Środa, 15 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Kieślowski okiem Pągowskiego. Plakaty w Muzeum Kinematografii [finisaż]
W związku z 20. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzej Pągowski wrócił po latach do tych samych filmów, do których projektował plakaty. Efekty można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Tworząc plakat do filmu “Amator” Pągowski miał 26 lat, a do filmu “Niebieski” 40. W tym roku skończył 63 lata. Uważa, że zupełnie inaczej odebrał te filmy i inaczej projektuje swoje prace.
Kolekcja obejmuje plakaty do wszystkich filmów, jakie wyreżyserował Kieślowski łącznie z krótkometrażowymi i dokumentalnymi oraz całym Dekalogiem. Składa się z około 50 plakatów.
Wystawę można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi przy placu Zwycięstwa do 15 lutego. Ekspozycja swoją premierę miała podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Nie tylko opera [koncert]
Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na koncert kwartetu wiolonczelowego. WystąpiąAgnieszka Kołodziej, Maciej Baran, Adam Czyszak, Marcin Bańczyk, Amalia Aviln. W programie muzyka iberoamerykańska.
Początek koncertu o godzinie 18:30.

“Pokój” Tymoteusza Leklera w Galerii Re:Medium [wystawa]
Cykl fotografii Tymoteusza Leklera jest świadectwem poszukiwania harmonii między człowiekiem a zastanym miejscem opuszczonym przez domowników, a odnalezionym przez artystę.
Punktem wyjścia i zarazem wspólnym mianownikiem w prezentowanym zbiorze fotografii Tymoteusza Leklera jest pokój z zaproszonymi do niego modelkami. Obecny w kadrach akt kobiecy nie stanowijednak wyłącznej treści prac, jest zaledwiejednym ze składników cyklu. Autornie chce dominant. Nagość modelek nie jest najważniejsza, ale zarazem nie stanowi tylko treściowego czy kompozycyjnego dopełnienia. Rekwizyty, wnętrza i występujące tam kobiety są równie istotne dla kompozycji jego prac. Subtelne przemieszczenia, zrównania akcentów budują klimat intymności. Dbałość artysty o kompozycję, światło, autentyczność wnętrz, tła, piękno kobiecego ciała i jego subtelny erotyzm silnie oddziałują na odbiorcę przez czarno-białe fotografie.
Tymoteusz Lekler jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego) w pracowniach prof. Antoniego Starczewskiego i prof. Lecha Kunki. Ma na swoim koncie 30 indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych wystaw fotografii oraz osiem indywidualnych i wiele zbiorowych wystaw tkanin i obiektów.
Ekspozycja będzie czynna do 25 lutegow Galerii Re:Medium przy ulicy Piotrkowskiej 113.

Koalicje kultury. 140 tysięcy złotych na kulturę w oświacie [nabór]
140 tysięcy złotych przeznaczy łódzkie Muzeum Sztuki na dofinansowanie projektów w ramach Koalicji Kultury. To regionalna odsłona ogólnopolskiego programu kierowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Chodzi o wsparcie inicjatyw, które z założenia mają podnosić poziom edukacji kulturalnej w województwie. Udział w konkursie mogą wziąć osoby fizyczne, podmioty sektora publicznego iorganizacje pozarządowe, prowadzące działalność w regionie. Koalicję konkursową na rzecz projektu mogą zawiązać na przykład: dom kultury i gimnazjum, muzeum i grupa nauczycieli, niezależny animator i szkoła podstawowa. – Działamy w czterech obszarach. Po pierwsze to diagnoza stanu edukacji kulturowej w regionie łódzkim, druugi to doskonalenie kadr. Kolejny to sieciowanie, czyli łączenie ludzi w regionie i w końcu program grantowy – mówi Agnieszka Wojciechowska-Sej z Muzeum Sztuki.
W tym roku konkurs jest dwueatpowy. Spośród zgłoszeń jurorzy wybiorą 28 projektów, a ich pomysłodawcy wezmą udział w cyklu bezpłatnych szkoleń. – To będzie też szansa na doszlifowanie projektów, bo spośród 28, jury wybierze 14 najlepszych. One otrzymają wsparcie w wysokości około 10 tysięcy złotych. Te projekty muszą być zrealizowane do końca października 2017 roku – dodaje Agnieszka Wojciechowska-Sej.
Nabór wniosków trwa do 28 lutego.Szczegóły dostępne są na stronie www.koalicjekultury.pl
