Poniedziałek, 13 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Dzieci Eretz Israel”. Fotografie Agnieszki Traczewskiej [wernisaż]
Agnieszka Traczewska od kilku lat towarzyszy chasydom przybywającym do Polski na groby dawnych cadyków, jak również portretuje świat judaistycznej ortodoksji.
Chasydzi to najbardziej bogobojni i ortodoksyjni wyznawcy judaizmu, którzy tworzą zamknięty świat, z obowiązującymi ścisłe regułami zachowania, a nawet ubioru. Obywatelami tego świata są także dzieci, od najmłodszych lat uczone modlitwy i służby Bogu. Odcięte od telewizji, Internetu, by mogły zgodnie z tradycją poznawać zasady zapisane w Torze. Nie znają nawet współczesnego hebrajskiego, mówią w jidysz, dawnym języku diaspory. Ich życie podporządkowane jest skromności, rodzinie, rytuałom, rytmowi świąt religijnych.
Otwarcie wystawy zaplanowano w poniedziałek, 13 marca o godz., 17:30 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy u. Wojska Polskiego 83.
90-lecie Andrzeja Hundziaka [jubileusz]
Kompozytor, pedagog, animator życia muzycznego – Andrzej Hundziak – obchodzi 90. urodziny. Z tej okazji zaplanowano koncerty i spotkanie z jubilatem.
Program obchodów:
13 marca 2017, poniedziałek, godz.17.00
Sala Koncertowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi, ul. Sosnowa 9, wstęp wolny
wykonawcy: Uczniowie szkół muzycznych z Łodzi, Pabianic i Wielunia
Jestem człowiekiem spełnionym
Spotkanie z Jubilatem i Jego biografią pióra Krystyny Pietranek-Kulis
“Uniwersytet Różnorodny” w Manufakturze [wystawa]
Na terenie łódzkiej Manufaktury otwarto wystawę “Uniwersytet Różnorodny”. Ekspozycja prezentuje blisko 40 portretów polskich i zagranicznych studentów Uniwersytetu Łódzkiego.
Rektor Antoni Różalski mówi, że wystawa nawiązuje do wielokulturowości miasta i podkreśla międzynarodowy charakter uczelni. – Mamy blisko 2,5 tys. studentów z 95 krajów – dodaje. – Chcemy pokazać uniwersytet, jako uczelnię otwartą, która wita zawsze z otwartymi rękami pracowników z zagranicy oraz studentów.
Zagraniczni studenci na wystawowych planszach polecają również atrakcje ze swoich krajów. Kierownik Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego Liliana Lato dodaje, że na Uniwersytecie Łódzkim uczą się studenci z najbardziej egzotycznych zakątków świata. – Najwięcej studentów pochodzi z Ukrainy, Turcji, Chin, Hiszpanii i Białorusi – wymienia. – Nie brakuje też gości z tak egzotycznych dla nas krajów jak Nikaragua, Zimbabwe, Indonezja, Nigeria czy Tajwan.
Wystawę “Uniwersytet Różnorodny” w łódzkiej Manufakturze można oglądać do połowy marca.
Transatlantyk czeka na krótkie metraże [nabór]
Już po raz drugi Transatlantyk Festival zaprasza młodych filmowców z Polski do udziału w konkursie krótkich metraży.
Do udziału w konkursie uprawnione są produkcje zrealizowane po 1 stycznia 2016, których długość nie przekracza 30 minut. Międzynarodowe jury przyzna uczestnikom trzy nagrody. Laureat pierwszego miejsca otrzyma Statuetkę Złotej Arki autorstwa Adama Myjaka i 10 000 złotych, a zdobywcy dwóch kolejnych nagród odpowiednio 7 0000 i 5 000 złotych. – Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich twórców kina krótkometrażowego, zarówno fabuł, jak i animacji, dokumentów czy filmów eksperymentalnych mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu. Niezwykle ważne jest dla nas to, by młodzi reżyserzy traktowali prezentację swoich filmów na Transatlantyku jako naturalny krok na pierwszym etapie swojego życia zawodowego. Chcemy wyławiać utalentowanych autorów z całej Polski i zapraszać ich w lipcu do Łodzi, gdzie, być może po raz pierwszy, będą się mogli spotkać z większą publicznością – dodaje.
Zgłoszenia przyjmowane są do 24 marca.