Nieoczywiste związki z fantastyką na III Śniadaniu Awangardowym
O skomplikowanych związkach artystycznych rozmawiano w łódzkim klubie Lokal. W spotkaniu wzięli udział: Joanna Karpowicz, Wojciech Siudmak, Andrzej Sapkowski, Tomasz Bagiński oraz Maciej Parowski.
Awangardowe tworzenie:
Współprowadzący spotkanie pisarz, dziennikarz, były redaktor naczelny Nowej Fantastyki Maciej Parowski podkreślał, że fantastyka i awangarda to tylko z pozoru odrębne światy. – Te światy spotykają się często, próbując poznaćjęzyki malarskie, literackie, filmowe, których używają – tłumaczył.
Obraz na płótnie jest już archaiczny, oczywiste historie też nie trafiają do odbiorców – przekonywałamalarka, Joanna Karpowicz. – W pracowniach malarstwa nie ma już martwej natury, jest niebieskie światło z laptopów – podkreślała Karpowicz.
Nawet jeśli pada światło z laptopów, awangardy nie można przekreślić. – Bo tworzą jąwielkie indywidualności. W ten sposób ściera się to, co uznane, z tym co nowatorskie- wyjaśniał Wojciech Siudmak. – Można się natomiast zastanowić nad tym, czy w ogóle da się uczyć indywidualizmu.
– Fantastykęwłaściwie w całości należałobyprzypisaćdo awangardy – przekonywał Sapkowski. – Ja też skandalizowałem, bo doszedłem do wniosku, że ludzie, którzy przychodzą na konwenty, chcą się zabawić. Nie można im tego zabronić, więc dostarczałem im zabawy.
Awangarda to jedno, ale rury do toalet muszą byćw każdym budynku- uzupełniał rozmowę rysownik, Tomasz Bagiński. – To przyziemna, inżynierska strona tworzenia. Zamiast bujania w obłokach mamy nawalanie się z rzeczywistością – wyjaśniał.
Awangardowo udział wzięli:
Joanna Karpowicz (ur. 1976) autorka komiksów, malarka, absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w swoich pracach kreuje postapokaliptyczny świat przyszłości, w którym wysmakowana forma graficzna zderza się z brutalnością przedstawień.
Wojciech Siudmak (ur. 1942) malarz, rzeźbiarz, przedstawiciel nurtu realizmu fantastycznego;
Andrzej Sapkowski (ur. 1948) pisarz, przedstawiciel prozy z gatunku fantasy, twórca postaci Wiedźmina, łodzianin;
Tomasz Bagiński (ur. 1976) rysownik, twórca animacji, reżyser, jego debiutancki film Katedra (na podstawie opowiadania Jacka Dukaja) był nominowany do Oscara w 2002 roku w kategorii krótki film animowany;
Maciej Parowski (ur. 1946) dziennikarz, pisarz, krytyk, w latach 19822013 związany z Fantastyką (później Nową Fantastyką), w tym przez 11 lat jako redaktor naczelny.
Czytaj także:
Śniadanie Awangardowe z Michałem Urbaniakiem
Łódź otwarta, Łódź postępowa. Awangardowe śniadanie
Prof. Stanisław Fijałkowski o awangardzie w Radiu Łódź
100 lat awangardy w Polsce i w Radiu Łódź
Śniadania Awangardowe to wpisująca się w obchody Stulecia Awangardy cykliczna inicjatywa Wydziału Kultury UMŁ, która raz w miesiącu gromadzi przedstawicieli wybranych dziedzin świata sztuki i kultury, nie tylko łódzkiej, i ma formę luźnej dyskusji-rozmowy zaproszonych gości. Punktem wyjścia jest tradycja i dziedzictwo awangardy, ale rozmawiamy o sztuce w ogóle, granicach wolności artystycznej wypowiedzi, relacji tradycja-zmiana, sztuka-społeczeństwo.