Wtorek, 20 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Sacred Concert przed świętami [muzyka]
Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na ostatnie świąteczne wydarzenie w tym roku, podczas którego usłyszymy utwór Sacred Concert Dukea Ellingtona.
Duke Ellington rzadko komponował utwory religijne. Wręcz przeciwnie, większości znany jest jako znakomity pianista, lider big bandu, a przede wszystkim ikona światowego jazzu. Jednak w wieku 66 lat został poproszony o napisanie kilku dzieł przeznaczonych do wykonywania w kościołach w całej Ameryce. Podjął wyzwanie i skomponował trzy Sacred Concerts.
Nie istnieje obecnie kompletna wersja tego utworu. Z tego powodu dyrygenci big bandów i chórów na całym świecie wielokrotnie zmuszeni są do tworzenia własnych aranżacji tych utworów.
W ten sposób powstała wersja Sacred Concert stworzona przez Johna Hybyea i Pedera Pedersena. Zmiany, których dokonali, koncentrują się na chórze.Nowa wersja zawiera również materiał pochodzący ze wszystkich trzech koncertów, dlatego po prostu nazywana jest Sacred Concert.
Podczas ostatniego grudniowego koncertu w Akademii Muzycznej będzie można usłyszeć Sacred Concert w wykonaniu Eweliny Kisiel studentki musicalu łódzkiej Akademii, Chóru Mieszanego Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, który przygotowany został przez Dawida Bera oraz Marię Hubluk-Kaszubę, oraz Big Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Jacka Delonga.
Koncert odbędzie się we wtorek, 20 grudnia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, przy ul. Żubardzkiej 2a. Początek o godzinie 18.00.
Depresja, niepewność i inne symptomy śmiertelności. Dwudniowa wystawa w OFF-ie [wernisaż]
Silvia Amancei i Bogdan Armanu, w trakcie rezydencji artystycznej w Galerii Wschodniej, w strefie OFF Piotrkowska zaprezentują projekt pt. “Depresja, niepewność i inne symptomy śmiertelności”.
Silvia Amance i Bogdan Armanu to artystyczny duet mieszkający i działający w mieście Iasi, w Rumunii. Pracując razem od 2012 roku, artyści zrealizowali szereg wystaw indywidualnych: “W poszukiwaniu przyczyn i rzeczywistości” (2016, Iasi, Rumunia), “Architektury kliniczne dla kompozycjonistycznej przyszłości (część II)” (2016, Iasi, Rumunia), “Konstelacje pragnień” (2016, Iasi, Rumunia), “(No)Future” (2015, Eckernfrde, Niemcy), “Brak nadziei na przyszłość” (2015, Iasi, Rumunia), “Metropia” (2014, Iasi, Rumunia).
W przeszłości artyści zostali zaproszeni do kilku programów A-I-R w “Club Electroputere” (2016, Craiova, Rumunia), quartier21 / Museums Quartier, (2015, Wiedeń, Austria), “Otte 1, Kunstlerhaus” (2015, Eckernforde, Niemcy), “Timisoara Art Biennale Encounters” (2015, Timisoara, Rumunia), a ich pracy były zamówione przez “CAMERA PLUS. Biennale współczesnej fotografii oraz ruchomego obrazu” (2016, Iasi, Rumunia) oraz “ArtycoK.tv” (2015, Praga, Republika Czeska).
Wystawę “Depresja, niepewność i inne symptomy śmiertelności” w Strefie OFF Piotrkowska będzie można oglądać tylko przez dwa dni – 20 i 21 grudnia.
Jarmark Bożonarodzeniowy na Piotrkowskiej w Łodzi [plener]
Ulica Piotrkowska kusi świątecznym klimatem.Jarmark Bożonarodzeniowy można odwiedzać do 23 grudnia.
Na reprezentacyjnej ulicy miasta stanęło 30 domków, a w każdym z nich znajduje się świąteczny asortyment. Wybór jest bardzo różnorodny – od regionalnych przysmaków, przez choinki, aż po rękodzieła.Sprzedawcy oferują nie tylko polskie produkty, takie jak oscypki, ale np.greckie kosmetyki. Nie brakuje chleba na zakwasie i naturalnych wędlin.
Łodzianie pozytywnie oceniają świąteczny klimat. – Czuć jest już święta, a miło popatrzeć, jakwszyscy oglądają produkty z uśmiechem na twarzy – mówi jedna z odwiedzających.
Na stoiskach można także znaleźć inspiracje do ewentualnych prezentów. Są minerały z całego świata, a także figurki zwierząt, takie jak słonik portfelowy i żabka pomnażająca kasę.
Na ul. Piotrkowskiej pojawiło się już bożonarodzeniowe oświetlenie.
Jarmark odwiedzać można codziennie do 23 grudnia.
Znak Dziedzictwa Europejskiego 2017. Zagłosuj na Łódź [głosowanie]
“Łódź – wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego” – pod takim hasłem Łódź ubiega się o Znak Dziedzictwa Europejskiego 2017. To wyróżnienie przyznawane obiektom, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy.
Spośród wszystkich kandydatów, na podstawie internetowego głosowania, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wybierze dwóch reprezentantów. Zostaną oni przedstawieni Komisji Europejskiej. – To jest wyróżnienie, które ma za zadanie uświadomić, szczególnie młodym ludziom, skąd się wywodzą, co jest ich dziedzictwem. Dla przykladu, wśród wyróżnionych już obiektów z Polski, jest na przykład Stocznia Gdańska jako symbol strajków Solidarności i sierpnia ’80 – mówi Marcin Masłowski z łódzkiego magistratu.
Wśród konkurentów Łodzi znaleźli się między innymi Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim i Kościół Jezusowy w Cieszynie. – Apelujemy do łodzian o głosy i doping. Warto, by Europejczycy wiedzieli, że jest takie miasto Łódź, że jest kompleksem poprzemysłowym, wspaniale zachowanym, unikatowym na skalę europejską – dodaje Masłowski.
Sprawdź szczegóły głosowania: kliknij
Głosować można do 31 grudnia.