Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Unijny mechanizm wsparcia finansowego dla rolników
Co roku po fundusze z Unii Europejskiej sięga ponad milion 300 tysięcy osób. Do korzystania z dopłat zachęcał minister rolnictwa w czasie spotkania z rolnikami w Topoli Królewskiej pod Łęczycą.

Polscy rolnicy nie powinni się obawiać utraty środków na dopłaty bezpośrednie po Brexicie, twierdzi Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. – Wszystkie należne polskim rolnikom środki wypłacane są bez opóźnień. Nic nie wskazuje na to, żeby w kolejnym roku miało być inaczej. Musimy trzymać się faktów, a te nie zakładają scenariusza zmniejszenia środków o 9 miliardów euro. Takie informacje przekazuje opozycja; ja jestem w tej kwestii optymistą – podkreślaminister.
W czasie spotkania z rolnikami w Topoli Królewskiejminister rolnictwa mówił o dążeniu do jednakowego traktowania wszystkich rolników w Unii Europejskiej, czyliujednoliceniu wysokościdopłat.
W tym roku na dopłaty bezpośrednie przeznaczonych jest około 15 miliardów złotych. Środki dzielone są na ponad milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy osób. Dopłatami objętych jest czternaście milionów hektarów użytków rolnych.
Wnioski beneficjenci mogą składać przez 2 miesiące. Ostateczny termin mija 10 czerwca, ale każdy dzień zwłoki po 15 maja będzie równoznaczny z obniżeniem dopłaty o 1 procent.