Wtorek, 24 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham”. Paweł Łoziński w Muzeum Kinematografii [film, spotkanie]
Nagrodzony Grand Prix 26. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, dokument Pawła Łozińskiego “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” zobaczymy w łódzkim Muzeum Kinematografii. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserem.
Pełnometrażowy film dokumentalny jest zapisem trudnego procesu uzdrawiania relacji matki i córki. Matka i córka spotykają się w gabinecie psychoterapeuty, profesora Bogdana de Barbaro. W intymnym dialogu trzech osób dawne urazy i głęboko ukryte emocje powoli wychodzą na powierzchnię. Terapeuta zabiera bohaterki w niełatwą podróż prowadzącą do odbudowania zerwanych więzi i stworzenia dobrych relacji między nimi.
Film zdobył Grad Prix 26. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Jury Festiwalu nagrodziło najnowszy dokument Łozińskiego za odważne przekraczanie granic gatunku w filmie o niemożności komunikacji wśród najbliższych sobie ludzi.
Projekcja filmu i spotkanie z Pawłem Łozińskim zaplanowano we wtorek, 24 stycznia o godzinie 18:30. Zaprasza Muzeum Kinematografii przy placu Zwycięstwa 1.

Frank Stella z cyklu “O sztuce subiektywnie” [spotkanie]
Jeden z najważniejszych amerykańskich artystów XX wieku – Frank Stella – będzie bohaterem kolejnego spotkania z cyklu “O sztuce subiektywnie” w Poleskim Ośrodku Sztuki.
Frank Stella malarz i grafik, pionier geometrycznego, wyrazistego stylu w sztuce (ekspresjonizmu abstrakcyjnego). Od początku lat 60. eksperymentował także z kształtem płócien. Jego prace wpisują się także w nurt Hard-edge painting. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
Frank Stella pozostaje od niemal 60 lat czynnym artystą. Jego prace można podziwiać w dziesiątkach muzeów i galerii na całym świecie, między innymi w Museum of Modern Art, Peggy Guggenheim Collection, Pizzuti Collection, Kawamura Memorial DIC Museum of Art, Whitney Museum of American Art, TATE Museum, National Gallery of Australia, Toledo Museum of Art, czy Tel Aviv Museum of Art. Jest doktorem honoris causa kilku uczelni, w tym macierzystego Princeton.
W 2009 roku został wyróżniony przez Prezydenta USA Baracka Obamę odznaczeniem National Medal of Arts.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 stycznia o godzinie 18 w POS przy ul. Krzemienieckiej 2a.

Historia buntu łódzkich uczelni. Strajk studencki na wystawie [wystawa]
Ekspozycja jest poświęcona największemu w Polsce strajkowi studenckiemu, który miał miejsce w Łodzi w styczniu i lutym 1981 roku.
Wieczorem 21 stycznia 1981 r. studenci UŁ, a następnie AM, PŁ, PWSM i PWSSP podjęli strajk okupacyjny, wzięło w nim udział ponad 8 tysięcy osób. Wkrótce strajki i akcje solidarnościowe ogarnęły inne ośrodki akademickie w kraju, m.in. w Poznaniu, Wrocławiu Warszawie, Krakowie, Bielsku-Białej, Szczecinie i innych.
18 lutego 1981 r. udało się podpisać porozumienie. Uwzględniono w nim większość studenckich postulatów. Dzień wcześniej, 17 lutego, został zarejestrowany w Warszawie NZS.
Ekspozycja “Studenci Łodzi 81” składa się z 24 wydruków wielkoformatowych, na których pokazano kilkadziesiąt fotografii i plakatów z okresu strajku.
Wystawę oglądać można do 2 lutego w budynku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (ul. POW 3/5).

Transatlantyk wspiera lokalne inicjatywy. Nabór na mikrogranty [zgłoszenia]
60 tysięcy złotych – to kwota, jaką organizatorzy festiwalu Transatlantyk w Łodzi przeznaczą na kolejną edycję MikroGrantów. Program zakłada finansowe wsparcie inicjatyw artystycznych, społecznych, angażujących mieszkańców miasta.
W poprzedniej edycji MikroGrantów udało się zrealizować trzynaście projektów, w tym między innymi festiwal muzyczny i pikniki osiedlowe. – Zgłosiło się bardzo dużo osób, co nas naprawdę cieszy, bo to jest też dowód na to, że łodzianie mają pomysł na swoje miasto. Zależy nam przede wszystkim na projektach nowatorskich, takich, których jeszcze w Łodzi nie było. Ale oczywiście możemy tez kontynuować projekty z ubiegłego roku – mówi Anna Maria Peczyńska z biura festiwalu Transatlantyk.
W tym roku przewidziano dwa nabory. Poszczególne projekty mogą być dofinansowane kwotą do 5 tysięcy złotych. Projekty oceniane są przez przedstawiciela Transatlantyk Festival, Urzędu Miasta Łodzi oraz łódzkiego środowiska NGO. – Wystarczy wypełnić dokumenty, oferujemy też konsultacje. Można się do nas zgłaszać we wtorki i czwartki. Czekamy w biurze festiwalowym przy placu Wolności 5 – dodaje Peczyńska.
Pierwszy nabór MikroGrantów trwa do 27 stycznia.
