Zgierzanie upamiętnili ofiary niemieckich egzekucji [ZDJĘCIA]
W Zgierzu rozpoczęły się obchody upamiętniające ofiary niemieckich egzekucji z czasu II Wojny Światowej. 20 marca mija 75 lat od rozstrzelania Polaków na dzisiejszym placu Stu Straconych.
Podczas dźwiękowo-wizualnej inscenizacji na Placu Stu Straconych w Zgierzu złożono kwiaty, zapalono znicze i wyczytano nazwiska ofiar.
– Rozstrzelano tutaj stu Polaków – mówił podczas spotkania prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski. – Sto niewinnych osób, których jedyną winą było to, że byli przedstawicielami narodu, który nie chciał karnie pochylić głowy przed nazistowskim okupantem.
W związku z obchodami otwarto także wystawę “Zbrodnia Zgierska – w 75-tą rocznicę wydarzeń”. – To nieco zmieniona odsłona rocznicowej ekspozycji – mówi dyrektor Muzeum Miasta Zgierza Robert Starzyński. – Pojawiły się nowe artefakty, które zostały pozyskane w trakcie badań ekshumacyjnych, ale też archeologicznych.
Badania prowadzi dr Olgierd Ławrynowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zespołowi udało się odnaleźć prawdopodobne ślady miejsca, gdzie zostali pochowani straceni. W niektórych mogiłach nie znaleziono szczątków ludzkich, ale pozostały w nich pamiątki, które teraz są prezentowane na wystawie.
Na poniedziałek (20 marca) zaplanowano dalszy ciąg dalszy uroczystości upamiętniających niemieckie zbrodnie sprzed 75 lat. Obchody rozpocznie o 11.00 Msza Święta w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu. Później, o godzinie 13.00 w Lesie Lućmierskim pochowane zostaną szczątki ofiar egzekucji. Swoją obecność zapowiedzieli wicepremier i Minister Kultury Piotr Gliński oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
Na uroczystości łodzianie mogą dotrzeć specjalnie zorganizowanym kursem autobusów MPK, które odjadą do Zgierza o 10.00 z Placu Wolności.