32. Finał WOŚP w łódzkiej Manufakturze. Co przygotowano?
W Manufakturze ponad 650 wolontariuszy będzie zbierać datki na pomoc pacjentom oddziałów pulmonologicznych. Największy sztab orkiestry w mieście przygotował liczne atrakcje na 32. Finał WOŚP w łódzkiej Manufakturze. W niedzielę (28 stycznia) od godziny 15.30 rozpoczną się koncerty. Wystąpi m.in. belgijski piosenkarz Danzel, a także łódzkie zespoły, Sebastian Wojtczak oraz Bruklin. Po Światełku do Nieba dla łodzian zaśpiewa Nick Sinckler.
Zaplanowaliśmy wystawę wszystkich wylicytowany serduszek. Gość specjalny to kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, będzie również jego samochód, który będzie można obejrzeć, wsiąść do niego, zrobić sobie zdjęcie z Krzysztofem i dostać od niego autograf. Będzie bardzo dużo przeróżnych samochodów, kolorowych maluchów, samochodów offroadowych, zabytkowych. W tym roku powróci również Państwowa Straż Pożarna. Obecne będą wszystkie służby mundurowe, a także podnośniki koszowe, które będą wozić łodzian do góry, żeby mogli sobie spojrzeć, zrobić jakieś pamiątkowe zdjęcie – zapowiada szef Sztabu WOŚP w Manufakturze Krzysztof Lepiarz.
Dyrektor Manufaktury, Sławomir Murawski na licytację przeznacza jeden dzień w jego roli. Będzie można zwiedzić podziemne korytarze i piwnice Manufaktury.
To będzie takie spotkanie z zespołem zarządzającym Manufakturą. Zaplanowaliśmy cały dzień w naszym biurze, opowieści o sytuacjach, które się tutaj zadziały, ale też podróż po miejscach, które nie są dostępne dla klientów. Będzie można wejść do piwnic, na dachy. Mamy tutaj mnóstwo takich miejsc, o których ludzie nie wiedzą, że są. Gdy wpuszczamy tam ludzi, którzy jeszcze tam nie byli, to te miejsca robią potężne wrażenie – wyjaśnia Murawski.
32. Finał WOŚP w łódzkiej Manufakturze. Na rynku pojawi się także kombajn Bizon, którego będzie można obejrzeć, ale i wylicytować. Na terenie galerii handlowej będzie można odwiedzić stanowiska z drukarkami 3D. Dla najmłodszych zaplanowano animacje, fotobudkę oraz pokaz tancerzy.
Czytaj także: Zagraj z nami dla WOŚP i wylicytuj współprowadzenie programu „Słuchasz i Wiesz”
Radio Łódź gra cały dzień z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Na rynku Manufaktury będzie nasze plenerowe studio. Polecamy się do słuchania!
32. finał WOŚP w łódzkiej Manufakturze rozpocznie się już w sobotę (27 stycznia). W budynku galerii handlowej można obejrzeć motocykle i porozmawiać z członkami łódzkich klubów motocyklowych. Na odwiedzających czekają także drukarki 3D, na których można wydrukować sobie np. „wośpowe” serduszka – mówi szef Sztabu WOŚP w Manufakturze.
Na miejscu zobaczyć można pojazdy studentów Politechniki Łódzkiej z Solar Team i Iron Warriors Team oraz luksusowe samochody, udostępnione Fundację Fun&Drive do tzw. charytatywnych przejażdżek. Można spotkać także cosplayerów w przebraniach znanych z kultowych filmów i serii sci-fi.
Jak co roku, swój udział w finale WOŚP zapowiedziały władze Łodzi. Na pewno spotkam się z mieszkańcami na Piotrkowskiej i w Manufakturze – mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Co roku jako wolontariusz z całego serca zapraszam was do wzięcia udziału w tym fantastycznym wydarzeniu, ale przede wszystkim niesamowitym spotkaniu, na którym widać integrację i pozytywne emocje. Moje serce zawsze jest w Manufakturze, dlatego odwiedzę fajne stoiska, ale przede wszystkim spotkam się z łodzianami i wszystkimi tymi, którzy będą chcieli tego dnia przybyć na teren Manufaktury i faktycznie okazać swoje serce, ale też otworzyć portfele – dodała.
