Czwartek, 23 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Delfina Ambroziak i Tadeusz Kopacki w Salonie Absolwentów [spotkanie, koncert]
Jak co roku w ramach obchodów Święta Uczelni Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na spotkanie w ramach “Salonu Absolwentów”. Jego bohaterami będą znakomici śpiewacy i pedagodzy: Delfina Ambroziak i Tadeusz Kopacki.
Delfina Ambroziak i Tadeusz Kopacki ukończyli studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, obecnej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Grzegorza Orłowa. Delfina Ambroziak w roku ukończenia studiów (1962) zdobyła I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Monachium, co otworzyło jej drogę na słynne sceny operowe: śpiewała m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, była solistką opery w Dreźnie. Przez wiele lat była związana jako solistka z Teatrem Wielkim w Łodzi. Profesor Ambroziak zasłynęła również interpretacjami muzyki współczesnej (występowała na całym świecie z dziełami oratoryjnymi Krzysztofa Pendereckiego).
Tadeusz Kopacki po studiach w Łodzi uzyskał stypendium rządu włoskiego na kontynuowanie nauki śpiewu przy teatrze La Scala w Mediolanie (1960). Na scenie Opery Łódzkiej debiutował w roku 1954 partią Stefana w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki. W dorobku ma kilkadziesiąt głównych partii tenorowych, cieszy się sławą jednego z najwspanialszych amantów polskiej sceny operowej. Spotkanie z artystami poprowadzi Małgorzata Nowak.
Spotkanie w ramach “Salonu Absolwentów” odbędzie się w czwartek, 23 marca w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi przy al. 1 Maja 4, początek o godz. 18.00. Bezpośrednio po “Salonie” zaplanowany jest koncert utytułowanych studentów łódzkiej Akademii, którzy w ostatnim roku byli zwycięzcami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych.

“Wielokulturowa Kolorowa” przeciwko rasizmowi [PROGRAM]
Przemarsz pod hasłem “Hugs with Flags”, wystawy, warsztaty i spotkania – to tylko część wydarzeń zaplanowanych w ramach tegorocznej, 18. Kolorowej Tolerancji.
To cykliczna akcja przeciwko rasizmowi, która w 2000 roku narodziła się w Łodzi. W tym roku odbywa się pod hasłem “Wielokulturowa Kolorowa”.
Do 24 marca zaplanowano między innymi zwiedzanie otwartych świątyń wielu wyzwań, otwarcie wystawy “UNICEF – 70 lat pomocy dzieciom”, warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży licealnej, a także prezentację interaktywnej mapy wielokulturowej Łodzi,.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Sprawdź harmonogram wydarzeń:
23 marca
godz. 10.00 warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży licealnej prowadzenie: Stowarzyszenie O!Środek
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
[brak wolnych miejsc]
godz. 16.30 – Media, mowa nienawiści i strach przed Innym: Jak (nie) działać słowami? wykład prowadzenie: Monika Kopytowska, Julita Woźniak (Uniwersytet Łódzki)
Wykład w jęz. angielskim
godz. 18.00 prezentacja interaktywnej mapy wielokulturowej Łodzi KobieTY Łódź
godz. 18.15 Rasizm a genetyka człowieka wykład Pawła Golika z Instytutu Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
Wykład w jęz. polskim z tłumaczeniem na jęz. angielski
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Różnorodność ludzi zamieszkujących Ziemię od dawna budziła zainteresowanie biologów. Często powracano do pytania, czy zakorzenione głęboko w kulturze podziały rasowe mają podstawy w biologii naszego gatunku. Jednak dopiero od niedawna nauka dysponuje narzędziami pozwalającymi na dogłębne zbadanie różnorodności genetycznej populacji człowieka. Ich zastosowanie pozwoliło na odsłonięcie fascynującej historii wędrówek, które zaczęły się, gdy nieliczni jeszcze nasi przodkowie opuścili, będącą kolebką naszego gatunku, Afrykę. Zbadanie naszej różnorodności genetycznej przyniosło wiele zaskakujących odkryć, skłaniających, by podawać w wątpliwość sens wyróżniania wśród ludzi ras, pojmowanych tak, jak do tego przywykliśmy.

Sprawdź program XXIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych [spektakl]
W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest “Awangarda jako stan umysłu”, co oczywiście wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100-lecia awangardy w Polsce. -Temat Festiwalu jest pytaniem, które dotyczy zasadniczych spraw związanych z ambicjami współczesnych twórców i z kierunkiem ich twórczości. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych od wielu lat oscyluje wokół rozważań na temat kondycji artysty, poszukiwania autorytetów, przezwyciężania ograniczeń. W tym roku, w szczególnym kontekście i okolicznościach, proponuję, aby zastanowić się, czym jest awangardowy stan umysłu? Czy mimo tego, że awangardowe postulaty sprzed stu lat uważamy za utopijne, nie chcielibyśmy dzisiaj tonąć w kolejnych utopiach proponowanych przez twórców? – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.
- 23 III czw godz. 19.00 Punkt Zero. Łaskawe reż. Janusz Opryński z Teatru Provisorium zLublina
