Podsumowanie roku na Uniwersytecie Łódzkim
Zmiana rektora, przeprowadzka trzech instytutów i rekordowa liczba zagranicznych studentów – to najważniejsze wydarzenia na Uniwersytecie Łódzkim w 2016-tym roku.
W marcu nowym rektorem został Antoni Różalski. Zastąpił na tym stanowisku Włodzimierza Nykiela.
Podczas tegorocznej rekrutacji, uczelnia uruchomiła kilkanaście nowych kierunków studiów, wylicza jej rzecznik, Tomasz Boruszczak. – Bezpieczeństwo Narodowe to był prawdziwy hit jeżeli chodzi o popularność na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, ale także Dziennikarstwo Międzynarodowe, Filmoznawstwo, Nowe Media i Kultura Cyfrowa na Wydziale Filologicznym; Kulturoznawstwo, Niemcoznawstwo, Ekonomia Miasta Zrównoważonego, Finanse Międzynarodowe czy wreszcie, jeśli chodzi o studia drugiego stopnia, Analityka Społeczna i Prawo Ochrony Danych Osobowych.
Również w tym roku, Instytuty: Filozofii, Politologii i Historii – przeprowadziły się do dawnej siedziby rektoratu (przy ul. Narutowicza 65 albo u zbiegu Narutowicza i Lindleya). – Remont trwał kilka miesięcy, aby właśnie tam swoje miejsce znaleźli historycy, filozofowie i politolodzy.
Z roku na rok, na Uniwersytecie Łódzkim uczy się coraz więcej studentów z zagranicy. – Jeszcze w 2013 roku było to niespełna 700 studentów zagranicznych, w roku akademickim 2015-2016 było ich już około 1800. W tym roku na Uniwersytecie Łódzkim studiujeponad 2 tys.studentów zagranicznych; mówimy tu o 95 nacjach – informuje rzecznik uczelni.
W listopadzie, uczelnia – już po raz drugi – wręczyła nagrodę im. Tadeusza Kotarbińskiego, za wybitną pracę z zakresu nauk humanistycznych. -Laureatką została dr Ewa Kołodziejczyk, swoją pracą dotyczącą amerykańskiego powojnia Czesława Miłosza. Kapituła, która oceniała 44 prace, nadesłane na tegoroczny konkurs, wybrała 5 prac; były to prace habilitacyjne, a więc młodych polskich badaczy.
Tylko w tym roku na Uniwersytecie Łódzkim zajęcia zaczęło 35 tysięcy studentów, na 150 kierunkach.