Wiemy, kto wystąpi podczas Przeglądu Piosenki Turystycznej Yapa 2017
17 spośród 40 wykonawców zakwalifikowało się do konkursu młodych zespołów podczas tegorocznego 42. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej Yapa 2017. Zespoły i soliści wystąpią w tym roku podczas dwóch koncertów w piątek oraz w sobotę – 10 i 11 marca.

Podczas tegorocznego festiwalu na scenie łódzkiej Hali Expo przy ul. Stefanowskiego 30 pojawi się prawie 40 zespołów. Wystąpią podczas czterech koncertów: dwóch konkursowych, jednego nocnego i koncertu laureatów. Podczas koncertów konkursowych będzie można usłyszeć między innymi: Annę Dziedzic, Suzię, Marcina Piotrowskiego, zespół Drabina Jakuba Trio, Jak oraz grupę Oreada.
Sobotni koncert wieczorny będzie w tym roku poświęcony niedawnemu literackiemu nobliście Bobowi Dylanowi, który jest największą ikoną muzyki folkowej inspirującą wiele zespołów z nurtu piosenkistudenckiej i turystycznej. Wszyscy, którzy pojawią się wtedy przed publicznością w swoich utworach odnosząsię do jego twórczości.
Na łódzką scenę powróci po kilku latach przerwy Lubelska Federacja Bardów legendarny zespół, w którym występuje między innymi Jan Kondrak i Marek Andrzejewski. Piosenki BobaDylana w polskim przekładzie zagra również Słodki Całus Od Buby i Apolinary Polek. Bywalców Przeglądu zlat 80. na pewno ucieszy obecność Grzmiącej Półlitrówy zespołu, który swoją muzyczną przygodę zaczynał wdomach studenckich Politechniki Łódzkiej. Do Łodzi wróci też songwriter MateuszRulski Bożek, który kilka lat temu oczarował łódzką publiczność. O bardziej etno-folkową oprawę zadbajątakie zespoły jak Celtic Tree, U Pana Boga Za Piecem i Siudma Góra (nietypowa pisownia nazwy wzięła sięod nazwiska lidera grupy Zbigniewa Siudego). Na scenę powróci również ulubieniec yapowej publiczności,wyjątkowo charyzmatyczny Ślązak, Egon Alter.
Yapa nie zapomina również o miłośnikach piosenki żeglarskiej w piątek wystąpi zespół Shantażyści, którego członkowie jako instrumentów używają jedynieswoich głosów.
Yapa jest najstarszym łódzkim festiwalemorganizowanym niemal bez przerwy od 1974 roku. To największy przeglądem piosenkipoetyckiej, studenckiej i folkowej w Polsce. Co roku spotyka się na nim prawie 2 tysiące osób, któreprzyjeżdżają do Łodzi nie tylko po to, aby słuchać muzyki, ale również wspólnie z artystami grać iśpiewać.
Początki festiwalu sięgają wczesnych lat 70., kiedy to grupa fascynatów ze Studenckiego KlubuTurystycznego PŁazik Politechniki Łódzkiej wpadła na pomysł przeniesienia górskiego klimatu schronisk i baznamiotowych do Łodzi. Dziś, po ponad 40 latach, Yapa w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70.Teraz to duży festiwal, w którego organizację włącza się ponad 100 wolontariuszy (członków SKT PŁazik,Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi).
Dzisiaj,aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnymskładzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszychtechników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także zapośrednictwem Studenckiego Radia Żak. Publiczność zgromadzona przed komputerami sięga 10 tysięcy osób,które z różnych stron Polski, a nawet i ze świata, śledzą to, co dzieje się na łódzkiej scenie. Tym, którzy
zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi.