Poniedziałek, 2 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Być jak Lolita. Casting w Teatrze Nowym w Łodzi [casting]
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka ogłosił casting do tytułowej roli w spektaklu “Lolita” Tomasza Cyza.
Będzie to polska prapremiera przedstawienia na podstawie słynnej powieści Vladimira Nabokova. Teatr poszukuje studentek i absolwentek państwowych uczelni teatralnych. Casting będzie miał dwa etapy. – Najpierw prosimy o przesłanie na adres [email protected] krótką autoprezentację. Wybrane panie, które otrzymają materiał do przygotowania, zaprosimy 12 stycznia to Teatru na przesłuchanie – mówi Małgorzata Gaduła-Zawratyńska z działu marketingu Teatru Nowego.
Czytaj także: Wyczekiwane premiery, znani reżyserzy i zmiany kadrowe. Andrzej Bart zdradza plany Teatru Nowego
Autoprezentacje należy przesyłać do 5 stycznia. Premiera “Lolity” w łódzkim Teatrze Nowym planowana jest w kwietniu.
“Paterson” i “Gimme Danger” razem w Kinie Charlie [film]
Dwa najnowsze filmy Jima Jarmuscha będzie można zobaczyć w specjalnym bloku w łódzkim Kinie Charlie.
“Paterson” uznany został za rewelację tegorocznego festiwalu w Cannes i najlepszy od lat film fabularny Jima Jarmuscha.
Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie.
Przesiąknięty punkową energią “Gimme Danger” nie jest fanowską laurką. Iggy Pop i muzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie pojawiają się fragmenty ich niezapomnianych koncertów i największe przeboje, takie jak “No Fun” czy nieśmiertelne “I Wanna Be Your Dog”.
Projekcje zaplanowano od 30 grudnia do 5 stycznia.
Sprawdź program:
02.01 (poniedziałek)
19:00 Paterson (118) Francja, Niemcy, USA
21:10 Gimme Danger (108) – USA
“Olśniewająca Łodź”. Miasto na fotografiach [wystawa]
Paweł Olejniczak i Łukasz “Sieku” Siekacz dwaj znani, łódzcy fotografowie, przygotowali pierwszą wspólną wystawę swoich prac. Zdjęcia można oglądać w Manufakturze, a podczas 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytować i wesprzeć potrzebujących.
Wystawa “Olśniewająca Łódź” to łącznie aż 30 fotografii, które można oglądać przy wejściu głównym do galerii handlowej, a po świętach także w ekspozyturach na rynku. Na zdjęciach autorzy uwiecznili najbardziej charakterystyczne łódzkie lokalizacje: nie zabrakło oczywiście Manufaktury, ulicy Piotrkowskiej, Księżego Młyna, ale też tzw. Stajni Jednorożców, czyli przystanku Centrum, klimatycznych bałuckich uliczek czy opuszczonych, starych fabryk.
Miłośnicy Łodzi i fotografii będą mogli wylicytować zdjęcia z wystawy podczas 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 15 stycznia 2017 w Manufakturze.
Piłsudski współcześnie. Jak dziś postrzegam postać Marszałka? [konkurs]
Uczniowie z województwa łódzkiego mogą wziąć udział w konkursie poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. W 2017 roku, który jest rokiem marszałka, przypada też jubileusz stulecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa łódzkiego. Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie eseju na temat “Piłsudski współcześnie jak dziś postrzegam postać Marszałka”. Tematyka prac konkursowych powinna bazować na wiedzy historycznej. Uczestnik konkursu może w swoim eseju odnieść się zarówno do wybranego wydarzenia, czy wybranych wydarzeń z życia Józefa Piłsudskiego, jak i do całej jego biografii.
Celem konkursu jest popularyzacja postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, pobudzenie kreatywności młodzieży i sprowokowanie jej do osobistych refleksji na temat postaci Marszałka.
Konkurs trwa do 20 lutego.