Środa, 15 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Retrospektywa Manoela de Oliveiry [kino]
W łódzkim Kinematografie odbędzie się retrospektywa filmów najpopularniejszego portugalskiego reżysera Manoela de Oliveiry.
Zobaczyć będzie można pierwszą realizację Manoela de Oliveiry, dokument Douro, Faina Fluvial (Praca wre nad rzeką Douro) z 1931 r., pierwszą fabularną produkcję pełnometrażową Aniki-Bobó z 1942 r. i A Caixa (Puszka) z 1994 r.
W środę wyświetlony zostanie natomiast dokument Famalico powstały w 1940 r. oraz nagrodzony w Cannes film Non ou a v glória de mandar (Non albo czcza chwała rządzenia) z 1990 r. W czwartek będzie można zobaczyć A Divina Comdia (Boską komedię) z 1991 r..
Filmy do przeglądu wybrał dr Jakub Jankowski z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Pokazy odbędą się o 19.

Mobilne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Łowiczu [wystawa]
“Muzeum na kółkach” czyli mobilna wystawa warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN gości w Łowiczu.
Ekspozycja w telegraficznym skrócie ukazuje tysiącletnią historię polskich Żydów za pomocą między innymi filmów, fragmentów pamiętników oraz wywiadów. – Centralnym punktem naszej wystawy jest interaktywna mapa miejscowości. Na nią naniesione są punkty związane z historią życia żydowskiego przed wojną, ale także współcześnie. Oprócz tego mówimy o tym, jak takie miasto funkcjonowało, prezentujemy języki żydowskie. Opowiadamy też o tożsamości Żydów, o tym jak czują się dziś w Polsce – mówi Szymon Gotowski jeden z organizatorów wystawy.
“Muzeum na kółkach pozostanie w Łowiczu do 17 marca.

Transatlantyk czeka na krótkie metraże [nabór]
Już po raz drugi Transatlantyk Festival zaprasza młodych filmowców z Polski do udziału w konkursie krótkich metraży.
Do udziału w konkursie uprawnione są produkcje zrealizowane po 1 stycznia 2016, których długość nie przekracza 30 minut. Międzynarodowe jury przyzna uczestnikom trzy nagrody. Laureat pierwszego miejsca otrzyma Statuetkę Złotej Arki autorstwa Adama Myjaka i 10 000 złotych, a zdobywcy dwóch kolejnych nagród odpowiednio 7 0000 i 5 000 złotych. – Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich twórców kina krótkometrażowego, zarówno fabuł, jak i animacji, dokumentów czy filmów eksperymentalnych mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu. Niezwykle ważne jest dla nas to, by młodzi reżyserzy traktowali prezentację swoich filmów na Transatlantyku jako naturalny krok na pierwszym etapie swojego życia zawodowego. Chcemy wyławiać utalentowanych autorów z całej Polski i zapraszać ich w lipcu do Łodzi, gdzie, być może po raz pierwszy, będą się mogli spotkać z większą publicznością – dodaje.
Zgłoszenia przyjmowane są do 24 marca.

“Uniwersytet Różnorodny” w Manufakturze [wystawa]
Na terenie łódzkiej Manufaktury otwarto wystawę “Uniwersytet Różnorodny”. Ekspozycja prezentuje blisko 40 portretów polskich i zagranicznych studentów Uniwersytetu Łódzkiego.
Rektor Antoni Różalski mówi, że wystawa nawiązuje do wielokulturowości miasta i podkreśla międzynarodowy charakter uczelni. – Mamy blisko 2,5 tys. studentów z 95 krajów – dodaje. – Chcemy pokazać uniwersytet, jako uczelnię otwartą, która wita zawsze z otwartymi rękami pracowników z zagranicy oraz studentów.
Zagraniczni studenci na wystawowych planszach polecają również atrakcje ze swoich krajów. Kierownik Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego Liliana Lato dodaje, że na Uniwersytecie Łódzkim uczą się studenci z najbardziej egzotycznych zakątków świata. – Najwięcej studentów pochodzi z Ukrainy, Turcji, Chin, Hiszpanii i Białorusi – wymienia. – Nie brakuje też gości z tak egzotycznych dla nas krajów jak Nikaragua, Zimbabwe, Indonezja, Nigeria czy Tajwan.
Wystawę “Uniwersytet Różnorodny” w łódzkiej Manufakturze można oglądać do połowy marca.