32. Finał WOŚP w Łódzkiem – licytacje
Trwają licytacje na rzecz 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Biorą w nich udział różne środowiska, które przekazały wiele ciekawych rzeczy – wszystko po to, by do puszek „wośpowych” trafiło jak najwięcej pieniędzy.
Wspomniane licytacje są prowadzone w serwisie Allegro. Poza tym orkiestrowe sztaby przygotowują licytacje na wielki finał.
Co można wylicytować?
- Pobyt z jednymi z najdelikatniejszych stworzeń świata, czyli z z motylami. To pomysł łódzkiego Orientarium.
- W licytacje włączyli się także sportowcy, m.in. zawodnicy PGE Skry Bełchatów, jednej z najbardziej utytułowanych drużyn Polski i Europy. Można wygrać trening z siatkarzami.
- Do akcji włączyli się także żołnierze, m.in. z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej– do wygrania jest skok spadochronowy w tandemie.
Licytacji na rzecz WOŚP pomocy jest dużo więcej – jak mówią ich organizatorzy, każdy znajdzie coś dla siebie.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Policja gra z WOŚP
Policjanci w całym kraju wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Mundurowi z łódzkiej komendy wojewódzkiej w jednej z licytacji wystawili koszulkę z autografami zawodników Ogólnopolskiego Noworocznego Turniej Piłki Halowej im. Jana Kuropatwy, który odbył się niedawno w łódzkiej Atlas Arenie.
Graliśmy tam dla podopiecznych Fundacji Dom w Łodzi, był to turniej charytatywny. Chcemy, żeby ta koszulka pomagała dalej. Została przekazana przez kapitana policyjnej drużyny, czyli inspektora Tomasza Olczyka, pełniącego obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Na koszulce znalazły się podpisy zawodników drużyny gwiazd piłki nożnej i estrady, a wśród nich członków zespołu Pectus, Jacka Krzynówka, Pawła Golańskiego, Marka Saganowskiego czy Marka Citko. Zachęcamy bardzo do tej licytacji – mówi kom. Aneta Sobieraj, rzecznik prasowy KWP w Łodzi.
Z kolei asp. sztab. Izabela Gajewska, rzecznik piotrkowskiej policji, zachęca, by wziąć udział w licytacji vouchera, który pozwoli poznać tajniki pracy policji.
Osoba, która go wylicytuje poznam pracę komendanta miejskiego policji, weźmie udział w odprawie, a także pozna wydziały, jakie znajdują się w policji i pozna ich specyfikę. Podczas warsztatów z technikiem kryminalistyki zapozna się jakie ślady, są zabezpieczane podczas oględzin, a także będzie miała możliwość samodzielnego zabezpieczenia takich śladów – mówi.
W tym roku pieniądze z „wielkiego grania” zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych.
ICZMP w Łodzi także zagra z WOŚP
Przez lata miliony z „wośpowych” puszek zostały przekazane na sprzęt dla Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dzięki temu uratowano wiele żyć. Lekarze z Matki Polki do licytacji przekazali obraz pokazujący dwa zdjęcia rentgenowskie płuc chorego czterolatka (TUTAJ).

Jak mówił prof. Krzysztof Zeman, kierownik Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, ten obraz to symbol.
Jedno z najcięższych powikłań, jakie widzieliśmy po przechorowaniu COVID. To były zmiany nie tylko w układzie krążenia czy innych układach, ale przede wszystkim w układzie oddechowym. Praktycznie nie miał zdolności oddychania, wymagał zaintubowania. Postanowiliśmy podłączyć go do takiej aparatury ECMO, która za niego nie tylko oddychała, ale także prowadziła jego krążenie. Chory pomału rokował, że zacznie oddychać samodzielnie i tak się stało – dodał.
