Poniedziałek, 20 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wieczór sonat w łódzkiej Akademii Muzycznej [koncert]
Dwaj artyści młodego pokolenia, Krzysztof Karpeta (wiolonczela) i Michał Rot (fortepian), wykonają trzy sonaty na wiolonczelę i fortepian romantyczną, impresjonistyczną oraz współczesną.
Zespół Krzysztofa Karpety i Michała Rota, czyli Reger Duo powstał w 2008 roku i ma na koncie wiele artystycznych sukcesów.
Artyści zagrają romantyczną II Sonatę D-dur op. 58 Felixa Mendelssohna-Bartholdyego, dedykowaną rosyjskiemu wiolonczeliście polskiego pochodzenia, hrabiemu Mateuszowi Wielhorskiemu. Następnie zabrzmi, stworzona na początku XX wieku, impresjonistyczna Sonata d-moll Claudea Debussyego, która zawiera niezwykłe techniczne wymagania dla wiolonczelisty. Na zakończenie koncertu Reger Duo wykona Sonatę nr 4, rosyjsko-finlandzkiej wiolonczelistki i kompozytorki drugiej połowy XX wieku Victorii Yagling.
Koncert odbędzie się 20 marca (poniedziałek) o godzinie 18.15, w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi, przy al. 1 Maja 4. Wstęp wolny.

Lovecraft. Bolesto, Kos, studenci [teatr]
Polską prapremiera teatralna poświęconą postaci Howarda Phillipsa Lovecrafta to kolejny spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej.
Spektakl powstał według tekstu Roberta Bolesto, autora sztuk teatralnych oraz scenariuszy m.in. do filmów Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej czy Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego, za który otrzymał nominację do nagrody Orzeł w kategorii najlepszy scenariusz. Tekst odnosi się do postaci Howarda Phillipsa Lovecrafta, amerykańskiego pisarza z przełomu XIX i XX wieku, znakomitego autora i pioniera powieści grozy i fantasy, twórcy tzw. mitologii Cthulhu. Na warsztat wziął go Łukasz Kos, którym tym samym powraca do Teatru Studyjnego.
W spektaklu zobaczymy studentów Wydziału Aktorskiego: Aleksandrę Przesław, Karolinę Sawkę, Agatę Turkot, Dominika Ochocińskiego, Sergiusza Olejnika i Michała Stycznia. Współpraca reżyserska, scenograficzna i kostiumy: Joanna Niemirska. Operator kamery podczas spektaklu: Kamil Walesiak. Wspierają ich także: Agnieszka Hodowana (charakteryzacja), Dominik Strycharski (muzyka), a nad całością czuwa Wojciech Rodak (asystent reżysera).
Kolejne pokazy zaplanowano 20, 21 i 22 marca w Teatrze Studyjnym przy ul. Kopernika 8.

Sprawdź program XXIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych [spektakl]
W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest “Awangarda jako stan umysłu”, co oczywiście wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100-lecia awangardy w Polsce. – Temat Festiwalu jest pytaniem, które dotyczy zasadniczych spraw związanych z ambicjami współczesnych twórców i z kierunkiem ich twórczości. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych od wielu lat oscyluje wokół rozważań na temat kondycji artysty, poszukiwania autorytetów, przezwyciężania ograniczeń. W tym roku, w szczególnym kontekście i okolicznościach, proponuję, aby zastanowić się, czym jest awangardowy stan umysłu? Czy mimo tego, że awangardowe postulaty sprzed stu lat uważamy za utopijne, nie chcielibyśmy dzisiaj tonąć w kolejnych utopiach proponowanych przez twórców? – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.
- 20 III pn godz. 19.15 Garderobiany reż. Adama Sajnuk z Teatru Narodowego wWarszawie pokaz mistrzowski

Waldemar Wolański prezentuje “Królewnę z drewna” [teatr]
“Królewna z drewna” to barwna, wierszowana bajka dla nieco starszych dzieci, oparta na najnowszym, nie publikowanym jeszcze tekście Waldemara Wolańskiego.
W rozśpiewanej, bardzo zabawnej a jednocześnie trzymającej w napięciu formie, opowiada o przygodach małej Sosenki, która ratuje swoich rodziców i cały las przed złymi kornikami. Poza walorami muzycznymi i plastycznymi głównie pięknymi, animowanymi lalkami jest jednocześnie doskonałą propozycją edukacyjną, uczącą gatunków drzew oraz w atrakcyjnej formie zachęcającą do obcowania z przyrodą.
Na scenie zaprezentują się Klaudia Kalinowska, Adrianna Maliszewska, Małgorzata Wolańska i Szymon Nygard.
Kolejne pokazy codziennie od 19 do 24 marca. Zaprasza Teatr Arlekin przy ul. Wólczańskiej 5.
