Na opoczyńskiej wsi choinka pojawiła się dopiero po wojnie
Bez choinki, za to z przystrojonymi obrazami świętych i pająkiem przy suficie – tak przebiegały Święta Bożego Narodzenia w dawnej opoczyńskiej wsi.

Izby były zdobione przez dwa tygodnie poprzedzające święta. – Przygotowania do świąt wymagały wytężonej pracy – mówi jedna z gospodyń Maria Rogulska. – Wszystko po to, aby dom emanował świąteczną atmosferą. Obowiązkowe było obielenie mieszkania, wszystko w środku musiało być wysprzątane, Dopiero potem można było rozpocząć zdobienie chałupy.W domach pojawiały się także wycinanki tzw. kozoki, podklejane pod każdy obraz.
Anna Orłowska dodaje, że świąteczne ozdoby były robione ręcznie. Jedną z najbardziej znanych we wsi opoczyńskiej był pająk wieszany pod sufitem. – Główny materiał, z którego był robiony to papier, bibuła, słoma i groch.
Nieodłącznym elementem świątecznego wystroju były nowe chodniki wykonane na krosnach przez gospodynie. Były czyściuteńkie, wyparne i ułożone wokół izby. Choinka pojawiła się na opoczyńskiej wsi dopiero po wojnie.
Dawna chałupa regionu opoczyńskiego w większości składała się z przedsionka, izby mieszkalnej i komory. Na wystawie zaprezentowano tradycyjne wnętrze izby mieszkalnej w której znajdowała się kuchnia z piecem chlebowym a w jej najbliższym sąsiedztwie kącik o charakterze gospodarczym z ceratkami, kubłami, wiadrami, łyżnikiem i innymi domowymi sprzętami. Nieco dalej zobaczyć można sprzęty służące do pracy (min. warsztat tkacki czyli krosno, kołowrotki) oraz tę część chałupy, która służyła do odpoczynku. W tej części na uwagę zasługuje łóżko nakryte tradycyjnie dywanem oraz poduchami obleczonymi w pięknie haftowane poszewki. Wyposażenie wnętrza mieszkalnego było raczej skromne składało się przeważnie z łóżek, ławek, skrzyni, półki talerzowej, rzadziej z kredensu i stołu i krzeseł. Jednak chaty opoczyńskie były pięknie dekorowane własnoręcznie wykonanymi przez gospodynie ozdobami min. pająkami, wycinankami, koronkami z bibułowych kwiatów, papierowymi firankami. W każdej opoczyńskiej chacie znajdował się również ołtarzyk przyozdobiony kwiatowymi “rózgami” i nigdy nie gasnącą lampką oliwną. W komorze zobaczyć można różne sprzęty służące w domu, obejściu i polu- naczynia zasobne, żelazka, wagi, kijanki, praski do serów i inne służące niegdyś mieszkańcom opoczyńskiej wsi.
Muzeum Regionalne w Opocznie