One Billion Rising. Tańczyli, bo sprzeciwiają się przemocy
Na rynku Manufaktury łodzianie wzięli udział w akcji “One Billion Rising”. Tańcząc, sprzeciwiali się przemocy wobec kobiet.

Akcja organizowana jest od pięciu lat w Walentynki. W ponad 200 krajach ludzie w ten sposóbprotestują. W tym roku zatańczono do utworu “Break the Chain”. Organizatorzy podkreślają, że w tańcumożna kontrolować swoje ruchy i właśnie walczą o to, abykobiety miały pełną kontrolę nad własnym ciałem i nikt, nigdy przemocą nie przekraczał wyznaczonych granic.
Na rynku Manufaktury organizatorzy ustawili podesty, na których stanęli instruktorzy. W tym roku uczestnicy sprzeciwiali się gwałtom na randce oraz przemocy wobec dziewcząt. Jak podkreślali, w Polsce niewiele mówi się o przemocyw związkach nastolatków czy molestowaniu w szkole. Chodzi nie tylko o tą fizyczną, ale też psychiczną czy pisanie wulgarnych SMS-ów.Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet.
Łódzką ambasadorką akcji jest Anna Maria Wesołowska, a prezydent Hanna Zdanowska objęła patronatemwydarzenie.