Czwartek, 2 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Przypowieść o skrybie i inne opowiadania”. Piotr Paziński gościem Domu Literatury [spotkanie]
Tłumacz Piotr Paziński opowie o książce Szmuela Josefa Agnona “Przypowieść o skrybie i inne opowiadania”.
“Przypowieść o skrybie i inne opowiadania” Szmuela Josefa Agnona w tłumaczeniu Piotra Pazińskiego ukazała się w Wydawnictwie Nisza w 2016 roku. To pierwszy tak duży wybór prozy Agnona po polsku.
Szmuel Agnon, bywa nazywany ojcem- założycielem współczesnej literatury hebrajskiej, jest jedynym pisarzem izraelskim tworzącym w języku hebrajskim nagrodzonym Noblem (1966). Jego opowiadania i powieści czerpią zarówno z tradycji, jak i z nowoczesności. Świat Agnona przenika symbolika, metafizyka i mistycyzm, często nawiązuje do chasydzkiej codzienności, a pierwsze opowiadania tworzy w stylu przypominającym piosma rabiniczne, komentujące Torę. Widać w nich przemiany literatury żydowskiej: od tradycyjnej przypowieści po pejzaż wyobraźni. Prozę Agnona porównuje sie do utworów Kafki i Borgesa, który zresztą zachwycał się jego twórczością.
Piotr Paziński (ur. 1973) pisarz, dziennikarz, tłumacz, eseista, krytyk literacki. Autor monografii Labirynt i drzewo. Studia nad Ulissesem” Jamesa Joyce’a i przewodnika po Dublinie. Jest redaktorem naczelnym pisma Midrasz i współtwórcą Dni Książki Żydowskiej.
Czwartek, 2 marca, godz. 19:00. Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17.Spotkanie z Piotrem Pazińskim poprowadzi Tomasz Majewski (UJ).

Świat muzyki Gershwina. Koncert Akademii Musicalu [muzyka]
“Świat muzyki Gershwina” to finałowy koncert III Sesji Naukowo-Artystycznej “Akademia Musicalu”. Tego wieczoru usłyszymy między innymi słynną Błękitną rapsodię w opracowaniu Joachima Linckelmanna na kwintet instrumentów dętych.
Oprócz instrumentalnych utworów Georgea Gershwina zabrzmią kompozycje przeznaczone na głos z akompaniamentem fortepianu. Będzie to m.in. Soon i Love Walked In w wykonaniu pedagogów uczelni: Danuty Dudzińskiej-Wieczorek (śpiew) i Iwony Jakubowskiej (fortepian). Studenci specjalności musical wykonają znane przeboje Georgea Gershwina, m.in.: Summertime, Shall We Dance, Fascinating Rhythm czy Embraceable You, które stały się częścią repertuaru takich gwiazd muzyki jazzowej, jak: Frank Sinatra, Dean Martin czy Ella Fitzgerald. Przy fortepianie zagra Marta Sobczak, a opiekę artystyczną nad studentami objął dr Brian Fentress.
Koncert finałowy jest częścią III Sesji Naukowo-Artystycznej z cyklu “Akademia Musicalu”.Wydarzenie odbędzie się w czwartek 2 marca o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a.

Fest Makabra po raz pierwszy w Łodzi [kino]
Fest Makabra to nowy, ogólnopolski przegląd filmowy, prezentujący zagraniczne filmy z pogranicza horroru, thrillera, mrocznego fantasy i czarnej komedii.
Większość filmów z programu zostanie wyświetlona w Polsce premierowo i będzie to jedyna okazja do obejrzenia ich na wielkim ekranie, w Łodzi jedynie za sprawą Kina Charlie.
02.03 Czwartek
21:00 Atak krwiożerczych donatów (98′) – USA
21:10 Klątwa Śpiącej Królewny (89′) USA

Festiwal Off-Północna w Teatrze Muzycznym [spektakl]
Pięć spektakli, inscenizowany koncert, wykłady i warsztaty – to program pierwszej edycji Festiwalu Off-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
W programie znalazły się cztery gościnne przedstawienia z Gdyni i Sopotu i dwie propozycje Teatru Muzycznego, w tym premierowy koncert piosenek Osieckiej, Kofty i Młynarskiego.
Pierwsza edycja festiwalu OFF Północna potrwa do4 marca.
2 MARCA GODZ. 18.30
Emigrantka spektakl komediowo-muzyczny Teatru Komedii Valdall grany na scenie Teatru Gdynia Główna. W październiku 2016 r. na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form BAMBERKA 2016 w Gorzowie Wielkopolskim zdobył Nagrodę Publiczności, a aktorka Vilde Valldal-Johannessen została wyróżniona.

Janusz Majewski w Muzeum Kinematografii i w Radiu Łódź [spotkanie]
Zapraszamy na spotkanie z jednym z najważniejszych twórców polskiego kina. Janusz Majewski będzie gościem Muzeum Kinematografii i Radia Łódź w czwartek, 2 marca.
Jako siedmiolatek dostał na gwiazdkę dziecięcy projektor filmowy, później chciał zdawać do Szkoły Filmowej, ale skończył architekturę w Krakowie. Miłość do kina okazała się jednak silniejsza…
Od pierwszego seansu w lwowskim kinie Chimera urzeka mnie atmosfera sali kinowej. Gaśnie światło, widzowie wstrzymują oddech, następuje więź wspólnego oglądania: wszyscy się razem śmieją, boja, są uczestnikami tajemnicy i magii ruchomego obrazu. Od tamtego czasu należę do grupy tych, którzy wierzą, że filmy warto robić, pokazywać, oglądać. Złapaliśmy wirusa kina, te infekcje, która wtrąciła nas w przewlekła, odporna na leczenie chorobę. Oczywiście jest to choroba psychiczna, a nas, wariatów, obłąkańców, zakażonych wirusem gorszym od aids nie da się izolować. Dlatego filmy są wciąż potrzebne, to jedyne lekarstwo dla zarażonych wirusem kina. Zakosztowałem tej przyjemności, magii kręcenia filmu, która dla mnie balansuje na granicy doznań zmysłowych. Film pozwolił mi tez stworzyć samego siebie: stałem się tym gościem z amerykańskich tygodników, które czytywałem jako chłopiec. I do dziś mi z tym dobrze – tak o swojej pasji opowiada Reżyser.
Janusz Majewski odwiedzi łódzkie Muzeum Kinematografii wraz z Zofią Turowską, autorka biografii “Janusz Majewski. Film – Kobieta jego życia”.
Wartoprzeczytać
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 2 marca o godzinie 18 w Muzeum Kinematografii przy placu Zwycięstwa. Tuż po nim zaplanowano projekcję filmu Janusz Majewskiego “Po sezonie”.
W Radiu Łódź rozmowy z Januszem Majewskim i Zofią Turowską
będzie można wysłuchać w czwartek, 2 marca o godz. 19.
Polecamy się także on-line.
