Sobota, 14 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Tydzień filmu niemieckiego w Łodzi [kino]
Najnowsze, najgłośniejsze i wielokrotnie nagradzane produkcje filmowe z Niemiec zobaczymy w łódzkim Kinie Charlie.
To największy przegląd kina niemieckiego w Polsce, który po raz pierwszy zagości w Łodzi. W programie znalazło się w sumie siedem filmów, w tym wielokrotnie nagradzany “Toni Erdmann”.
Przegląd odbywa się w dniach 13 – 19 stycznia w Kinie Charlie przy ul. Piotrkowskiej 203/205 w Łodzi.
Sprawdź program:
14 stycznia, godz 19.00
Fritz Bauer kontra państwo (105′) – Niemcy 2015
“Żona potrzebna od zaraz”. Premiera w Powszechnym [teatr]
Trzecia odsłona teatralnego serialu o pomocy domowej Nadii – Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na premierę “Żony potrzebnej od zaraz”.
Jim Watt młody, przystojny i spełniony zawodowo londyńczyk mieszka ze swoją dziewczyną Helen. Wydaje się, że jego życie uczuciowe i zawodowe są poukładane. Właśnie otwiera się przed nim perspektywa awansu, jednak jego finalizacja zależeć będzie od kolacji z Billem McGregorem konserwatywnym prezesem londyńskiej spółki, który słynie z walki o moralność swoich pracowników. Aby wkupić się w łaski szefa, Jim ucieka się do pewnej mistyfikacji W kilka godzin musi znaleźć “żonę”. Jednak nic nie idzie gładko. Z pomocą przychodzi niezawodna pomoc domowa Nadia, która musi się nieźle napracować, aby pomóc swojemu pracodawcy
Spektakl wyreżyserował Jakub Przebindowski. Na scenie zaprezentują się Katarzyna Grabowska, Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Jakub Kotyński, Damian Kulec i Arkadiusz Wójcik.
Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 14 stycznia. Kolejne pokazy 15, 16 i od 17 do 22 stycznia. Zaprasza Teatr Powszechny przy ul. Legionów 21.
“Człowiek z Manufaktury” z Małgorzatą Walewską. Publiczność głosuje [opera]
Łódzka publiczność będzie miała wpływ na ostateczny kształt opery “Człowiek z Manufaktury”. Dzieło powstaje na specjalne zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi. Na scenie zaprezentuje się mezzosopranistka Małgorzata Walewska.
Libretto o życiu Izraela Poznańskiego i losach jego imperium napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Czterech kompozytorów wyłoniono w pierwszym etapie konkursu. – Uważam, że nie ma lepszej promocji historii niż przez sztukę. Tutaj mamy możliwość pokazania historii Łodzi od trochę innej strony. Mam nadzieję, że ta opera pójdzie w świat. Jest pisana z ogromnym rozmachem. Poza tym dla mnie to też szansa na to, by poznać twórczość młodych kompozytorów. Ich dojrzałość i różne podejście do tego samego tematu są zaskakujące – mówił śpiewaczka Małgorzata Walewska.
Dwóch kompozytorów przejdzie do kolejnego etapu. O tym, kto to będzie zadecyduje jury z Krzysztofem Pendereckim na czele, a także publiczność. Głosy można oddawać w siedzibie Teatru Wielkiego, na stronie internetowej opery i w Manufakturze. Głosowanie trwa do 29 stycznia. – W połowie roku poznamy obszerniejsze fragmenty opery skomponowane przez dwóch artystów. A później jury zdecyduje który z nich skomponuje całość – mówi Paweł Gabara dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Prapremiera opery “Człowiek z Manufaktury” zaplanowana jest na 28 listopada 2018 roku. Jej plenerowa wersja będzie też pokazana na rynku Manufaktury.
“Olśniewająca Łodź”. Miasto na fotografiach [wystawa]
Paweł Olejniczak i Łukasz “Sieku” Siekacz dwaj znani, łódzcy fotografowie, przygotowali pierwszą wspólną wystawę swoich prac. Zdjęcia można oglądać w Manufakturze, a podczas 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytować i wesprzeć potrzebujących.
Wystawa “Olśniewająca Łódź” to łącznie aż 30 fotografii, które można oglądać przy wejściu głównym do galerii handlowej, a po świętach także w ekspozyturach na rynku. Na zdjęciach autorzy uwiecznili najbardziej charakterystyczne łódzkie lokalizacje: nie zabrakło oczywiście Manufaktury, ulicy Piotrkowskiej, Księżego Młyna, ale też tzw. Stajni Jednorożców, czyli przystanku Centrum, klimatycznych bałuckich uliczek czy opuszczonych, starych fabryk.
Miłośnicy Łodzi i fotografii będą mogli wylicytować zdjęcia z wystawy podczas 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 15 stycznia 2017 w Manufakturze.
Bezpieczna Polska w plenerze [piknik]
Koncerty, pokazy, wojskowa grochówka i powitanie amerykańskich wojsk NATO – przed nami piknik Bezpieczna Polska.
Łódzkie wydarzenia z okazji pikniku Bezpieczna Polska będą się odbywać na ulicy Piotrkowskiej (od Tuwima do Zamenhofa) oraz w Pasażu Schillera. Organizatorzy przygotowali dwa koncerty Orkiestry Wojskowej z Siedlec.
Swoje stoiska promocyjne będą miały m.in. policja, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, czy 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia. Z bliska będzie można zobaczyć mundury i broń.
Dodatkową atrakcją będzie transmisja centralnych uroczystości powitania amerykańskich wojsk NATO w Żaganiu. To wydarzenie zaplanowano na godzinę 14. W trakcie pikniku Caritas Ordynariatu Polowego WP przeprowadzi charytatywną akcję zbiórki pieniędzy na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.
Dla wielbicieli kulinarnych nie lada gratką będzie prawdziwa wojskowa grochówka.
Pikniki Bezpieczna Polska odbędą się w 16 miastach w kraju (po jednym na województwo) w sobotę (14 stycznia) w godzinach 12-17.