Iwona Maroszyńska, dyrektor ICZMP w Łodzi, mówiła z kolei o tym, że warto wspierać WOŚP – od 2015 roku Matka Polka otrzymała sprzęt wartości ok. 29 milionów złotych.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Dożywotni voucher w Tomaszowie Mazowieckim
Tegoroczny tomaszowski finał WOŚP odbędzie się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Przygotowano szereg atrakcji. Miasto przekazało na licytację dożywotni bezpłatny bilet wstępu na tor gokartowy w Arenie Lodowej i term Niebieskie Źródła, które w przyszłości będą z nią sąsiadować.

Bogdan Smolarek, szef WOŚP w Tomaszowie Mazowieckim, przypomniał, że w tym roku orkiestra gra dla płuc po pandemii. Wśród licytowanych przedmiotów, jeden będzie szczególny.
Jednym z gadżetów będzie złote serduszko fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z ponad 1600 sztabów w Polsce tylko 15 otrzyma taki gadżet, więc możemy być dumni – dodał.
Moc atrakcji w Sieradzu i Łasku
Apelujemy do osób, które będą uczestniczyły w zbiórkach pieniędzy, aby chodziły w miejscach bardziej uczęszczanych. Najlepiej w towarzystwie innych wolontariuszy – tłumaczyła asp. sztab. Agnieszka Kulawiecka, rzecznik prasowy KPP w Sieradzu.

W Sieradzu zaprezentują się także żołnierze 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, którzy przygotowali dynamiczny pokaz. Przygotowano również licytację, gdzie na zwycięzców czekać będą instruktorzy walki wręcz i strzelania. Celność i opanowanie przydadzą się na urządzeniu Śnieżnik. – Symulator pola walki pozwala wykreować nieograniczoną liczbę scenariuszy, ćwiczeń w różnych sytuacjach bojowych oraz rozmaitych warunkach terenowych i klimatycznych. Ekran o dużej rozdzielczości wywoła wrażenie, że uczestniczy się w danej akcji bojowej – mówi ppor. Joanna Wszędobył, oficer prasowy 15. SBWD.
W Łasku jedną z propozycji jest zwiedzanie 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Jest też gratka dla kolekcjonerów, ponieważ do zdobycia jest coin. – Moneta pamiątkowa, edycja limitowana. W jej posiadaniu są najważniejsze osoby w państwie, także zasłużone dla naszej bazy. Na awersie monety widnieje logo 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Rewers z wizerunkiem smoka nawiązuje do tradycji i pułku lotnictwa myśliwskiego – tłumaczy por. Marek Sobieraj, oficer prasowy 32. BLT w Łasku.
Atrakcje i licytacje w Bełchatowie i Piotrkowie
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra także w Bełchatowie. Duża scena stanie przy galerii Olimpia. Oprócz koncertów także wiele innych atrakcji, m.in. strefa moto, a w niej m.in. pokazy tańczącej koparki, strefa zabaw dla najmłodszych, ale też ale też aktywności sportowe, w tym bieg „Policz się z cukrzycą”.
Rafał Kaleciński, szef bełchatowskiego sztabu, zaprasza na licytacje.
Na ulice Bełchatowa wyjdzie prawie trzystu wolontariuszy z puszkami.
W Piotrkowie Trybunalskim pieniądze na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierać będą dwa sztaby. Jeden z nich zlokalizowano w Focusie. Jego szefowa Małgorzata Pingot mówi, że będzie się działo. Nie zabraknie pokazów wojskowych, policyjnych, koncertów i oczywiście licytacji. Wśród tych ostatnich – jedna szczególna – artystycznych wyrobów nieistniejącej już huty szkła Hortensja, znanej nie tylko w kraju.
Dariusz Cecotka, szef drugiego z piotrkowskich sztabów, zachęca do wspierania wielkiego grania – podpowiada, że można to zrobić m.in. morsując lub oddając krew lub biorąc udział w licytacjach. Jednym z przedmiotów jest wyjątkowa gitara.
Dariusz Cecotka dodaje, że „jego orkiestra” zagra na terenie dawnego dworca PKS. Koncerty rozpoczną się o 14.00. Zamiast światełka do nieba będzie pokaz ognia w wykonaniu zaprzyjaźnionych kuglarzy.