Piątek, 20 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Teresa Żylis-Gara spotka się ze studentami Akademii Muzycznej w Łodzi [spotkanie]
Światowej sławy polska śpiewaczka operowa – prof. Teresa Żylis-Gara będzie gościem łódzkiej Akademii Muzycznej.
Maestra przyjeżdża na zaproszenie Koła Naukowego Miłośników Opery, które działa w łódzkiej uczelni. Podczas spotkania prezentowane będą między innymi archiwalne nagrania i zdjęcia ze zbiorów Teresy Żylis-Gary.
W październiku 2016 roku prof. Teresie Żylis-Garze został nadany doktorat honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. Z tej okazjiwydano jubileuszową publikację, dotyczącą dokonań artystycznych Maestry, a także zaaranżowano galerię ze zdjęciami i materiałami archiwalnymi.
Czytaj także: Teresa Żylis-Gara doktorem honoris causa łódzkiej Akademii Muzycznej [ZDJĘCIA]
Spotkanie z artystką odbędzie się w piątek, 20 stycznia o godzinie 18.00, w Sali Balowej Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 32. Wstęp wolny.
Broadwayowskie przeboje w łódzkiej Filharmonii [koncert]
Kompozycje Gershwina, Willamsa, czy Portera usłyszymy podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Łódzkiej.
Przeniesiemy się na jedną z ulic na nowojorskim Manhattanie. To właśnie tam rodzą się największe przeboje, które rozbrzmiewają potem na całym świecie. Wypełnią one koncert “Z Nowego Jorku do Teksasu”.
Orkiestrę Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Mariusz Smolij, dyrygent od 30 lat mieszkający po drugiej stronie oceanu, zasłużony jako popularyzator muzyki polskiej w Ameryce i amerykańskiej w Polsce. W programie między innymi utwory Johna Williamsa, Georgea Gershwina, muzyka z filmów “Siedmiu wspaniałych” i “Tańczący z wilkami”.
Przed koncertem o godz. 18.15 w Sali Kameralnej rozpocznie się spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Piotr Matwiejczuk.
Piątek, 20 stycznia, godz.19, Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22.
Buntownicy kamery. Przegląd Czechosłowackiej Nowej Fali [kino]
“Diabelski wynalazek”, “Słońce w sieci”, czy “Palacz zwłok” to między innymi filmy, które oglądać można w Kinie Szpulka Łódzkiego Domu Kultury w ramach przeglądu “Buntownicy kamery. Czechosłowacka Nowa Fala”.
Czechosłowacka Nowa Fala to olbrzymi ruch filmowy, będący integralną częścią rewolucji kulturowej i świadomościowej Czechów i Słowaków lat 60 XX wieku, która przeszła do historii pod nazwą Praskiej Wiosny. Młodzi filmowcy, którzy na początku tej dekady skończyli praską filmówkę (FAMU), chcieli realizować filmy inaczej, niż robiło się to do tej pory zarówno od stron formalnej, jak i tematycznej.
Złagodzenie cenzury pozwoliło na wprowadzenie do kina tak charakterystycznego dla Czechosłowacji czarnego humoru i odwagi w podejmowaniu niewygodnych temató.
Przegląd potrwa do 22 stycznia. Zaprasza Kino Szpulka Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18).
Sprawdź harmonogram przeglądu:
20.01.2017 godz. 19.30 POCIĄGI POD SPECJALNYM NADZOREM (1966; 92 min.), reż. Jii Menzel
Obsada: Vclav Neck, Jitka Bendov, Vladimr Valenta, Libue Havelkov, Josef Somr.
Ikoniczne dzieło czechosłowackiej Nowej Fali i jedna z najciekawszych adaptacji literatury Bohumila Hrabala. II wojna światowa.
Młodziutki absolwent szkoły kolejarskiej Milo Hrma rozpoczyna swoją pierwszą pracę na małej stacji kolejowej. Wojna i polityka nie należą do jego kręgu zainteresowań, jego uwaga skupia się raczej wokół kobiet, szczególnie młodziutkiej konduktorki My. Swą nieporadność w kwestii kontaktów z płcią przeciwną przeżywa wyjątkowo boleśnie, obserwując poczynania starszego kolegi – dyżurnego ruchu, wytrawnego kobieciarza Ladislava Hubiki.
Pociągi pod specjalnym nadzorem mają charakter nastrojowej groteski, w której proste życie zwykłych ludzi przeplata się z wydarzeniami komicznymi, heroicznymi i tragicznymi. Nagrody: Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny w 1968 roku.
“Człowiek z Manufaktury” z Małgorzatą Walewską. Publiczność głosuje [opera]
Łódzka publiczność będzie miała wpływ na ostateczny kształt opery “Człowiek z Manufaktury”. Dzieło powstaje na specjalne zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi. Na scenie zaprezentuje się mezzosopranistka Małgorzata Walewska.
Libretto o życiu Izraela Poznańskiego i losach jego imperium napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Czterech kompozytorów wyłoniono w pierwszym etapie konkursu. – Uważam, że nie ma lepszej promocji historii niż przez sztukę. Tutaj mamy możliwość pokazania historii Łodzi od trochę innej strony. Mam nadzieję, że ta opera pójdzie w świat. Jest pisana z ogromnym rozmachem. Poza tym dla mnie to też szansa na to, by poznać twórczość młodych kompozytorów. Ich dojrzałość i różne podejście do tego samego tematu są zaskakujące – mówił śpiewaczka Małgorzata Walewska.
Dwóch kompozytorów przejdzie do kolejnego etapu. O tym, kto to będzie zadecyduje jury z Krzysztofem Pendereckim na czele, a także publiczność. Głosy można oddawać w siedzibie Teatru Wielkiego, na stronie internetowej opery i w Manufakturze. Głosowanie trwa do 29 stycznia. – W połowie roku poznamy obszerniejsze fragmenty opery skomponowane przez dwóch artystów. A później jury zdecyduje który z nich skomponuje całość – mówi Paweł Gabara dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Prapremiera opery “Człowiek z Manufaktury” zaplanowana jest na 28 listopada 2018 roku. Jej plenerowa wersja będzie też pokazana na rynku Manufaktury.