też miejski parking na 960 miejsc. Budowa ma się rozpocząć w ciągu kilku miesięcy pierwsze prace przygotowawcze już trwają. Budynek ma być oddany do użytku za dwa lata.
-Potrzebujemy najwyższej klasy przestrzeni biurowych, ale też miejsc, które – tak jak zrewitalizowana ul.Piotrkowska – przyciągną łodzian, także poza godzinami pracy – przekonywała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. – Miasto to nie mury, to przede wszystkim ludzie, którzy tu mieszkają. Brama Miasta będzie przykładem takiej właśnie przestrzeni.
Za projekt odpowiada renomowana pracownia medusa group. Elewacja budynku mają nawiązywać estetyką do fabrycznych tradycji Łodzi. – Łódź jest miastem wielokulturowym, miastem patchworkiem, które podobnie jak śląska metropolia, w której się wychowałem i żyję na co dzień, potrzebuje nowych, atrakcyjnych przestrzeni wspólnych, miejsc spotkań, otwartych pasaży i placów dla mieszkańców oraz przyjezdnych – przekonywał Przemo Łukasik, twórca projektu Bramy miasta, architekt z interdyscyplinarnego studia projektowego medusagroup. – Jednym z takich miejsc ma być nowa Brama Łodzi. Łódź nie potrzebuje dziś – jak sądzę – nowych szklanych domów. Brama miasta ma być przykładem szerokiego myślenia o mieście i jego przyszłych użytkownikach i nowych pracownikach. Architektura tego budynku ma być prosta i ponadczasowa, wykorzystująca korten, nowoczesny materiał, którego barwa nawiązuje do cegły, materiału stanowiącego architektoniczny rodowód Łodzi.